Skocz do zawartości

O co chodzi z OFE ?


ArTh00r

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie odzie TYLKO I WYŁĄCZNIE o to, że nie znaleziono innego źródła finansowania ZUS, które nie spotkałoby się z protestami opinii publicznej.

1. jestem czarnowidzem

2. czuję się okradana na każdym kroku przez Państwo, które wg konstytucji ma o mnie dbać

3. należę do milionów osób ok 25 roku życia, którzy mimo pełnej świadomości tego, że pieniądze na emerytury pochodzą ze składek młodszych pokoleń nie mam i w najbliższej przyszłości nie zamierzam mieć dzieci - bo mnie na to nie stać

4. Nie boję się mówić o tym głośno, bo nawet jeśli mieliby mnie wsadzić za wyrażanie tego typu opinii, to przynajmniej przez kilka miesięcy czy lat nie będę musiała zawracać sobie głowy czynszem i jedzeniem

@-->->----

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie błędna teza Rostowskiego. Populizm w czystej postaci. Brzmi oczywiście wiarygodnie.

Ja to rozumiem. Tylko pije do tego że ten filmik ujawnia to co się działo z pieniędzmi przez czas istnienia OFE - a kto wprowadził reformę?

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Nie boję się mówić o tym głośno, bo nawet jeśli mieliby mnie wsadzić za wyrażanie tego typu opinii, to przynajmniej przez kilka miesięcy czy lat nie będę musiała zawracać sobie głowy czynszem i jedzeniem

Co prawda to prawda, bo państwo bardzo dużo wydaje pieniędzy na utrzymanie więzień/więźniów, a mało tego jak zwykle z naszych pieniędzy...

Najnowocześniejszy Hotel Nad Morzem Grand Lubicz 5*
Apartamenty w Ustce tylko w pensjonacie Villa Wenel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusta... ok może nie pusta, ale bezsensowna dyskusja. Wiek emerytalny zapewne będzie stopniowo szedł do góry.

Większość z nas poumiera zanim dożyje 'państwowej emerytury'.

A, że wszystkie rządy 'kradną' i myślą w perspektywie 10 max 20 letniej... No cóż stołków się u nas nie dziedziczy, tylko majątki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co tu dużo gadać Donald dał niezły POPIS z tą ustawą. Widać nie ma zamiaru wygrywać już wyborów. Nachapał się na polityce.

Kiedyś to ludzie szli pod sejm , studenci , górnicy. A teraz ? Cisza tylko czekamy kiedy nam zabiorą .

D. nie społeczeństwo obywatelskie. Zero organizacji.

Dobrze że odkładam sobie w niemieckich funduszach emerytalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUS to tylko kreatywna księgowość.

Oczywiście, jak cały "duży" system monetarny na świecie; maluczki nie ma opcji wyboru, bo wybiera pomiędzy kilkoma partiami reprezentującymi w gruncie rzeczy te same interesy.

II filar - OFE - tu środki są inwestowane, są odkładane, są dziedziczone :placze:

Jeszcze nie spotkałem się z firmą, która by dobrze inwestowała środki, mając bezwarunkową rządową gwarancję wypłacalności.

W dwóch zdaniach:

- O co się rozchodzi z ZUS? To piramida finansowa (dokładnie model Madoffa, ale przymusowy i ogólnonarodowy), która gdyby była prywatna (nieusankcjonowana prawnie), byłaby nielegalna. W nadziei że inwestujesz "swoje" środki, musisz znaczną część pensji wrzucić do czarnej dziury, z której kasa paręnaście lat temu jakoś "wyparowała", nie zważając na pesymistyczne prognozy o starzeniu się społeczeństwa. Klasyczne błędne koło - jak się nie będzie utrzymywać chorego systemu, to miliony ludzi stracą utrzymanie, wyjdą na ulicę i cała gospodarka padnie (pamiętamy o tym że w obecnym modelu i tak padnie - pytanie tylko "kiedy?"). To logiczne, że żaden polityk-populista nie wygra wyborów jeżeli spróbuje naprawić system zaciskając pasa, tnąc wydatki na silny elektorat grup uprzywilejowanych. Łatwiej patrzyć jak się moloch powoli zsuwa po równi pochyłej, licząc że dupnie daj Boże po "naszej" kadencji.

- O co się rozchodzi z OFE lub dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnymi? Jeżeli masz roczne "koszty zarządzania" nawet na poziomie zaledwie 1.5% kapitalizowane corocznie, to przy założeniu stałej stopy zysku i okresu składek 40 lat (x^40), wychodzi że za zarządzanie płacisz ok. 25% swoich składek z całego życia (dla porównania dla kosztów zarządzania 4% - oddasz połowę swoich składek, dla kosztów 7% oddasz 2/3 swoich składek). To jak ze sprzedażą produktów finansowych, robisz młodemu małżeństwu wodę z mózgu że będzie mieć piękny dom na kredyt i spełni swoje marzenia, ale nie wspominasz że za to przez życie Ci musi wybudować jeszcze 2 takie domy. To jasne, że żadny topowy ekonomista (czy to exminister, czy komentator pośredniaka) nie znajdzie dobrze płatnej roboty w jednej z prywatnych firm żyjących z tych 2/3 składek życia milionów niewykształconych robotników, jeżeli skrytykuje ten system.

Jakąśtam pseudoalternatywą byłoby IKE, dzięki temu że przymusowo-ustawowo jest zwolnione z ukrytych opłat (poza jednorazowym frycowym za pozyskanie), stąd w mediach mainstreamowych jest o tym rozwiązaniu cicho. Tylko że ta forma wymaga elementarnej wiedzy ekonomicznej (a więc więcej, niż posiadają europejscy analfabeci) i ma drastyczne limity, więc dla ludzi odrobinę wybijających się ponad szeroką publikę, jest tylko "zabawką", a nie "inwestycją", a dla wszystkich pozostałych średnio zarabiających ludzi, I filar jest wystarczająco obciążający, że nie mają z czego odkładać extra.

Jedynym pomysłem na reformę jest uzupełnienie gigantycznej dziury z budżetu przez wieloletnie zaciskanie pasa, wygranie losu na loterii (np. dobre sprzedanie gazu łupkowego, jeżeli istnieje), lub kradzież wewnętrzna (opodatkowanie, podaż pieniądza-inflacja, modyfikacja stóp procentowych by wpędzić Kowalskiego w spiralę długów) i zewnętrzna (najazd rabunkowy na inne państwo, vide: bieżące rewolucje).

A dla sprawiedliwości (choć to oczywiście doraźne rozwiązanie honorowe), powieszenie za właściwy narząd bogatych potomków tych, którzy sprawili że lwia część budżetu całego narodu wyparowała i skonfiskowanie ich majątków.

Pozdrawiam, J.

P.S. Sympatykom długofalowego inwestowania na rynku akcji tylko powiem, że podstawowym - być może błędnym - dzisiejszym założeniem inwestycyjnym jest to, że w przyszłości sytuacja będzie lepsza niż jest obecnie. Być może 3/4 świata się na tym za parędziesiąt lat ładnie przejedzie (w końcu chodzi o to, żeby móc posiadać wymienialne dobra, a nie cyfry na koncie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do Pakinter: Wskaż mi proszę Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych lub jakąś inną instytucję finansową, która pobiera mniej niż 7%. Prosiłbym o konkretne przykłady. Nie po 10 latach tylko od razu.

Ja osobiście na OFE swoje pieniądze widziałem. W ZUS ich nie widzę.

Mimo dużej liczby na forum osób ze Śląska uważam, że niektóre grupy zawodowe np. górnicy (mój dziadek ma emeryturę górnicą) są zdecydowanie zbyt wysokie.

OFE to największy przekręt finansowy w Polsce, teraz faktycznie fundusze maja prowizję ok 3,5 % ale 10 lat temu było to w większości powyżej 10%,a 7%prowizji to OFE brały gdy zarabiały głównie na obligacjach oprocentowanych na 6%. Przez 10 ostatnich lat OFE praktycznie nie zarobiło żadnych pieniędzy średnia z 10 lat to ok 7%, mimo hossy 2005-2008, jeśli byś wsadził swoją kasę do banku, na dobrą lokatę, 10 lat temu była oprocentowana na 10-11% to lokata przyniosłaby dużo wyższe zyski. Co do inwestycji giełdowych robionych przez wybitnych analityków z OFE. Wyobraź sobie że ilość akcji rośnie o 100 tys miesięcznie wartych nominalnie 100zł, a ty miesięcznie wrzucasz 200 mln( wartości z sufitu), cena musi rosnąć, bo na rynku akcji zwiększa się ilość kasy szybciej niż towaru jakimi są akcje, to ze OFE tak marnie zarabiają to tylko dlatego ze większość kasy zarabiają prywatne fundusze spekulacyjne, a OFE to dojne krowy.

Pamiętaj że jak wybuchnie kryzys w Polsce, a przy przekroczeniu 55% długu będą ostre cięcia, to giełda poleci min 20-30 %, teraz jest bańka spekulacyjna, więc OFE nie zarobią nic, a nawet stracą sporą część zarobku.

Co do emerytur specjalnych, to przegięcie, 35 letni policjant ( żołnierz) to policjant z doświadczeniem w najlepszych latach i może spokojnie jeszcze pracować 10-15 lat, podobnie górnicy i inne uprzywilejowane grupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do OFE wędrują pieniądze którymi obracają fundusze ale to są TWOJE pieniądze i nikt Ci ich nie może zabrać, owszem fundusze pobierają prowizję ale od zysku jaki wypracują z twoich pieniędzy.

To twierdzenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Gdyby pieniądze w OFE były MOJE to mógłbym je w każdej chwili wypłacić. A tak oczywiście nie jest.

W rzeczywistości schemat jest następujący:

Kowalski płaci co miesiąc składkę na ZUS. Część tej składki ZUS przekazuje do OFE. OFE od wpłaty pobiera swoją prowizję. ZUSowi brakuje pieniędzy na wypłacanie bieżących emerytur, a więc dostaje dotację od rządu. Ponieważ rząd nie ma pieniędzy pożycza je od OFE.

Kiedy Kowalski przejdzie na emeryturę OFE przetransferuje uzbierany przez niego kapitał wraz z "zyskami" z powrotem do ZUSu. ZUS obliczy przewidywaną długość życia Kowalskiego, podzieli kapitał przez liczbę miesięcy i powiększy emeryturę z I filara o uzyskaną kwotę.

Tak więc z punktu widzenia Kowalskiego czy też skarbu państwa antyreforma pt. II filar jest całkowicie bezsensowna. Z punktu widzenia zarządzającymi OFE ma oczywiście głęboki sens - znany także jako prowizja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jez

Ja tam jestem za wieszaniem przynajmniej bym popatrzył;), bo pewnie dupnie już nie za naszych czasów, albo będziemy już zbyt niedołężni żeby pooglądać fajerwerki.

A swoją drogą ciekawe czy warto inwestować w strony internetowe, bo mogą wyłączyć prąd i stracą wartość :P

Pozdrawiam

P.S. Fajny styl posta :) nie piszesz przypadkiem artów na zlecenie

Cognitive-it.pl - usługi SEO i SEM.

Cognitive-it.org - do poczytania blog o SEO i Adwords.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności