Skocz do zawartości

Jak rozdzielić internet z modemu 3G na routerze


przemeks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jakiś czas temu to robiłem, ale nie pamiętam dokładnie jak uzyskać taki efekt. Mam netbook'a z modem 3G, który łączy się z internetem przez operatora komórkowego. Chciałbym tak podłączyć netbooka do routera (skrętką), aby router pobierał internet z netbooka a następnie rozsyłał bezprzewodowo na mieszkanie. Z tego, co pamiętam to należy:

1) Na routerze wyłączyć serwer DHCP

2) W zakładce "Udostępnianie" połączenia sieciowego włączyć jakoś opcję udostępniania

Jeśli ktoś byłby w stanie mnie poprawić byłbym bardzo wdzięczny. Jutro będę musiał to uskutecznić, dlatego z wyprzedzeniem pytam was o radę. P.S.: Prawdopodobnie coś trzeba jeszcze zrobić, ale nie pamiętam dokładnie.

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza tak, musisz zgrać ze sobą IPki karty LAN w notebooku z WAN'em/Internetem routera, maską i bramą.

Jedak jak możesz wydać parę złotych, to zainteresuj się routerami Drayteka. Nie są tanie ale i możliwości konfiguracyjne mają spore.

Wpinasz modem w router i zamiast 2 działajacych sprzętów (notebook, router) masz jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Może i zainteresowałbym się takim sprzętem, ale to tylko chwilowe rozwiązanie, zanim internet stacjonarny zagości na stałe w moim nowym mieszkaniu =)

Czy byłbyś w stanie tak po kolei przypomnieć mi co zrobić, żeby to działało tak, jak chciałbym, żeby działało?

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już odpalisz udostępnianie połączenia internetowego na notebooku, to Windows (zakładam, ze rozmawiamy o Windzie B)) narzuci adres IP dla karty LAN w notebooku, załóżmy że będzie to 192.168.0.1. Sprawdzasz i ewentualnie ustawiasz maskę podsieci na: 255.255.255.0 ale nie ustawiasz bramy. Adres DNS najlepiej podać operatora 3G.

Na routerze natomiast adres IP ustawiasz na 192.168.0.2 maska ta sama, a brama na 192.168.0.1 DNS operatora albo 192.168.0.1. Czyli wygląda to dla routera tak, jakbyś otrzymywał stały adres IP 192.168.0.2.

Drugą sieć za routerem można ustawić na 192.168.1.1, maska podsieci 255.255.255.0 Najwygodniej DHCP pozostawić włączonym. Adresy dla kompów będę szły od 192.168.1.2 w górę.

Tak to wygląda bez sprawdzania ze sprzętęm. Myślę, żę jak poćwiczysz u siebie na miejscu, to uruchomisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności