Skocz do zawartości

Kolejność znaczników <h>


Remiss

Rekomendowane odpowiedzi

Ten dział jest o metodach tworzenia stron przyjaznych wyszukiwarkom i stron o poprawnym kodzie,

pomyślałem tu napisać będzie najlepiej

Znalazłem w necie ciekawy, bo rzadko spotykany full liquid/float templat, który dopasowuje się rozmiarem strony do

wielkości okna przeglądarki/ekranu.

Spodobało mi się to też dlatego, że dzięki wyeliminowaniu marginesów wykorzystana jest pełna powierzchnia ekranu, chodzi o eyetracking - więcej treści/reklam w zasięgu wzroku bez scrollowania, powyżej linii zgięcia, czy jak to się nazywa

Słowem - mam na myśli użyteczność, oryginalność, strona już na dzień dobry jest inna od wielu innych spotykanych w necie

Tylko, po spojrzeniu w źródło podstrony zobaczyłem, że tytuły publikacji/posta zaczynają się od znacznika <h3>, powinno chyba <h1>

W sidebarach znaczniki dla "Ostatnie komentarze" "Flickr" mają go wyższy, na dodatek są wyżej w kodzie strony od treści posta

Ogarnęła mnie wątpliwość czy templat jest seo zoptymalizowany,

zdaje się liczy się bardziej to co jest wyżej w kodzie strony i mają wyższe <h>, tutaj publikacje ustępują komentarzom, ostatnim postom i jakimś innym pierdołom z sidebara

Jak w ogóle wyświetla się u Was, ta podstrona https://templatic.com/demos/snippet/?cat=4 chodzi dobrze tylko pod Chrome, a w firefoxie dopiero po wyłączeniu obsługi JavaScript, reszta podstron na Operze, Explorerze, Chromie, FF miałem o.k.

Link do demo: https://templatic.com/demos/?theme=snippet

Łatwo/kosztowne (gdybym zlecił przekodowanie) jest zmienić kolejność w gotowym templacie, czy gra nie warta świeczki, szukać dalej

Choć takich to ze świeczką w ręku szukaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Według mnie, czy powinno czy nie powinno to już kwestia sporna i chyba mało istotna co do tego, jak wielkość h czy 3 czy 2.

Ja bym się tak straszne tym nie przejmował, bo twórca skórki jeśli miał zamyśle h3 to chciał uzyskać wielkość jaka mu odpowiada czyli ok. 12pt, a nie 18, czy 24. Bo wciskanie czegoś na siłę, czyli h3 też nie ma sensu, a nawet źle wygląda. Jakby nie patrzył można by tu manewrować wielkościami czcionek, on w sumie też tak robił?

Patrzyłem na ten szablon i na wpisie np. jego nagłówek dali na h4, a tego flickr na h3.

Zmiany jakie bym wprowadził to ewentualne przeniesienie treści posta powyżej od reszty sidebarów... , i tylko jak cię to dręczy zamianę h4 na h2 i już :) - a koszt tego powinien być dla kogoś znikomy.

Zaś kategoria w linku : https://templatic.com/demos/snippet/?cat=4 i te dwa obrazki z tekstem zawsze mi się wczytują jeden pod drugim - więc coś tu jest nie tak - pływają koło siebie dopiero kiedy zmienię rozmiar okna przeglądarki ;) i to w : IE8, FF, Chrome, flock, SeaMonkey.

Mówisz, że wyłączyłeś obsługę skryptów, ale po tym zabiegu zapewne treść nie dopasowuje się do okna, a po II to takich rzeczy nie można robić, bo teraz to strony głównie są opierane o JavaScript (jakieś dodateczki itp.), a analitics inne statystyki, reklamy , nie będą ci chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie coś jest skopane z tą podstroną, mi też snipety wyświetlają się jeden pod drugim, takie rozwlekłe, tekst się pod nimi nie mieści

Obsługę Javascript wyłączyłem w ustawieniach FF tylko na czas testu, jasne że bez niego strony jakieś ułomne są, w Gogle szukaj nie działa np. Koło informacji itp.

Ale nawet z wyłączoną Javą strona wczytuje i dopasowuje się normalnie, nawet lepiej bo te rozwalone snipety na podstronie dopiero wówczas prawidłowo się wyświetliły :yahoo:

Przeleciałem pare blogów na WP zaglądając w kod, wszędzie widgety, sidebary, ostatnie komentarze były niżej w kodzie, zaraz po treści posta

Chyba coś jest skopane, nie wiem że profesjonaliści zajmujący się tym zawodowo, sprzedają wiele różnych themów od paru lat takie wałki wypuszczają,

jak myślicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś jest skopane, nie wiem że profesjonaliści zajmujący się tym zawodowo, (...) - hmm nie wgłębiałem się w tą stronę z skórkami, ale jeśli jest ona pod SEO no to mógłby to zorganizować jak pisaliśmy, a byłoby ciut lepiej :yahoo:

Powiem ci tak, że jeśli już na wstępie zauważyłeś jakieś niedogodności , tu na przeglądarce chodzi tak, gdzieś indziej inaczej to zostaw go i nie ma co, znajdź inny, a jeśli masz możliwość poprawy tych paru rzeczy to możesz zrobić, ale snipety dalej zostaną.

A gdybyś już się decydował na ten czy inny szablon, to jak pewnie wiesz, jeśli nie masz potwierdzenie nagłówka w treści itp. to nic to nie da. Mam na myśli, że dany wpis i tak powinien zawierać jakieś tam twoje słowa kluczowe, pogrubione, wzięte w np. jakiś niższy h 4-6 i tym podobne rzeczy, aby były tematyczne i zgodne z nagłówkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zwykle tak jest że w demie wszystko odpicowane jest the best, chodzi jak tralala

problemy zaczynają się po zakupie, w środowisku "produkcyjnym"

tu na dzień dobry jest skopane, co dopiero z tym czego nie widać

Swoją drogą, theme PIO chodzi na liqiud

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tak straszne tym nie przejmował, bo twórca skórki jeśli miał zamyśle h3 to chciał uzyskać wielkość jaka mu odpowiada czyli ok. 12pt, a nie 18, czy 24. Bo wciskanie czegoś na siłę, czyli h3 też nie ma sensu, a nawet źle wygląda. Jakby nie patrzył można by tu manewrować wielkościami czcionek, on w sumie też tak robił?

Nie dobiera się tagów pod wielkość czcionek. Od 15 lat do ustalania wielkości liter się stosuje CSS a nie tagi <font> i <hx>, od kiedy to jakiś tag "źle wygląda"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "slawek22" - co rozumiesz pod pojęciem : Od 15 lat do ustalania wielkości liter się stosuje CSS, a nie tagi ??

Z szybkości czytania nie zrozumiałeś mnie - chodziło mi o to, że dobra praktyka tworzenia stron (choćby jeśli chcesz aby strona wyglądała "tak samo" we wszystkich przeglądarkach) nakazuje resetowanie rozmiarów tagów (różnych nie tylko tekstowych),

i dla span czy paragraph ustalamy sobie 1em (czy jak kto woli), a dla np h1 - 2em, h2 - 1.5em, h5 - 1.1em itp.... więc po prostu zachowując jakąś hierarchię.

A na przykładzie kolegi Remiss'a szablonu projektant jednak dla h3 dawał czcionki mniejsze niż dla h4 (to może być znów za szczególne, ale..) - a tak na prawdę chodziło o to by dał h1 (tak chce Remiss) - ale znów h1 pasowałby jednak aby było wiele większe od h4 - a z drugiej strony w kontekście strony to zapewne nie pasowało projektantowi, a chciał mniej więcej być zgodny z tą zasadą hierarchii jaką ja wymieniłem więc zastosował się do czegoś podobnego jak ja.

A naszemu koledze Remiss'owi się to nie podobało jak i to że sama treść posta znajdowałaby się poniżej mało istotnych treści witryny jak sidebar itp.

Więc jednak źle wygląda, aby znacznik h1 = 12pt, a h4 = 24pt, czyż nie?

Mnie taka papranina osobiście się nie podoba, w końcu nie dla jaj zrobili h1-6 i inne rzeczy... Używanie tagów powinno być zgodne z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Pozdrawiam ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia. Tagi nie mówią jak ma coś wyglądać, tylko czym jest. To podejście z lat '90-tych, kiedy wielkość i kolor czcionki ustalałeś tagiem <font>. Nie rozumiem, dlaczego na przykład H2 w tekście nie może być większe od H1 w stopce.

h1-6 jest po to, żebyś sobie mógł na przykład automatycznie wygenerować spis treści i oznaczyć tytuły bloków na stronie. Najgorsze co można zrobić to zresetować CSS a potem dobierać tagi w zależności co jak wygląda na stronie.

ale znów h1 pasowałby jednak aby było wiele większe od h4

Nie pasowałoby, żadna specyfikacja o tym nie mówi.

w kontekście strony to zapewne nie pasowało projektantowi

Wiesz, jeśli chodzi o kod to graficy nie mają nic do gadania :) Właśnie potem wychodzą takie kwiatki, że grafik daje jakieś bzdury do H1, żeby mu się zgadzała wielkość czcionek, albo pisze głupoty w stylu

<ul class='red float border'>
<li class='menu bold'>[...]
<li class='menu bold'>[...]

(ostatnio takie coś grafik wyprodukował, trzeba było skasować i dać programiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Remiss , szukaj dalej , czasem trafi się nawet i coś lepszego :)

Kolego Sławku jak nie rozumiesz pewnych kwesti to pasuje zasięgnąć po jakieś publikacje... a nie pisać i mi wmawiać jakieś rzeczy.

Znaczniki powinno się używać zgodnie z ich przeznaczeniem i tyle.

H1 jest nagłówkiem pierwszego stopnia, niech stoi na górze strony, h2 są podnagłowkami niech ich będzie 4 na stronie a w nich są h6 też niech ich będzie kilka jeśli trzeba. Tabela służy do przedstawiania danych tabelarycznych, a nie tworzenia szablonów strony....

dlaczego na przykład H2 w tekście nie może być większe od H1 w stopce. - a dlaczego tir nie może przejechać przez most o ograniczeniu do 20 ton, bo most nie jest dla niego jak i h1 służy do umieszczania w nim nagłówków itp., a nie spamu w stopkach.

Najgorsze co można zrobić to zresetować CSS a potem dobierać tagi w zależności co jak wygląda na stronie. - widać, że nie masz o tym pojęcia... Zresetować oznacza przystosować znaczniki tak aby wyglądały w każdej przeglądarce tak samo. Czyli jak w FF zdeklarowali pracownicy dla h1 = 2em, a Flock = 1.9 em to ja ustalam sobie wszędzie 2em i tym podobne rzeczy (marginesy itd.).

Ale tobie najwyraźniej obce jest tworzenie stron zgodnych z przeglądarkami i regułami CSS, a także W3C.

No chyba zresetować nie myślałeś, że mówię o zrobieniu tabeli z p, a z div cytatów wielkości 22pt itp. :P

A co do grafików to prawda, większość ich się na tym nie zna (na kodzie). Plusem jest, że ich strony są zazwyczaj symaptyczne z wyglądu :)

Najgorsze co można zrobić to zresetować CSS a potem dobierać tagi w zależności co jak wygląda na stronie. - posiadać szablon typu:

* { 
margin:0;
padding:0;
}
body {font: 1em Times, serif; color:black; }


h1 {font-size:2em; line-height:1.25;} 
h2 {font-size:1.5em; line-height:1.25;}
h3 {font-size:1.25em; line-height:1.25;}
h4 {font-size:1.125em;}
h5 {font-size:1em;}
h6 {font-size:.875em;} 
table td { padding-top:.1em;}


p { 
font-size:1em;
line-height:1.25;
color:white;}
img {
  border:0;}
a:hover {
  text-decoration:none;}

itp.

Aby wszystko było ok. Jeśli jesteś osobą, która się z takim czymś nie spotkała to czas najwyższy, a strony będą jak należy :)

Strony wówczas będą tak samo widziane wszędzie jak i poprawne w stosunku do przeglądarek i wyszukiwarek (mam na myśli nagłówki, paragrafy, pogrubienia - nie zagnieżdżanie i stosowane z ich przeznaczeniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności