Skocz do zawartości

Przekroczono prędkość światła w próżni. Być moze największa sensacja naukowa XXI wieku!


Fizyka

Rekomendowane odpowiedzi

No może to jest jakaś teoria, w sumie z jednej strony z tego co wiem, to w kosmosie na pojazd nie działają żadne siły więc teoretycznie raz puszczony pojazd z jakąś prędkością nie będzie zwalniać wcale.

Trzeba jednak pamiętać, że prędkość światła jest możliwa do osiągnięcia tylko w przypadku gdy pojazd będzie miał stałe przyspieszenie.

I daję tutaj kolejny cytat z wikipedii, moim zdaniem bardzo, bardzo ciekawy:

Podróż szybkim statkiem kosmicznym

Dokonując podróży szybkim statkiem kosmicznym mogącym osiągnąć prędkości bliskie prędkości światła z dużym przyspieszeniem możliwa byłaby podróż w dowolnie daleką przyszłość we względnie krótkim czasie. Gdyby jednak nałożyć ograniczenie, iż przyspieszenie nie może przekraczać wartości nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu, czas takiej podróży odpowiednio się wydłuży, gdyż potrzebne będą dłuższe okresy, aby zbliżyć się do prędkości maksymalnej. By osiągnąć prędkość bliską prędkości światła z przyspieszeniem 10 m/s2? (naturalne przyspieszenie grawitacyjne Ziemi) potrzeba by było około jednego roku. W tym czasie na Ziemi mogłoby jednak minąć nawet kilka stuleci. Teoretycznie wyobrażalna jest więc podróż w przyszłość poprzez lot szybkim statkiem kosmicznym i zatoczenie kręgu w kosmosie, np. dookoła bliskiej gwiazdy, by powrócić na Ziemię, na której minęło znacznie więcej czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Nie zapominajmy o przyspieszeniu które się pojawia gdy chcemy osiągnąć daną prędkość... Ciężki orzech do zgryzienia. Ciekawe czy dożyjemy czasów super szybkich podróży :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu mam wrażenie, że dla części osób podróż w czasie to przejście przez jakieś drzwi do zdefiniowanej, określonej "przyszłości"? Czas jest względny i dla kogoś poruszającego się z ~prędkością światłą 'płynie wolniej' niż dla kogoś poruszającego się z mniejszą prędkością.

Jeśli chodzi o sam news z pierwszego postu to dla mnie jest to coś pokroju tytułu w fakcie. Najwięksi fizycy pewnie ugryźliby się 10 razy w język zanim powiedzieliby, że teoria względności jest błędna a w tym temacie już parę razy ją 'obaliliście' ;-) Pewnie jest niepełna czy nie tłumaczy wszystkich zjawisk, szczególnie kwantowych ale to chyba nie oznacza, że jest błędna?

SEO BulletProof VPS.

Załóż konto na dropbox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może to jest jakaś teoria, w sumie z jednej strony z tego co wiem, to w kosmosie na pojazd nie działają żadne siły więc teoretycznie raz puszczony pojazd z jakąś prędkością nie będzie zwalniać wcale.

Działa grawitacja a nawet promienie słoneczne, ale są to nieznaczne siły. Istnieje projekt statku kosmicznego, który będzie działać na podobnej zasadzie, jak statki żaglowe. Na ziemi siłą napędzającą żaglówek jest wiatr, natomiast w kosmosie "żagiel" statku kosmicznego będzie napędzany przez promienie słoneczne, które padając na żagiel wytwarzają siłę ciągu.

Do tego mamy teoretyczną ciemną materię i energię, kto wie co przyniesie przyszłość. 100 lat temu marzyliśmy o lataniu a 50 lat później człowiek chodził po księżycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak skomplikowanej aparaturze jest wiele miejsca na błędy systematyczne. Jedne wynikają z samej natury rzeczy (w/w) inne powstają ze względu na złożoność pomiaru.

Warto np wspomnieć o wpadce intela przy pierwszych pentiumach - robiły błędne obliczenia. Z tego co wyczytałem położenie wiązki neutrino określa się w tym ośrodku z dokładnością do 20cm co daje już na starcie błąd wielkości ~ 1ns. Neutrina przybyły do drugiego ośrodka jedynie 60ns za wcześnie. Cała "podroż" trwała około 2435017 ns. Same zegary atomowe mają dokładność 0,1 ns.

Poszczególne błędy mogą w różny sposób na siebie oddziaływać. Więc jeżeli porównamy wielkość 2435017ns a 60ns to wniosek nasuwa się jeden ...

Myślę że to zwykły buzz który ma zapewnić finansowanie dalszych badań a może efekt ciśnienia na spektakularne wyniki ośrodka. W europie pogrążonej w kryzysie zapewne ciężko znaleźć fundusze na tak bardzo drogie badania. Dzięki tej wiadomości naukowcy zyskają kilka lat na obronę/podważenie teorii Eisensteina i zainteresowanie sponsorów :D

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tym oddziałujące siły, które poruszają się z prędkością większą niż światło, są znane od ponad pół wieku.

Nawet Einstein nie potrafił wyjaśnić splątania kwantowego, nazywając je bodajże "koszmarnym oddziaływaniem na odległość".

W tym przypadku nawet trudno mówić o prędkości, ponieważ niezależnie od odległości, takie oddziaływanie w układzie następuje natychmiastowo, co trudno wyjaśnić naukowcom, co dopiero połączyć teorię grawitacji z teorią kwantową .

Oczywiście najnowsze odkrycia przybliżają nas o krok do nowej teorii, ale droga może być jeszcze daleka.

edit: literówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kikas jesteś jednym z niewielu tutaj którzy rozumieją co się właściwie stało :D dla większości żeby podróżować w czasie trzeba się rozpędzić, a to nieprawda.. tunel czasoprzestrzenny można stworzyć za pomocą.. laserów:

Najlepszy portal branży gier liczbowych Lotto to: Wyniki Lotto NET

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ravau heh, dzięki

A tak poza tym nie wiem czy wiecie, ale podróże w czasie już od dawna są możliwe! Może co po niektórych może zdziwić fakt, że podróżowanie w czasie jest praktykowane od dawna, mam na myśli konkretnie astronautów, szczególnie tych którzy spędzili dużo czasu na orbicie, bo poruszając się z dużą prędkością, "cofnęli" się w czasie. Nawet jadąc autem, lub stojąc obok jakiegoś ciężkiego obiektu, podlegamy dylatacji czasu.

Wątpię żeby kiedykolwiek podróżowanie w czasie było możliwe wstecz, prędzej jestem skłonny uwierzyć, że przyjmując że cały wszechświat jest cały raz rozbijany na miliardy milardów milardów itp wymiarów poprzez możliwości tego co się mogło stać, że będziemy mogli "przeskakiwać" w alternatywne wymiary? Nie wiem sam, najpierw musimy się dowiedzieć czym jest grawitacja, połączyć to ze światem kwantów, a do tego dochodzi jeszcze istota samej świadomości. Oj dzieje się wiele teraz w świecie naukowym, teorii jest naprawdę wiele, a każda ciekawsza od poprzedniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kikas pierwsze lepsze: https://arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/121042...demistyfikowane

@ravau mogli by podesłać z przyszłości numery totka :D

BTW fajny komentarz:

mit i śmiech

"Bowiem prawda nas nie podnieca. Podniecają nas mity. A podniecenie lubimy."

Śmiech daje zadowolenie. Uświadomienie sobie rozbieżności między myślą (tym czego się spodziewaliśmy) a nagłym doświadczeniem (naocznością, tym co właśnie doświadczamy, widzimy) sprawia radość. Wg Schopenhauera dzieje się tak dlatego, że to zwycięstwo poznania naocznego nad myśleniem nas raduje. Łączy się to z głównym nurtem myśli filozofa – naoczne postrzeganie jest pierwotnym, zwierzęcym sposobem poznania, przynosi bezpośrednio zadowolenie woli, nie jest połączone z żadnym wysiłkiem. Myślenie – wysiłku wymaga, a dodatkowo jest nośnikiem naszych obaw, trosk czy skruchy.

/na podst. Przyczynku do teorii śmieszności, A. Schopenhauer/

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię Trotyl, oni tam potrafią wszystko negować, na dodatek mieszają sprawy...polityczne? z nauką, a to jest już naprawdę... no nie wiem, brak mi słów po prostu.

"Gdyby Kaluza i Klein byli Żydami, Einstein by ich drogą podążył. Ale nie byli. Być może nie mam tu racji. Ale może mam?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie źródło nie najlepsze. To lepsze: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Bella

Wnioski z twierdzenia[edytuj]

Twierdzenie Bella wynika z postulatu mechaniki kwantowej, że stan splątany dwóch cząstek nie da się sprowadzić do opisu stanów jego poszczególnych elementów. Pojedyncza cząstka z takiej pary, będąca w stanie maksymalnie splątanym, nie ma zdefiniowanego stanu. Twierdzenie mówi, ze korelacje pomiędzy wynikami pomiarów parametrów takich cząstek mogą być silniejsze, niż gdyby ich stan był zdefiniowany. Nie daje to jednak możliwości przekazywania informacji szybciej niż z prędkością światła, a więc doświadczenia te nie obalają szczególnej teorii względności.

e:m

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kikas

a wiesz może i może potrafisz wyjaśnić jedną kwestię. Ja tam nie jestem specjalistą w tym, wiem pewnie bardzo mało na ten temat, ale mnie to zainteresowało. Bo kiedyś słyszałem, że czas właśnie zwalnia, ale nigdy się nie zatrzymuje? Ale tak jest tylko w momencie gdy nie przekroczymy prędkości światła.

Co się stanie teoretycznie po przekroczeniu tej prędkości? Według Ciebie? Może mam w ogóle złe informacje, ale skoro czas wraz z naszym przyspieszaniem zwalnia, to kiedyś może się zatrzymać?

Z tego co kiedyś obiło mi się o uszy (nie jestem w temacie) kiedyś to właśnie prędkość światła była granicą czasu. Jeśli więc te cząsteczki rzeczywiście były szybsze od światła to czas dla nich nie istniał. Mam rację? Czy w ogóle mam złe informacje i niewłaściwie myślę?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Trotyl

Na tym właśnie polega paradoks mechaniki kwantowej, wiedzieć coś, czego nie da się wiedzieć. Ale chyba sam Einstein powiedział "skoro teoria mechaniki kwantowej i teorii względności się nie łączą, obydwie są błędne"

@Oceanlab

No właśnie, prędkość i masa wpływa na dylatacje czasu, nikt nie jest na przykład pewny co tak naprawdę dzieje się w czarnej dziurze, może być podobnie z tym, że nikt nie wiele wie o "przekroczeniu" prędkości światła.

Nie jestem astrofizykiem, jestem laikiem, którego temat po prostu rajcuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności