Skocz do zawartości

Sieć domowa - zakres IP i konflikty


yavaho

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jest tego typu że jest trochę urządzeń w sieci domowej i czasem coś niedziała i trzeba wyłączyą z prądu na chwilę i po włączeniu już działa.

Jest główny router z DHCP ktory przydziela adresy IP w pełnym zakresie czyli od 1 do 255

Komputery mają ustawienie: uzyskaj adres IP automatycznie

Ale jest jeszcze kilka innych urządzeń (AccessPoint, Repeater, TV, drukarka, i jeszce kilka innych) ktore to mają ustawiony adres IP na stałe gdzieś wysoko powyżej 200.

I teraz pytanie:

Czy przy takiej konfiguracji mogą występować konflikty IP? Na przykład do jakiegoś komputera zostanie przypisany taki wysoki adres IP jaki posiada juz ktoreś urządzenie (a urządzenie to mogło być wyłączone przez jakis czas).

Czy w routerze można ograniczyć zakres przydzielania IP np od 1 do 100 i komputery bedą dostawały tylko z tego zakresu. Ale pozostałe urządzenia ktore mają przypisany na stałe IP powyzej 100 czy bedą miały wtedy połączenie z routerem?

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim urządzeniom w sieci które masz na stałe zarezerwuj adres ip po mac adresie (nadal inne adresy będą przydziela nie dynamicznie) a wyeliminujesz nakładanie się (konflikty) jakie mają niestety przez troszkę złe oprogramowanie routery które kupujemy do domu jedynie chyba d-link potrafił to wyeliminować (TP to ma a o pendragonie nawet już nie wspomnę ale cena robi swoje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W routerze to raczej nie mam za duzo mozliwości konfiguracji - to jest SpeedTouch. Ale mam mozliwość ustawienia go jako modem a nastepny w kolejności (obecnie jako asess point) D-Link mógły pracować jako router.

Co do rezerwacji adresów mac to nie znalazlem takiej opcji.

Na razie ograniczyłem zakres DHCP. Metodą kombinowania bo w panelu ta opcja jest niedostepna. Wyeksportowałem konfiguracje do pliku, edytowalem plik i zaimportowałem spowrotem.

Na początku nie byłem pewny gdy ogranicze zakres DHCP to czy urządzenia z IP spoza tego zakresu bedą działać z routerem.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest cos takiego jak lease time - czyli czas po jakim uwalnia się ip dla danego mac-adresu. mozna ustawic na zero i wtedy jest "trzymaj na stałe". Ale to kwestia instrukcji.

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ten dlink służy tylko do rozsyłania sygnału wfii to zrób z niego ruter i zrób z tamtego tylko modem tak jak mówisz

Zgred dobrze pisze ale nie sądze aby ten router miał takie funkcje bo nawet wcześniejsze tp - a nie za każdym razem przydzieli nam ten adres aż w końcu braknie - nie miały

de link powienien miec mój 5 letni miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczyłem zakres DHCP i udalo mi sie też ustawić leasetime w routerze SpeedTouch

Ale tylko metodą ręcznej edycji pliku konfiguracyjnego i iportowania nowych ustawień z pliku.

Na razie działa dobrze. Pożyjemy, zobaczymy co z tego wyszło :D

Dzieki za uwagi

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności