Skocz do zawartości

Kompresja w orange


noone

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem dzisiaj, że orange kompresuje strony, tzn usuwa spacje z kodu, ładuje js i css do htmla, dopisuje swój javascript i - co najgorsze - kompresuje masakrycznie obrazki.

Poczytałem trochę, okazuje się, że orange cacheuje strony na swoich proxy i wysyła podmieniony kod.

Dzwoniłem do BOKu i otrzymałem informację, że pani może mi to wyłączyć bezpowrotnie, przy czym mocno mnie zniechęcała do tej decyzji ponieważ "mój transfer wyczerpie się o wiele szybciej".

Mam obawy, co mi powie klient, kiedy obejrzy w orange stronę wykonaną przeze mnie. Stąd pytanie - co na to przepisy i jak to się ma do praw autorskich itp?

"bytka abo ne bytka to je zapytka" - W. Shakespeare ;)

Niekończąca się impreza ;) ... wątroba zaleczona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Orange. Z pewnością również Era w swoim Blueconnect kompresuje strony w celu zmniejszenia transferu (który jest dla klienta ograniczony).

jeśli chodzi o prawa autorskie, to moim zdaniem w tym przypadku nie można mówić o ich naruszeniu.

dymna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciśnij CTRL+F5 to Ci pobierze nieskompresowaną stronę. Sprawdzone empirycznie :)

Lokalni dostawcy internetu też używają wszelkich serwerów cachujących ale w tym wypadku dane nie są kompresowane gdyż nie ma takiej potrzeby. W sieciach komórkowych cenne są kb i czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest w innych sieciach i nawet nie wiem jak to jest dokladnie w Erze, ale z tego co widzialem to tam jest rozgraniczenie na Bluconnect dla telefonu i na Bluconnect dla komputera (w tym jezeli uzywasz telefonu jako modemu). Moze wlasnie roznica wynika z tej kompresji, bo wlasnie sie zastanawialem po co mam placic wiecej jakbym chcial uzywac telefonu jako modemu jak i tak tego nie sprawdza, a pewno wtedy nie uzywaja tego kompresora.

kodeks-logo-baner-pio.jpg

Blog z informacjami o prawnych aspektach związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym problematyka dotycząca SEM i SEO. organisciak.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam - ciesz się, że masz abo i mogą Ci to za darmo wyłączyć. Ja mam pre-paid Orange i tutaj nie da się tego wyłączyć u operatora, tylko trzeba samemu kombinować.

Taka wymuszona kompresja jest denerwująca, ale jak dotąd nikt się tym nie zajął więc widocznie prawo stoi po stronie operatora (nawet pomimo tego, że w regulaminach pre-paid nie ma mowy o wymuszonej kompresji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ery sprawa wygląda tak mam blueconnect z laptopem jeśli chodzi o kompresje to nie zauważyłem czegoś takiego. Oczywiście jeśli korzystając by z starszego i zarazem wolniejszego standardu sieci to istnieje program od ery o nazwie "blueconnect compressor" który się właśnie tym zajmuje ale nie jest wymuszane przez operatora korzystanie z niego. W sumie dla nich to jest lepiej jak się z tego nie korzysta bo transfer leci szybciej i a nóż klient postanowi zwiększyć limit przesyłanych danych a co za tym idzie i abonament.

Wielka Promocja - Pakiet Zaplecze 2014
czyli oprogramowanie za 1746 zł w cenie 777zł brutto

Mówimy o Microsite Manager Standard, SpamKat i BaseSystem - wszystko to, co potrzebujesz do zaplecza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja sobie zainstalowalem dodatek do firefoxa i mam spokoj :) .

Widziałem ten dodatek, ale prawdę mówiąc wolę mieć tak, jak wszyscy, bo jak zadzwoni do mnie klient z pretensją, że mu strona się rozmazała, to nie powiem mu przecież, że u mnie jest ok :P

...transfer leci szybciej i a nóż klient postanowi zwiększyć limit przesyłanych danych a co za tym idzie i abonament.

Sieci mają ograniczone możliwości transferu, więc im mniejszy ruch, tym więcej klientów można upchnąć, jakby wszyscy zaczęli wykorzystywać pełen wykupiony transfer, to zabrakłoby zasobów ;)

@hekko - dzięki, ja znalazłem jeszcze skrót SHIFT+A

//edit:

Odnośnie nagłówków z tego dodatku do ff - wstawiałem ręcznie no cache do headers w kodzie php i htaccess i nie zadziałało, a szkoda, bo byłoby globalnie.

"bytka abo ne bytka to je zapytka" - W. Shakespeare ;)

Niekończąca się impreza ;) ... wątroba zaleczona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności