Skocz do zawartości

Firma przez internet - jaki rodzaj działalności?


messina

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Właśnie zakładam firmę przez internet. I przeszłam do punktu - rodzaj działaności. Będę w swojej firmie - pisać teksty pozycjonujące, prowadzić portale internetowe i pisać artykuły do portali oraz za kilka miesięcy też teksty piosenek. Pierwsze zlecenia będą na na - teksty pozycjonujące. Jako główny rodzaj działalnosci zaznaczyłam - internet portale. A poboczny - nie wiem, bo seocopywritingu, copywritingu nigdzie nie ma. Jest - artystyczna i literacka dziłalność tworcza. Ale... czytałam, że działalnośc twórcza, artystyczna nie podlega uldze podatkowej. Z drugiej strony to nie byłaby działalnośc dominująca. Więc chciałam się was poradzić - co robić?

Chodzi o CIDG i kody takie są do wybrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Sprawdź sobie listę usług wyłączonych z ryczałtu; wpisanie PKD przez które wylądujesz na liniowym/progresywnym, może Cię dużo kosztować.

Działalność twórcza/artystyczna premiuje, jeżeli rozliczasz się z kimś jako osoba fizyczna na podstawie umowy o dzieło, co możesz robić niezależnie od DG, równolegle. Brak "ulgi" o której piszesz jest planowany na nowy rok (nie pamiętam czy od stycznia czy od marca) i polega na tym, że po przekroczeniu I skali podatkowej (85.528 zł w skali roku - dane z 2011) nie możesz zakwalifikować obecnych 50% jako koszty uzyskania przychodu. Do tej kwoty możesz.

Zysk jest taki - zamawiający daje Ci dzieło od którego płaci za Ciebie podatek w wysokości 18%(100%-50%KUP)=9%, a zyskuje na tej operacji oszczędność (18%/19%/32%) z dochodowego (czyli realnie Państwo dopłaca 9%-23% do operacji). Z nowym roku (od stycznia/marca) będzie tak, że po przekroczeniu kwoty 85 tys., będzie to nieefektywne, bo nie zaliczysz KUP (zamawiający zapłaci w Twoim imieniu podatek 32%, a następnie odliczy tylko 18/19/32%).

Dzieła odpadną Ci, wtedy, gdy będziesz ich miał dużo na b. małe kwoty - nikomu za Ciebie nie będzie się chciało wypełniać papierów do US.

Przemyśl sobie dokładnie swoje koszty i oblicz jak to będzie wyglądało w wypadku ryczałtu, a jak w wypadku zasad ogólnych. Z ryczałtu możesz w dowolnym momencie przejść na zasady ogólne, w drugą stronę-nie.

Pozdrawiam, J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeks, tutaj - https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ :)

Messina, tak, jak wyżej napisano - im więcej, tym lepiej. Może coś takiego:

62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych

63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna

działalność

63.12.Z - Działalność portali internetowych

63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych

63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

64.99.Z - Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z

wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych

73.11.Z - Działalność agencji reklamowych

73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych

(Internet)

73.12.D- Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach

74.30.Z - Działalność związana z tłumaczeniami

74.40.Z - Reklama

Ostatnio piszę o finansach na obcasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! W wolnej chwili przetestuję. A wiesz może, czy jest wersja testowa zakładania firmy on-line, tak żeby tylko przejść przez te kroki i de facto na końcu firmy nie założyć? =)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy i tak nie założysz :P możesz to potem wydrukować i zanieść do urzędu miejskiego ;) Chyba że masz coś takiego, jak "profil zaufany" lub podpis elektroniczny - w zdecydowanej jednak ilości przypadków się tego nie ma.

Podobno i tak szybciej jest nadal pójść do Urzędu Miasta i wypełnić to tam :)

Tak właśnie wygląda zakładanie firmy przez internet w Polsce.

Ostatnio piszę o finansach na obcasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamulek,

to jest właśnie uniwersalna lista punktów PKD dla biznesu internetowego. Ewentualnie można dorzucić fotografię.

I tak zawsze warto poczytać i dorzucić to, co pasuje - w końcu to nic nie kosztuje. A w razie czego i tak będzie można dołożyć - to już teraz też jest bezpłatne.

Podobno od nowego roku będzie można takie sprawy załatwiać właśnie przez internet.

Ostatnio piszę o finansach na obcasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej ;)

Jeśli wybrałabym - kod działalność portali internetowych jako główny rodzaj działalności, to czy mogłabym mieć w pierwszych kilku miesiącach zlecenia (umowa o dzieło) tylko na usługi seocopywritingu? (Na razie nie mam żadnych umów na sprzedaż reklamy w swoim portalu, ale za jakiś czas będę miałą).

Chodzi mi o to czy wybranie określonych kodów narzuca konieczność charakteru zleceń?I w ogóle nie wiecie czy główny rodzaj działalności można potem zmienić?

Chciałabym w swojej firmie zajmować się głównie prowadzeniem portali, ale to za jakiś czas. Na razie byłyby to seo usługi oraz artykuły do portali.

Chociaż tak naprawdę to nie wiem w jakim kierunku to się potoczy - czy prowadzenie portali czy dziennikarstwo internetowe (artykuły do portali). Na pewno nie w kierunku seo.

I w ogóle nie wiecie (bunitas :) ) jaki kod dla pisania tekstów seo oraz artykułów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność; działalność portali internetowych? (63.1) albo Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji (63.2)

Bo tak stricte, to nie ma :)

Co do głównego profilu działalności, to się nie przejmuj, można go zmienić i też nie oznacza to, że za każdym razem, miesiąc w miesiąc, musisz ten profil realizować.

Ostatnio piszę o finansach na obcasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! W wolnej chwili przetestuję. A wiesz może, czy jest wersja testowa zakładania firmy on-line, tak żeby tylko przejść przez te kroki i de facto na końcu firmy nie założyć? =)

Da się.

Co do wpiu do CEIDG (po*****a instytucja zrobiona z błędami np. ma się 7 dni na złożenie podpisu w urzędzie od momentu złożenia wniosku w tymże, napisane jest w sieci, że ma się 7 dni na zlożenie podpisu od momentu zlożenia wniosku (dla mnie była to forma internetowa)). itd itd

Proponuję jako główny:

Agencja reklamowa

Reklama

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiecie czy lepiej być vatowcem czy nie? Jak się ma dochody na razie ok. 600 zł? I w ogóle nie wiem czy jak się zmienia główną formę dzialności albo dpopisuje dodatkowe to czy się coś dopłaca i czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc vatowcem dla zwykłych klientów i firm nie vatowców jesteś o ~23% droższa - nie odliczą sobie vatu. Z drugiej strony samej odliczysz vat od kosztów uzyskania przychodu gdy bierzesz na fakturę.

W uproszczeniu, jeśli masz duże koszta lepiej być vatowcem, gdy kosztem jest jedynie twoja praca, nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności