Skocz do zawartości

[prywata] Umowa o dzieło, a koszty


Szemron

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybym wpadł na to lata temu, kiedy jeszcze nie miałem firmy, nigdy bym jej nie chciał otworzyć, a na pewno nie w tym kraju.

No dobra, ale na UoD nie możesz zrobić wszystkiego, tzn. jeśli planujesz stale zarabiać np. na AdSense, to tak czy siak będziesz musiał założyć DG, tak samo z innymi rozwiązaniami, które łatwo uskuteczniać w internecie.

No chyba, że mówimy tylko o przyjmowaniu zleceń od klientów i pospisywaniu z nimi UoD np. na pozycjonowanie.

Czy dobrze rozumuję o co ci chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się rozmowia z klientami to nikt nie chce umowy o dzieło czy zlecenia tylko każdy chce F vat :(

dlaczego w polsce tak jest że od razu trzeba płacić 500zł zus na wejsciu... nie znacie jakis innych form prowadzenie DG ?

Ponieważ w Polsce od 20 lat rządzą "opiekunowie", którzy doskonale wiedzą jak się zaopiekować Twoją kasą i jak ją wydać (przepieprzyć) za Ciebie i każdy ciężko zarobiony grosz odbierają w rozmaity bezpośredni i pośredni sposób w podatku dochodowym, emerytalnym, VAT, akcyzie, od nieruchomości, od stycznia w katastralnym (1% wartości nieruchomości rocznie - zmowa milczenia przed wyborami), od oglądania telewizji, oddychania, s..nia. A firmy chcą FV, bo tak skonstruowano system podatkowy, aby każdy przedsiębiorca był zmuszony do bycia samym w sobie poborcą podatku (naliczonego VAT), stąd trudno jest nie być "wkręconym" do tak skonstruowanego systemu. To jest oczywiście obliczone na to, żeby podatki rzędu 80% płaciła biedota (zarabiająca <1 mln rocznie), czyli 99.9% ludzi, którzy przez to nigdy nie będą bogaci, czyli nigdy nie zagrożą kaście rządzącej.

Przypomnę, bo jeszcze niespełna 2 godziny mogę to robić, że absolutnie jedyna partia która mówi że chce to zmienić - Kongres Nowej Prawicy JKM - jest pomijana w sondażach, ośmieszana w mediach, a ostatnio, uwalona w wyborach w 20 okręgach, mimo złożenia w terminie podpisów i ustawowego prawa do rejestracji w 41 okręgach.

Pozdrawiam, J.

P.S.

:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a druga sprawa... możecie polecić jakis artykuł na temat tych form opodatkowania... kiedy np: mam obowiązek płacić przy umowie zlecenie składki na zus ? od tej kwoty ?

Nie polegaj na artykułach, ponieważ często są to niepewne źródła, albo nieaktualne (co chwilę coś się zmienia). Przejdź się najlepiej do najbliższego urzędu skarbowego i popytaj wszystko urzędnika. Skoro chcą te podatki, to niech powiedzą jak je płacić. Ewentualnie możesz pytać u dobrej księgowej, najlepiej kogoś z polecenia. Za to zapłacisz, ale rozmowa będzie pewnie nieco przyjemniejsza :(

W internecie możesz poszukać informacji na stronach Money.pl, Bankier.pl lub Gazety Prawnej. Warto też zajrzeć do samych ustaw.

a jak się rozmowia z klientami to nikt nie chce umowy o dzieło czy zlecenia tylko każdy chce F vat

Bo to się wiąże ze zbędną robotą papierkową i związanymi z tym kosztami. Podam Ci przykład, który właśnie poznałem. Koleżanka, która chce ten sklep, będzie musiała wystawić i wysłać mi pod koniec roku PIT 11/8B. W praktyce zrobi to oczywiście jej księgowa, a ta woła sobie za to dodatkowe 30 zł. Po prostu dla wszystkich jest dużo wygodniej rozliczać się na podstawie faktur. Wszyscy mają w tym wprawę i nie ma wielu niedomówień, możliwości popełnienia błędów. A trzeba pamiętać, że każdy błąd w oczach urzędnika skarbowego to próba oszustwa.

Mam jeszcze pytanko do jeza: Wspomniana księgowa koleżanki argumentuje te 30 zł tym, że w miesiącu, w którym podpiszę z nią UoD, będę w jej rozumieniu koleżanki pracownikiem i będzie musiała wykonać taką robotę papierkową, jakby koleżanka de facto zatrudniała w tym miesiącu pracownika. Czy oprócz wystawienia PIT 11/8B pod koniec roku, ta księgowa faktycznie musi jeszcze coś robić?

Szukam aktualnego właściciela domeny filmside.pl

Proszę o kontakt na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie kompletnie nie opłaca się funkcjonować zarówno w oparciu o UoP i UmZ, jak i prowadzić małej firmy, także w inkubatorach. Założenie firmy i utrzymywanie działalności + ZUS (a szybko upłyną te 2 lata w trakcie których można nie płacić emerytalnego), jest znacznie droższe niż praca na UoD i dobrowolne ubezpieczenie.

Obecnie ZUS-y dla przedsiębiorcy kształtują się następująco:

- Emerytura której nie będzie: 600 zł

- Służba zdrowia która nie działa: 250 zł

- Gwarantowane świadczenia których nie ma: 50 zł

i tak miesiąc w miesiąc.

Dla porównania, w ogóle "outując" się z państwowego systemu, można po prostu nie pracować na działalności/UoP tylko w pełni legalnie na UoD, ubezpieczyć się prywatnie i odkładać na starość na IKE (lub którymś z ubezpieczeń inwestycyjnych), dla porównania:

- 600 zł odkładane co miesiąc w IKE, na 5% (a można inwestować w akcje), daje po 35 latach 681 tys. zł, od których miesięczne odsetki (5%) wynoszą 2840 zł; dla porównania, emerytura za te 600 zł w ZUS-ie wynosi obecnie 728 zł i wiadomo że będzie znacznie niższa, a kapitału 681 tys. zł nie dziedziczą Twoje dzieci

- 250 zł miesięcznie u prywatnego ubezpieczyciela daje Ci pełny pakiet medyczny w luksusowych klinikach, z wszystkimi możliwymi zabiegami natychmiast od ręki, wizytami domowymi, opieką najlepszych specjalistów, a za 250 zł w ZUS jak się dowiesz że może masz raka i 1% osób przeżywa 3 miesiące, to dostaniesz termin badania które to potwierdzi/wykluczy za 1.5 roku (znam z autopsji).

Dzieje się tak oczywiście tylko dlatego, że ZUS to przymusowa, wpisana w konstytucję piramida finansowa, która gdyby była prywatna, byłaby nielegalna i zabroniona, a składki zostały już dawno zdefraudowane (m.in. za 5 mld z funduszu rezerwy demograficznej możemy sobie w tym tygodniu pooglądać mordy uśmiechniętych polityków na billboardach).

Gdybym wpadł na to lata temu, kiedy jeszcze nie miałem firmy, nigdy bym jej nie chciał otworzyć, a na pewno nie w tym kraju.

Pozdrawiam, J.

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Jak widać w twoich poglądach dominuje całkowita liberalizacja i odcięcie od Państwa w podstawowych dziedzinach życia. Moim zdaniem nie do końca to jest dobre. Państwo musi zapewniać swoim obywatelom minimum socjalne, zdrowotne. Inna sprawa w jaki sposób to robi.

Jak pokazał kryzys 2007, z którego do tej pory nie można wyjść, zostawianie wszystkiego w rękach prywatnych i całkowita swoboda gospodarcza/finansowa kończy się tragicznie. Kredyt na dowód, brak regulacji, brak kontroli państwowej etc.

Wyliczenia Twoje wyglądają pięknie :-) Tylko dodaj, że nie uwzględniasz wartości pieniądza w czasie. Realnie lokując teraz pieniądze zarobisz ok. 1% rocznie. Piszesz, że można inwestować w akcji - heh - spójrzmy w notowania funduszy akcji (większość obywateli nie będzie sama grała na giełdzie) - straty z 12mies. siegają nawet 40%. Swoją drogą śmieszne są te fundusze wciskając ludziom kit inwestycyjny. Wystarczy zwykły portfel rynkowy, czyli losowe np.15 spółek. Rynek idzie do przodu - zarabiamy, rynek w dołku - tracimy. Reszta to czysta spekulacja.

W zakresie zdrowotnym, nie wszystkich stać na 250zł, zauważ że częśc osób nie płaci tej składki. Płaci za nich budżet państwa. Państwo musi zapewniać swoim obywatelom minimum zdrowotne, kazdemu.

Duzą częśc problemów bierze się z niezałatwionej sprawy KRUS oraz znacznej liczby krętaczy na ręcie. To przede wszystkim trzeba załatwić, ale nie wszystkim starcza odwagi, bo oznacza to duże straty wyborców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

proszę jeszcze raz Was o pomoc

-jak dokłądnie to jest: jeśli bede pozycjonował i opłata wystąpi po jakim czasie dopiero... to czy moge to zrobic na umowe zlecenie ? a jeśli tak to co dalej.. od czego zależy czy do umowy o dzieło zaliczam składki zus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu mam pytanko... dzisiaj dostałem od księgowej koleżanki umowę o dzieło + rachunek, bo wzór, z którego ja chciałem skorzystać był podobno błędny.

No i w rachunku tym jest tak:

1) Wynagrodzenie brutto --> X zł

2) Koszty uzyskania przychodu --> (puste miejsce)

3) Procent kosztów uzyskania --> 0,00%

4) Dochód do opodatkowania --> X zł

5) Podatek dochodowy --> Y zł

6) Kwota do wypłaty --> X-Y zł

Czy taki wzór faktycznie się stosuje? Bo ja widziałem jedynie taki wzór, który podał wcześniej jez i niczego podobnego do tego, co mam w tym otrzymanym rachunku nie widziałem.

Szukam aktualnego właściciela domeny filmside.pl

Proszę o kontakt na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności