Skocz do zawartości

Rodzaj opodatkowania dla nowej firmy


krzysiek_web

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde. Proszę moda o poprawienie nazwy tematu. Winno być "Jaki rodzaj haraczu dla nowej firmy?".

A wracając do tematu. Zasady ogólne i skala progresywna. W tej branży wystawianie faktur to podstawa. Polecam jednak, przed podjęciem ostatecznej decyzji, udać się do biura rachunkowego. Najlepiej wybrać jakieś w okolicy, które ma na co dzień do czynienia z danym US.

seowyszbanner.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko trochę po za tematem .

Ile trzeba mieć obrotu miesięcznie , żeby można było odliczać vat od paliwa ?

vatu od stycznia nie można odliczać tylko dochodowy - musisz książkę taką prowadzić i tyle

kiedyś też zastanawiałem się czy działać na ryczałcie czy na vacie ale i tak byłem przekonany od razu do vatu i "opłaca" się bo firmy nie raz płacą więcej bo mogą sobie odliczyć vat i dochodowy i znacznie więcej jest klientów tylko troche mnie księgowa wkurza bo bule 200zł msc ;d bo mówi że przy adsense czyli jakaś umowe wewnątrz wspólnotowa i dlatego tyle. Czy to nie za drogo ?:)

Wykonam: Linki z forów/blogów, tematy, posty, komentarze, mocne i stałe linki.

Synchron.pl - skuteczne pozycjonowanie - referencje, duże doświadczenie, wystawiam fv - gg:8897114

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Zależy od obrotów i od kosztów jakie będziesz miał do odliczenia...

Dla FV nie ma znaczenia forma opodatkowania dochodowym - chyba, że się coś zmieniło o czym nie wiem...

I pamiętaj, że nie każda DG może być na ryczałcie, więc zależy co tam sobie wybierzesz na wpisie...

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja miesięczna:

sprzedaż usługi za 10 k netto

kupisz różnych różności za 2 k zł netto

jeśli nie masz VATu to spoko, jeśli masz VAT to zapłacisz go 1840 zł

dochodowy:

Ryczałt dla usług 8,5% od kwoty przychodu netto czyli podatek wychodzi 850 zł.

Przy stawce 18% no to wychodzi 1440 zł.

Wydaje mi się, że RYCZAŁT bez VAT jest najlepszy.

Jeśli pracujesz z dużymi firmami to jesteś tańszy o VAT a oni rachunek i tak sobie odliczą od podatku dochodowego.

Jeśli pracujesz z małymi firmami to nic sobie nie odliczą jeśli sami są na ryczałcie.

Polecam ryczałt bez VAT.

Jak już to czytasz to zobacz moje PUFY, może coś dla siebie wybierzesz ;)

Napisz, że jesteś z PIO a wysyłkę masz gratis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak wspominałem wyżej;)

Klasa: 07311 Działalność agencji reklamowych


Wyjaśnienie:

Działalność agencji reklamowych

Podklasa ta obejmuje:
-- kompleksowe projektowanie i realizowanie kampanii reklamowych poprzez:
- projektowanie, planowanie i umieszczanie reklam w mediach drukowanych, radiu, telewizji, Internecie oraz innych mediach,
- projektowanie, planowanie i umieszczanie reklam zewnętrznych, w formie billbordów, paneli, gablot, balonów i sterowców reklamowych, wystawach okiennych, reklam na samochodach i autobusach itp.,
- dystrybucję i doręczanie prospektów i próbek reklamowych,
- tworzenie stoisk oraz innych konstrukcji i miejsc wystawowych,
-- prowadzenie kampanii reklamowych i pozostałe usługi reklamowe mające na celu przyciągnięcie lub zatrzymanie klientów, np. poprzez:
- promocję wyrobów,
- marketing bezpośredni,
- doręczanie i zamieszczanie prospektów i próbek reklamowych oraz bezpośrednią reklamę korespondencyjną,
- doradztwo marketingowe.

Podklasa ta nie obejmuje:
-- działalności wydawniczej dotyczącej materiałów reklamowych, sklasyfikowanej w 5819Z,
-- produkcji reklam telewizyjnych, sklasyfikowanej w 5911Z,
-- badań rynku, sklasyfikowanych w 7320Z,
-- fotografii reklamowej, sklasyfikowanej w 7420Z,
-- wysyłania materiałów reklamowych, sklasyfikowanego w 8219Z,
-- organizacji targów i wystaw, sklasyfikowanej w 8230Z.

To wszystko idzie pod Księgę. Tak mi mówili w US :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vspak rachunek wystawisz nie na usługa reklamowa, a na usługa informatyczna, rozliczałem się w taki sposób i obsługiwało mnie najlepsze biuro rachunkowe w miejsce, wiec zakładam że wiedza o co chodzi.

Ale w rachunkach była wyłącznie ta usługa. 8,5 % stawka ryczałtowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedaż usługi za 10 k netto

kupisz różnych różności za 2 k zł netto

jeśli nie masz VATu to spoko, jeśli masz VAT to zapłacisz go 1840 zł

dochodowy:

Ryczałt dla usług 8,5% od kwoty przychodu netto czyli podatek wychodzi 850 zł.

Przy stawce 18% no to wychodzi 1440 zł.

Wybacz, ale jeśli "masz VAT" jak napisałeś, to ten VAT odbiiorca Ci zapłąci, bo na FV wystawiasz netto + VAT...

W praktyce nie płacisz VAT tylko przekazujesz (płaci użytkownik końcowy - bo go dostajesz od od swojego odbiorcy, dodatkowo jest to podatek od wartości dodanej czyli odejmujesz VAT, który sam zapłaciłeś przy swoich zakupach i wydatkach, a przekazujesz do US tylko od różnicy...)

Co do dochodowego:

masz sprzedaż za 10k netto

kupisz różnych różności za 2k zł netto

dodatkowo odliczysz czynsz, telefon, samochód, paliwo, pracowników/podwykonawców itp. itd. - razem 4k

wtedy dochodowy wynosi 720 zł (10k-2k-4k=4k *18%=720) - czyli mniej niż ryczał...

dlatego jak wspomniałem jest to bardzo indywidualne i zależne od wielu czynników, których często nie da się z góry przewidzieć...

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie jako prowadzącego DG podatek VAT będąc jego płatnikiem jest podatkiem neutralnym, kosztów którego nie ponosisz. Ten jest bowiem przerzucany na klienta końcowego, zwyczaj zwykłego konsumenta. Zatem jeśli jesteś płatnikiem Vat-u, droższy o 23% jesteś jedynie dla prywatnego konsumenta i dla innej firmy nie będącej jego płatnikiem (nie-vatowiec). Dla reszty gance e gal.

Zwykle jest tak, że jeśli twoimi klientami są firmy - jesteś vatowcem, jeśli masz duże koszta (np. 70% wartości towaru/usługi to ovatowane półprodukty) - jesteś vatowcem. Jeśli klientami są zwykli konsumenci, a Ty nie vatowcem tańszy jesteś dla nich o 23% od podobnej firmy która nim jest.

Ogólnie i upraszczając artyści, lekarze, programiści, w usługach nie mają dużych kosztów zatem niechętnie są vatowcami, tym bardziej jeśli klientami są zwykli ludzie

też zastanawiałem się czy działać na ryczałcie czy na vacie
tak się nie da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mniej bo od tego odejmuje się jeszcze ubezpieczenie społeczne.

Ten koszt, jako jedyny, odejmuje się również w przypadku ryczałtu. Z tego rozwiązania podatkowego korzystałem w latach 2007- 2009. Opłacalne rozwiązanie jeśli ma się dobry dochód a nie jest się w stanie udokumentować kosztów. Np. jeśli się zatrudnia "na czarno". Rożnica pomiędzy 8% podatkiem a przykładowo 19% jest w skali roku bardzo duża.

Generalnie rozliczanie na zasadach ogólnych korzystne jest wtedy gdy są duże koszty które da się udokumentować. Jak wspominał @Remiss podatek VAT jest podatkiem należnym i nie ma nic wspólnego z podatkiem dochodowym. Może być uciążliwy jeśli wykonuje się usługi dla podmiotów fizycznych ponieważ należy doliczyć VAT.

Przy podejmowaniu decyzji można zrobić roczną kalkulację przewidywanych dochodów i kosztów.

Piłeś? Nie jedź (i nie loguj się na forum) !

Siciliano: Robić szeptankę tutaj to jak sprawdzać w zbiorniku poziom paliwa zapalniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności