Skocz do zawartości

Podatek dochodowy... obliczenie


krzysiek_web

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie jak obliczyć podatek dochodowy z książki przychodów i rozchodów?

Wiem że oblicza się przychody-koszty= wychodzi kwota do opodatkowania, ale można odliczyć kwotę wolną od podatku i podobno ZUS?

Może ktoś coś doradzi? Bo już sam zwątpiłem.

Wdrożenia i modyfikacje sklepów PrestaShop - webKS.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zasadach ogólnych (kśięga PiR) od przychodu odejmujesz koszty (opłata za serwer, lokal, srajtaśmę, domeny, inne usługi, ZUS: składki społeczne) i tak powstaje dochód. Z dochodu wyliczasz 18% (podatek progresywny) i tak powstaje podatek do zapłaty. Z niego z kolei odliczasz składkę zdrowotną (praktycznie jedyny koszt, który można odliczyć od samego podatku [reszta odliczana jest od przychodu]). Przez pierwsze 2 lata całość ZUS'u to ok. 350 zł (z czego ok. 200zł odliczasz od podatku - to właśnie składka zdrowotna).

Dla przykładu:

-przychód - 1500zł

-koszty - 500zł

to daje dochód: 1000zł

podatek to 18% x 1000zł = 180zł

I na koniec podatek pomniejszasz o składkę zdrowotną (którą zapłaciłeś uprzednio w ZUS'ie, czyli o jakieś 200zł). Z tej kalkulacji wychodzi, że składka zdrowotna przekroczyła podatek do zapłacenia, więc (jeśli się nie mylę) to jesteś stratny i US powinien Ci dołożyć ok. 20zł.

Jak chcesz jakieś porady to wal do mnie śmiało, bo sam w poniedziałek idę założyć firmę i już się trochę rozeznałem. Obecnie jest na wczasach, ale jutro po południu będę już w domku, więc możesz się odezwać na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności