Skocz do zawartości

O co chodzi z OFE ?


ArTh00r

Rekomendowane odpowiedzi

Filmik przygotowany przez Ministerstwo Finansów

Wydaje mi się, że tak jak nas okradali tak w dalszym ciągu będą nas okradać...

To jest tylko moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać...

Pozdrawiam,

Artur

Najnowocześniejszy Hotel Nad Morzem Grand Lubicz 5*
Apartamenty w Ustce tylko w pensjonacie Villa Wenel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filmik to strzał co najmniej w stopę. Budżet wpłaca do OFE kasę którą budżet od OFE pożycza. Perpetuum mobile - mogli by dorzucić do tego jeszcze kilka instytucji - pół kraju mogło by żyć z prowizji obrotu tym samym pieniądzem ;)

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie jestem ekonomistą ale dla mnie ofe to taka oficjalna pralnia dużych pieniędzy,z dużą prowizją działająca wg prawa RP.

tu fajny (chodź subiektywny) artykuł znaleziony przypadkiem w sieci.

Ci co za zmianami w ofe - grupa rządząca - ładnie odwracają uwagę od nic nie robienia

Ci co przeciw ofe - ludzie którzy biorą ogromne(!) pieniądze z instytucji które zarządzają naszymi składkami

Gdzie jakaś opinia bezstronnego ekonomisty ? Gdzie rzetelne analizy jak zmiany mogą wpłynąć na budżet, wysokość emerytur, rozwój gospodarczy ?

Rybiński, Hausner, Balcerowicz - super ekonomiści ale każdy z nich jest bardzo powiązany (więc i uzależniony) od towarzystw ubezpieczeniowych i innych grup kapitałowych.

Gigacat - moderowany katalog stron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o poparcie społeczeństwa, na to aby mogli bez krzyku nas okraść. To tylko kolejny zamach na nasze pieniądze, nic w sumie nowego ;]

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę, a właściwie jej brak, znów zabiorą zwykłym ciężko charującym obywatelom, i wszystko rozpierdolą na obecne emerytury i świadczenia: komuchów, sbków, ubków, górników, zapracowanych policjantów po 35 roku życia... i innym. A emeryturami przyszłych emerytów będzie się martwił inny rząd w przyszłości.

Wgniotki.com - usuwanie wgnieceń bez lakierowania w krakowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sespo to nie tak, budżet w porównaniu z OFE to pralnia pieniędzy. To wszystko jest dość proste i postaram się to prosto wyjaśnić:

I) Różnice między OFE a ZUS

Do OFE wędrują pieniądze którymi obracają fundusze ale to są TWOJE pieniądze i nikt Ci ich nie może zabrać, owszem fundusze pobierają prowizję ale od zysku jaki wypracują z twoich pieniędzy. Czyli pracują aby pieniądze Ci przyrastały i za tą pracę biorą kase.

Teraz budżet: reszta kasy którą płacisz do ZUSu trafia do "czarnej dziury", ta kasa w momencie jak tam trafi NIE JEST TWOJA, tylko wspólna i rząd z tej kasy opłaca wszystko - od emerytur, pensji dla urzędników po budowe nowych autostrad.

II) Dlaczego OFE "zadłuża" budżet.

Otóż OFE samo z siebie nie zadłuża, zadłuża głupota/chciwość/lenistwo, żeby nie powiedzieć debilizm polityków.

Otóż budżet całyczas ma tyły - Polska ciągle musi pożyczać pieniądze, np. po to aby płacić emerytury rolnikom z KRUSU (o wiele więcej niż oni wpłacili), żeby płacić za wcześniejsze emerytury mundurowym i paru innym grupom, żeby płacić za przwilieje górnicze, żeby płacić pensje armii ponad 400 tys. urzędników to są niesamowite pieniądze.

Żeby to zapłacić, jedną z form pożyczek jest drukowanie obligacji - możesz sobie kupić obligację np. za 1000 zł (czyli dajesz Polsce 1000 zł) a np. za 10 lat budżet MUSI od Ciebie odkupić te obligacje za wyższą cene - czyli pożyczasz kasę budżetowi.

I teraz OFE ma TWOJE pieniądze i ma za zadanie dla Ciebie jak najwięcej zarobić - więc np. inwestuje na giełdzie a najchętniej inwestuje w.... obligacje i tym samym powoduje zwiększenie zadłużenia.

Teraz rząd wpada na "genialny" pomysł jak zmniejszyć zadłużenie: nie ruszą KRUSU, nie ruszą górników, nie ruszą urzędasów (no bo sami nimi są), nie zrobią żadnych reform, qr*a nic nie zrobią. Więc robią to co najłatwiej - okradają Cię, okradają wszystkich zabierając kasę z OFE i wrzucając ją do wspólnego wora. I jeszcze wmawiają Ci, że to dla Twojego dobra.

Mam nadzieję, że w miarę jasno to wyjaśniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sespo to nie tak, budżet w porównaniu z OFE to pralnia pieniędzy. To wszystko jest dość proste i postaram się to prosto wyjaśnić:

I) Różnice między OFE a ZUS

Do OFE wędrują pieniądze którymi obracają fundusze ale to są TWOJE pieniądze i nikt Ci ich nie może zabrać, owszem fundusze pobierają prowizję ale od zysku jaki wypracują z twoich pieniędzy. Czyli pracują aby pieniądze Ci przyrastały i za tą pracę biorą kase.

Mijasz sie z prawda. OFE pobieraja prowizje od skladek ktore sa tam wplacane a nie od wypracowanego zysku. Obecnie jest to chyba 3% z kazdej wplaconej tam zlotowki, a wczesniej bylo nawet 7%. Do tego dochodzi jeszcze oplata za zarzadzanie. Do tej pory OFE pobraly kilkanascie miliardow prowizji z naszych skladek. OFE moga nawet byc na minusie a kase z prowizji i tak beda dostawaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok faktycznie tak jest i to jest jedna rzecz która powinna być w OFE zmieniona - prowizja powinna być tylko i wyłącznie od zysku a nie od przekazywanych pieniędzy. Ewentualnie duża prowizja za zysk (np. 30% zysku) i jednorazowa minimalna od kwoty w momencie wpłaty do OFE (np. 0,5%).

Przy okazji - ZUS sobie pobiera (a przynajmniej pobierał) dodatkową opłatę za przekazywanie pieniędzy do OFE - 0,8% kwoty :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się z przedmówcą (INOMan). Państwo oczywiście zacznie okradać nas od tego momentu gdy te zmiany wejdą w życie. Dlaczego ? Bo moje pieniądze miały w 2/3 trafiać do ZUS-u a w 1/3 do OFE. Teraz po zmianach w absolutnej większości trafią do ZUSu. Czy to źle ? Oczywiście, że tak. Tam nie tylko, że nie będą inwestowane - zostaną przejedzone, zapchają dziurę budżetową itd. Przypominam, że środki z OFE były/są dziedziczone a z zusu nie. Niewydoloność i nieudolność zusu jest wręcz niewiarygodna.

Absolutnym i perfidnym kłamstwem jest więc wmawianie mi/nam, że to dla naszego dobra. Chodzi tylko o pieniądze a dokładniej ich przejęcie. To jest skok na kasę... na naszą kasę. ZUS to tylko kreatywna księgowość.

Budżet wpłaca do OFE kasę którą budżet od OFE pożycza. Perpetuum mobile - mogli by dorzucić do tego jeszcze kilka instytucji - pół kraju mogło by żyć z prowizji obrotu tym samym pieniądzem :D

To jest właśnie błędna teza Rostowskiego. Populizm w czystej postaci. Brzmi oczywiście wiarygodnie. Wyjaśniam:

Reforma emerytalna wprowadzała dywersyfikację sposobu gromadzenia środków na przyszłe emerytury. Wprowadzono podział na de facto dwa filary (obowiązkowe) III filar to nasze prywatne oszczędności, inwestycje itd.

I filar - ZUS - tu pieniądze trafiają i państwo je przeznacza na bieżące cele - czyli ich dla nas nie odkłada, nie inwestuje - po prostu je przejada. Mało tego środki, które są ci zabierane z pensji nie są dziedziczone. Przykład: pracujesz od 20 roku życia, zus kradnie (pobiera) regularnie twoje pieniądze. I teraz jeśli przykładowo umrzesz po 44 latach pracy w wieku lat 64 nie dożywszy wieku emerytalnego (65 lat) nie zobaczysz z tego ani grosza (również nikt z Twoich bliskich). Czyli państwo dzięki zusowi zgarnia większość naszej kasy :)!

II filar - OFE - tu środki są inwestowane, są odkładane, są dziedziczone ;)

I teraz o co chodzi z demamgogią hasła perpetuum mobile. Otóż to ustawodawca zapewnił sobie pod przymusem, że ofe część środków musi inwestować w obligacje. Dlaczego ? Bo kto miałby je kupować ? Chińczycy ? Oni chętniej kupują amerykańskie. Ja chętnie bym kupił, ale niewiele i zawsze mam ważniejsze wydatki. Państwo zadłuża się poprzez wypuszczanie obligacji. Ale wypuszcza je bo MUSI :P Jest to normalne zjawisko (zadłużenie wewnętrzne). Państwo polskie zadłuża się jednak nadmiernie bo jest źle zarządzane a nie przez OFE !!!

Reasumując: państwo powinno sobie radzić bez środków gromadzonych w OFE. Nie radzi sobie i to bardzo więc wypuszcza obligacje (dużo za dużo obligacji). O dziwo ma pretensje, że ofe je kupują - choć jest to dla państwa super korzystne bo państwo ma zapewniony zbyt swoich obligacji, które w innym przypadku by ktoś je kupił musiałyby być np. wyżej oprocentowane, czyli po prostu konkurencyjne.

W zawiązku z tzw. "starzeniem się społeczeństwa" co oznacza, że coraz większa liczba ludzi w Polsce (Europie) ma coraz mniej dzieci, zwiększa się liczba ludzi w wieku emerytalnym zmniejsza w produkcyjnym. Dziś na 1 emeryta przypada 4 pracujących. Państwo oczywiście wie i nawet często o tym się wspomina czy napomina, że w przyszłości na 1 emeryta będzie przypadała 1 osoba pracująca. Jest więc oczywiste, że albo ta osoba będzie płacić tak dużą składkę by utrzymać emeryta (co jest niemożliwe), albo emerytura będzie symboliczną złotówką, ewentualnie system zbankrutuje całkowicie. I państwo powie ok niema emerytur bo nas nie stać. Dalej powie: to wasza wina bo nie robiliście dzieci !!! i teraz nie będziecie mieć emerytur. Idioci w to uwierzą i łykną taki tani bajer.

Rząd kłamie... a ja tego nie uznaję... Chciałbym by obywatelom, Polakom powiedziano PRAWDĘ, by odwołano się do np. postawy patriotycznej Polaków, by mi dano możliwość zgody na okradanie mnie. Bym miał poczucie, że sam pozwalam odebrać mi moje pieniądze dla dobra ojczyzny (na łatanie dziurska budżetowego). Zrozumiałbym te posunięcia tylko w takim przypadku. Gdyby tusk nie wciskał mi ciemnoty. Nie wmawiał mi, że zabiera pieniądze by mi było lepiej... by mi zrobić dobrze.... :). Kradnie je bo musi, kradnie je bo ich potrzebuje, gdyby ich nie ukradł byłoby niebawem bardzo źle. Mieliby problem z budżetem, posypałyby się gromy z UE, wyszłaby nieudolność PO, i to tuż przed wyborami. A tak ktoś będzie się martwił za 20-30 lat, ale wtedy tuska nawet nie będzie, więc co go to obchodzi. Nie jest więc mężem stanu...

Dziękuję profesorowi Balcerowiczowi, że walczył dla nas i pokazał POkemonom, że ten rozbój którego dokonali w biały dzień ktoś zauważył i stanął w obronie słabszego - czyli nas - w obronie bezbronnego społeczeństwa.

Apartamenty i hotel na godziny kraków jedyne takie miejsce w Krakowie - Hotel MARGOT apartments

Mapa dojazdu do pokoje na godziny Kraków profil MARGOT apartments

Podgórze apartamenty na godziny Kraków - margotkrakow.pl - noclegi w Krakowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej różnicy między ZUSem a OFE. W obu przypadkach ludzie zostają pozbawieni prawa do rozporządzania swoimi pieniędzmi. Robi to za nich "państwo", które ma gdzieś czy zarobi coś na tych pieniądzach czy nie. Jak nie zarobi to za x lat i tak będą się martwić inni, a jak stracą i kasy zabraknie to przecież "się pożyczy". Żaden urzędas tego przecież spłacał nie będzie.

Jest to więc kolejny podatek tylko inaczej nazwany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony polecam jeszcze łopatologiczne podejście do tematu ubezpieczeń:

https://www.youtube.com/watch?v=N4r2ba83MfE...feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=IR2MdaD_nKo...feature=related

myślę, że jeśli ktoś ma problem ze zrozumieniem tematu to Pan Korwin-Mikke ma dar prostego omawiania tematu.

Polecam

Apartamenty i hotel na godziny kraków jedyne takie miejsce w Krakowie - Hotel MARGOT apartments

Mapa dojazdu do pokoje na godziny Kraków profil MARGOT apartments

Podgórze apartamenty na godziny Kraków - margotkrakow.pl - noclegi w Krakowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bylbym sklonny poprzec dzialania rzadu ale pod pewnymi warunkami:

1) reforma emerytur mundurowych i innych uprzywilejowanych grup spolecznych

2) pieniadze zaoszczedzone na obcieciu skladki na OFE powinny pojsc na wpieranie polityki prorodzinnej tak zeby posiadanie dziecka nie bylo luksusem.

- a wiec im wiecej rodzina ma dzieci tym placi nizsze podatki

- wyzsze zasilki rodzinne lacznie ze znaczacym podniesieniem kryterium dochodowego, to samo z zasilkami wychowawczymi

- znaczace podniesienie kwoty wolnej od podatku

- jedna stawka VAT na wszystko np 18%, pomyslcie ile ubyloby zbednej biurokacji, kontroli w firmach itp.

Generalnie bylbym za zlikwidowaniem wszystkich ulg (poza prorodzinna), to samo z programem rodzina na swoim, lepiej obnizyc podatki i niech kazdy sam decyduje co zrobi z tymi pieniedzmi a zeby nie przechodzily przez urzednicza machine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to ustawodawca zapewnił sobie pod przymusem, że ofe część środków musi inwestować w obligacje.
Po reformie te obligacje ten sam ustawodawca będzie mógł "sprzedać" komuś innemu.

Będą dodatkowe pieniądze "przechwycone" z OFE oraz pieniądze z obligacji, a zadłużenie na papierze takie samo.

Nie znam się na pozycjonowaniu, ja tu tylko zużywam transfer i miejsce w sql.

Roman Kluska ujawnia: nadchodzi INFLACYJNY ARMAGEDON!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do Pakinter: Wskaż mi proszę Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych lub jakąś inną instytucję finansową, która pobiera mniej niż 7%. Prosiłbym o konkretne przykłady. Nie po 10 latach tylko od razu.

Ja osobiście na OFE swoje pieniądze widziałem. W ZUS ich nie widzę.

Mimo dużej liczby na forum osób ze Śląska uważam, że niektóre grupy zawodowe np. górnicy (mój dziadek ma emeryturę górnicą) są zdecydowanie zbyt wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności