Skocz do zawartości

Umowa z programistą


gibki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przerabialiście temat umowy z programistą na napisanie konkretnego programu na sprzedaż?

Rozumiem oczywiście, że bardzo istotne jest przeniesienie praw majątkowych i w tym kierunku szukam informacji, natomiast zastanawia mnie, jak precyzyjnie opisać w takiej umowie program, aby nie było wątpliwości jeśli chodzi o jego identyfikację.

W skrócie - chcę program z pewnymi konkretnymi funkcjami, którym chcę dowolnie dysponować - być może sprzedać jego kopie. Ale chciałbym go także rozwijać i wzbogacać o potrzebne mi funkcje (potrzebuję źródeł programu), więc sprecyzowanie ich jednorazowo w umowie nie będzie możliwe. Chciałbym też uniknąć sytuacji, kiedy programista sprzedaje ten program.

Jeśli macie jakieś doświadczenia w tym temacie, będe wdzięczny za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno umowa musi zawierać przeniesienie praw autorskich - inaczej nie możesz programu modyfikować.

Ważna będzie specyfikacja programu - opis funkcji i sposobu ich działania. Wszystko co nie jest ujęte w specyfikacji zostaje do dowolnej interpretacji programiście - czyli jak coś jest nie jasne to programista podejmuje decyzje jak dany problem rozwiązać. Często odbija się to na funkcjonalnosci samego programu - w mysl zasady "ma działać a nie wyglądać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim przeniesienie praw autorskich i majątkowych na Ciebie, podpisanie umowy na wyłącznosc w zakresie tego projektu z programista. A pózniejsza sprzedaż na podstawie sprzedawania licencji.

Jedynym problemem, jak zawsze bedzie zweryfikowanie programisty czy nie zrobił z tego uzytku na boku :jezyk1:

Marketing internetowy dla firm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zwrócić się z tym problemem do kancelarii prawnej, która zajmuje się prawem autorskim, majątkowym oraz pokrewnym. Jeśli nie wiesz jak taka umowa powinna wyglądać to nie kombinuj.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam po skonczeniu dziela w umowie umiescic caly kod php
Jak już to w formie załącznika jako dokumentacja techniczna programu której każdą stronę powinien IMHO parafować programista.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że wiem, jak powinna wyglądać umowa - problemem jest dla mnie tylko precyzyjne określenie programu. Bo zależy mi na tym, aby ten program sprzedać a programista mimo przeniesienia praw majątkowych może zechcieć zarabiać beze mnie. Nie miałbym nic przeciwko poza tym, że wydam kasę na promocję i funkcje programu (a raczej zbiór funkcji) są moim pomysłem.

Wydaje mi się, że skończy się to niczym - mniej więcej tak, jakbym wymyślił program do monitorowania pozycji stron. Nikt nie zabroni nikomu "wymyślić" programu spełniającego te same wymagania i napisać go inaczej.

Rozwiązaniem jest systematyczne udoskonalanie programu wg moich pomysłów i wprowadzanie proponowanych rozwiązań - w ten sposób program nie będzie zamknięty, a programista sam nie wymyśli takich funkcji jakie w planach mam ja. Jedynie w ten sposób to zadziała.

@pzcjnr - podeślij jak możesz umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a programista sam nie wymyśli takich funkcji jakie w planach mam ja.
Nie bądź tego taki pewien, bo ja jestem pewien, że mimo wszystko, iż jest to Twój "pomysł" też "powstał" na bazie już istniejących aplikacji. Podobnie może być z programistą który znając główne przeznaczenie aplikacji będzie wstanie coś od siebie dodać.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tym sensie to pisałem. Oczywiście że funkcje istnieją w innych programach i pomysły, jak to nazwałem, nie są nowatorskie. Ale tak samo, jak można wypuścić nowy program do faktur, swl, czy sprawdzarkę pozycji tak samo można wypuścić cokolwiek innego i to właśnie suma dostępnych w programie funkcji będzie decydować o tym, że mój będzie sprzedawał się lepiej albo gorzej od innych i tutaj jest pole do popisu.

Działając w określonej branży jest duża szansa, że znam zapotrzebowanie na funkcje lepiej, niż programista i wiem, co się przydaje w codziennej pracy.

Ciągle jednak zastanawia mnie, jak w umowie określić np. różnice między publikerem, adderem a omniaddem - wszystko to są dodawarki, ich funkcja to dodanie do katalogu, jednak każda jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności