Skocz do zawartości

własna firma - start


scorpi

Rekomendowane odpowiedzi

Ale to tylko pozornie wychodzisz na tym gorzej. Dlaczego? Pomine aspekty, ze placac VAT mozesz sobie wrzucac w koszta wydatki. Zwroc uwage, ze wielu osobom zalezy na fakturze (bez niej nic od ciebie nie kupia). Jesli kiedys brales za cos 100 zl to teraz wezmiesz po prostu 122. Niby oferta drozsza, ale uwierz mi ze firma woli doplacic VAT i miec fakture niz bez VATu i bez faktury...

Ok, ale co to daje firmie? Mnie się wydawało, że dla firmy, która jest płatnikiem VAT jest w zasadzie obojętne czy ma fakturę VAT czy rachunek.

Przy okazji - jakie umowy podpisuje się jako firma? Też umowę - zlecenie / umowę o dzieło czy może coś innego?

Skuteczne pozycjonowanie stron www | Nowe randki internetowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 284
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Ok, ale co to daje firmie? Mnie się wydawało, że dla firmy, która jest płatnikiem VAT jest w zasadzie obojętne czy ma fakturę VAT czy rachunek.
Jeśli firma jest płatnikiem VAT to da jej możliwość odliczenia tego vatu. Nieraz lepiej coś zakupić niż oddawać pieniądze Urzędowi.
Przy okazji - jakie umowy podpisuje się jako firma? Też umowę - zlecenie / umowę o dzieło czy może coś innego?

Wszystko zależy od tego czemu ma służyć ta umowa. Np możesz podpisać umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych z jakimś operatorem komórkowym.

Fotografia ślubna: www.marcindrechna.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale co to daje firmie? Mnie się wydawało, że dla firmy, która jest płatnikiem VAT jest w zasadzie obojętne czy ma fakturę VAT czy rachunek.
Jeśli firma jest płatnikiem VAT to da jej możliwość odliczenia tego vatu. Nieraz lepiej coś zakupić niż oddawać pieniądze Urzędowi.

Bzdura - to jest nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Po pierwsze - bolączka wielu polskich przedsiębiorców - nie rozumieją co to VAT. Sprzedajesz coś, to myśl o kwocie netto - VAT nigdy nie był twój i nie będzie - dostałeś go i go oddajesz.

A po drugie będąc VATowcem, to trzeba brać tylko i wyłącznie faktury VAT. Dlaczego? Bo nie masz czego odliczyć.

Przykład?

Klient kupił towar na umowę kupna od osób fizycznych. Powiedzmy za 50tys. Sprzedał na razie za 45tys netto innej firmie. Czyli na razie jest 5tys zł do tyłu.

Ale musi zapłacić 9,9tys VAT, bo tyle go naliczył sprzedając za 45tys towar. Gdyby kupił od firmy, to zapłaciłby tylko od wartości dodanej. Czyli tego, czym jest VAT - Value Added Tax.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wlasnie sie dowiedzialem ze w Gdańsku w przyszlym roku mozna liczyc na kontynuacje rozwojowych pozyczek (z tego co dobrze pamietam moga to byc dosyc duze sumy plus do tego dotacja miesieczna teraz bylo cos kolo 500-700 zl a ma byc w 2008 cos okolo 2008r), wszystki srodki sa z unii a ich dystrybucja ma zajac sie Gdanska Fundacja Przedsiebiorczosci (tak jak dotychczas), z tego co rowniez wiem nie mozna laczyc tej dotacji np. z pozyczka z Urzedu Pracy.

Takze jezeli ktos chce uderzyc w odpowiednim czasie z firma to bedzie to najelpszy okres zdaje sie przelom luty-marzec 2008

Używaj Cuilla i Hakii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odkurzam temat i wracam do tej sprawy:

A mam jeszcze jedno pytanie, czy fakturę vat trzeba wysyłać pocztą czy można zrobić tak jak to robią np hostingi wysyłając załącznik na maila, musi to być zawsze wysłany "papier"??
@lolki: nie musi byc

@buncol: mala ksiegowosc rzeczpospolitej

Od czasu znowelizowania ustawy o PTU (vat) nie musi być ani pieczątek, ani podpisów.

Co innego, kiedy ktoś nie zapłacił za naszą fakturę - bez podpisu mało się zdziała.

Mam małe niejasności ponieważ dzisiaj księgowy powiedział mi że nie mogą być faktury wysyłane na maila, że z nich nie można np dac do kosztów, jest od tego wyjątek pod warunkiem że firma posiada podpis elektroniczny.

Aby faktura była ważna to musi być wysłana pocztą zwykłą, możecie się wypowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ostatnio post pewnej firmy, że US właśnie się czepia - ja od niedawna mam firmę i proszę wszystkich o wysyłanie papierowych wersji z ręcznym podpisem/pieczątką - tak dla świętego spokoju...

Skuteczne pozycjonowanie stron www | Nowe randki internetowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tacy ksiegowi najchetniej pisali by na maszynie do pisania, uzywaliby liczydel zamiast kalkulatorow i jedli surowe mieso... Dla tych ludzi sie nie licza ze sa takie przepisy i podstawy prawne. Chyba musialaby do nich przyjsc sama Zyta zeby byli pewni... chociaz i tak pewnie nagraliby rozmowe na dyktafonie, zeby miec dowod... eh

Ja tam sie nie szczypie - biore kase za wysylke, lub mowie "prosze przyjsc do biura i odebrac". Jako ze z mojego miasta jest niewiele osob, albo rezygnuja z wersji z pieczatka albo doplacaja.

"Szaleństwem jest chodzenie po ulicy z połówką melona na głowie i powtarzanie: Jestem chomikiem"

Dick Steele, Agent WD-40 [*]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam troche inne pytanie, ostatnio zarobilem troche $ i zastanawiam sie od jakiej kwoty moge to po prostu olac i nic nie robic. I drugie pytanko od czego zaczac zakladanie DG, i jakie to ma korzysci : )

pozdrawiam W : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień księgowego, coś mu sie pokićkało z e-fakturami.
Tacy ksiegowi najchetniej pisali by na maszynie do pisania, uzywaliby liczydel zamiast kalkulatorow i jedli surowe mieso... Dla tych ludzi sie nie licza ze sa takie przepisy i podstawy prawne. Chyba musialaby do nich przyjsc sama Zyta zeby byli pewni... chociaz i tak pewnie nagraliby rozmowe na dyktafonie, zeby miec dowod... eh

Ja tam sie nie szczypie - biore kase za wysylke, lub mowie "prosze przyjsc do biura i odebrac". Jako ze z mojego miasta jest niewiele osob, albo rezygnuja z wersji z pieczatka albo doplacaja.

Macie jakieś przepisy na potwierdzenie waszych słów bo nie mogłem go przekonać, do tego mówił mi że nawet za domeny czy serwer też dostaje pocztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ostatnio post pewnej firmy, że US właśnie się czepia - ja od niedawna mam firmę i proszę wszystkich o wysyłanie papierowych wersji z ręcznym podpisem/pieczątką - tak dla świętego spokoju...

dla świętego spokoju księgowi-asekuranci wpisywali Wolne Oprogramowanie na stany magazynowe z wartością zerową. Zbytnia asekuracja też prowadzi do podpadnięcia U.S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawde tak trudno poszukac?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami faktury VAT nie muszą już zawierać ani podpisu wystawcy, ani podpisu odbiorcy:

* od 1 maja 2004r. w zakresie podatku VAT;

* od 1 maja 2004r. w zakresie podatków PIT i CIT podmiotów nie prowadzących ksiąg handlowych;

* od 1 lutego 2005r. w zakresie rachunkowości (ksiąg handlowych).

Wystarczy sam wydruk, „prosto z drukarki”, bez podpisów, pieczątek, itp.

Podpisy na fakturach VAT wymagane są jednak w dwóch przypadkach:

* na fakturze VAT RR (rolnik ryczałtowy);

* na nocie korygującej – podpis akceptujący (nota korygująca jest również fakturą).

Zrodlo: vat.pl
Podstawa prawna do wystawiania faktur bez podpisu wystawcy

i odbiorcy jest §12 Rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia

27.04.2004r.

"Szaleństwem jest chodzenie po ulicy z połówką melona na głowie i powtarzanie: Jestem chomikiem"

Dick Steele, Agent WD-40 [*]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności