Skocz do zawartości

Odpowiedzialność za wypowiedzi na forum


Gucci

Rekomendowane odpowiedzi

Od 4 lat prowadzę forum tematyczne, gdzie wypowiadają się różni użytkownicy w różnych sprawach. W ubiegłym roku liczne grono osób wypowiadało się na temat konkretnej firmy, wskazując według nich na fakty (kradzież, wyłudzenia itp). Na prośbę tej firmy oraz otrzymanym piśmie usunięte zostały wszystkie wątki na temat tej firmy. Również po tym czasie forum zostało przeorganizowane, nowy regulamin, mija około 6 miesięcy i ponowne treści poparte innymi "faktami". Spora grupa osób twierdzącą iż ta firma dokonuje wyłudzeń, nie reguluję zobowiązań itp.. Poraz kolejny otrzymaliśmy nakaz usunięcia wszelkich wypowiedzi od prawnika. W przypadku braku usunięcia ma być pozew na drodze cywilnej o odszkodowanie.

Właścicielka "poszkodowanej" firmy zarzuca nam udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz żąda pokrycia wielomilionowych strat powstałych w wyniku czytania przez inwestorów naszego forum.

Ze względu na te działania skontaktowałem się z użytkownikami, którzy twierdzą iż wszelkie wypowiedzi są zgodne z prawdą, posiadają niezbędne dokumenty oraz gotowi są ponieść odpowiedzialność za ich publikację.

My mamy taki zapis w regulaminie:

"Użytkownik forum ponosi pełną oraz wyłączną odpowiedzialność za treść publikowanych przez siebie opinii oraz komentarzy. W szczególności odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych osób trzecich"

Jak wynika z art. 24 par. 1 kc określającego zasady odpowiedzialności cywilnej niemajątkowej za zagrożenie lub naruszenie dóbr osobistych, odpowiedzialność ta nie jest bezwzględna. Jest ona wyłączona, jeżeli działanie sprawcy nie jest bezprawne. Za bezprawne uznaje się zaś zachowanie sprzeczne z normami prawa bądź z zasadami współżycia społecznego. Tak w judykaturze jak i w doktrynie utrwalony jest pogląd, według którego bezprawność wyłącza m.in. działanie w obronie społecznie uzasadnionego interesu. Wszakże, gdy w takim wypadku działaniem naruszającym dobra osobiste jest wypowiedź o faktach dotyczących osoby pokrzywdzonego, na gruncie przepisów kodeksu cywilnego bezprawność jest wyłączona tylko wówczas, jeżeli wypowiedź zawiera informacje prawdziwe.

Jak to rozumieć i co robić? Usunąć wszelkie treści (gdzie i tak mam mieć sprawę) czy je dalej trzymać w interesie społecznym?

Jaka może być odpowiedzialność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właścicielka "poszkodowanej" firmy zarzuca nam udział w zorganizowanej grupie przestępczej
:)

https://pl.lmgtfy.com/?q=odpowiedzialno%C5%...+forum+za+posty

Pierwszy link (u mnie) https://www.eporady24.pl/odpowiedzialnosc_m...,4,53,1844.html

Nie znam się na pozycjonowaniu, ja tu tylko zużywam transfer i miejsce w sql.

Roman Kluska ujawnia: nadchodzi INFLACYJNY ARMAGEDON!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem artykuły dostępne w internecie ale interesuje mnie jak to będzie w praktyce. Druga sprawa skąd ja jako moderator ma wiedzieć kto mówi prawdę? Sprawdzałem IP osób wypowiadających się i są one z tak różnych klas, nie wspominam już o lokalizacji..

Jak usunę te wypowiedzi, jak to miało miejsce wcześniej, to znowu mogę stracić użytkowników, poprzednim razem dostałem mejla np. że ukrywam [ nierzetelny partner ]ów lub z nimi współpracuję (emaile oczywiście od osób rzekomo poszkodowanych)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalna sytuacja że Cię oskarżają... skanujesz pismo, umieszczasz na forum i postu wrzucasz do niewidocznego archiwum. NIE USUWAJ ! Przydadzą się kiedyś.

Zgodnie z prawem odpowiadasz jako admin i tyle. Otrzymując pismo przedprocesowe musisz zareagować.

Jeśli Cię straszą sądem w piśmie bezpośrednio możesz odpowiedzieć z użyciem art.191KK.

Przenieś kawałek forum dotyczący firmy na domenę zarejestrowaną anonimowo w godaddy i serwer w singapurze. Na forum orginalnym robisz podforum z redirectem na nowe forum i tyle :)

Niech sobie szukają właściciela .com :)

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam, że nie jestem prawnikiem. Poniżej to co ja rozumiem z ustawy.

Art. 14. 1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.

2. Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych.

3. Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.

4. (15) Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się, jeżeli usługodawca przejął kontrolę nad usługobiorcą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.

Z tego co wiem, w naszym kraju tylko sąd może orzec czy coś jest pomówieniem czy też prawdą. Jeżeli jest odpowiedni wyrok sądowy i Ty nie usuniesz tych danych, wtedy jesteś "winien". Natomiast samo twierdzenie firmy nie jest "wiarygodną informacją".

Ja w pierwszej kolejności udałbym się do prawnika.

Nie znam się na pozycjonowaniu, ja tu tylko zużywam transfer i miejsce w sql.

Roman Kluska ujawnia: nadchodzi INFLACYJNY ARMAGEDON!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno cos takiego jest skomplikowane i do konca nie wiadomo wlasnie kto ma za cos takiego odpowiadac - czy admin, czy uzytkownik. Zasadniczo za takie tresci powinien ponosic odpowiedzialnosc uzytkownik, ktory je opublikowal, a Ty w razie procesu powinienes przedstawic wszelkie dane jakie posiadasz, a umozliwia identyfikacje danej osoby.

Firma ta w oczywisty sposob zeruje na tym, ze admin nie bedzie chcial miec klopotow i usunie niewygodne dla niej informacje. Nie dziwie sie natomiast uzytkownikom o to, ze sie denerwuja, ze kasujesz posty, bo to moze wygladac podejrzanie. Ja bym na Twoim miejscu nieco ocenzurowal te wypowiedzi, tak jak np. tutaj na PiO, gdzie nie mozna wpisac slowa 'o s z u s t' bo zostaje zamienione na inne.

Natomiast te zarzuty, co oni Ci przedstawiaja to straszna glupota z tym udzialem w zorganizowanejj grupie przestepczej.

Poszukaj sobie w google jakis wyrokow o forach internetowych, bo wydajje mi sie, ze juz kilka takowych bylo. Wtedy stwierdzisz, czy chce Ci sie w to bawic, czy nie.

Mozesz tez zaproponowac uzytkownikom, zeby zrobili tak jak mowi zgred - kupili jakas domene za granica, serwer tez i tam prowadzili dalsze dyskusje.

[Edit]

Tutaj w google sa takie sprawy - wyroki

I m.in porada prawna na ten temat - https://www.eporady24.pl/odpowiedzialnosc_m...,4,53,1844.html

kodeks-logo-baner-pio.jpg

Blog z informacjami o prawnych aspektach związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym problematyka dotycząca SEM i SEO. organisciak.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszą bo tylko to im pozostało ,znaczy że nie maja racji.

To jak to jest mi się wydawało że strona jest jak dom mój włąsny i moge tam robić co chcę,a to co użytkownicy mówią to już ni emoja sprawa.Zrób tak jak allegro które z punktu prawa w ogóle nie odpowiada za nic na tym serwisie.Gdyż jest firmą która tylko wynajmuje miejsce na reklamę i tyle.Albo założ serwer w Rosji i Chinach i niech se tam próbują reagować .Nie wiem może tak się da zrobić. w ogóle to dla mnie chore jak admin może odpowiadać za obca osobę? nie kumam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kasowałeś czyjeś wypowiedzi nie dziwię się, że użytkownicy opuścili forum

Wprowadź stosowane zapisy do regulaminu, których treść ciebie chroni, a użytkownik logujący się do serwisu musi zaakceptować. Również tych, których nowa treść regulaminu nie dotyczyła gdy wówczas się rejestrowali. Zdroworozsądkowo - nie możesz odpowiadać za treści wygłaszane przez innych użytkowników - to jest forum.

Prawnik po tobie jedzie, od tego został wynajęty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności