Skocz do zawartości

Język programowania dla początkującego ?


e-matweb

Rekomendowane odpowiedzi

Facebook jest napisany w PHP - uważasz, że to jest "prosty skrypt"?

Facebook przechodzi na C++ (nic w tym dziwnego ani PHP, ani Ruby nie jest wystarczająco optymalny dla takiego giganta). W Railsie takiego Facebooka też byś napisał ;)

Mówiąc "prosty skrypt" miałem na myśli, to że znając Rubiego/Railsa nie będziesz musiał pisać rozbudowanych aplikacji webowych w PHP, ot takie rzeczy jak wymuszanie pobierania etc.

Podstawy PHP przydają się przy modyfikacji np. takiego WordPressa.

Lecz pisząc własne rozwiązania webowe MOIM ZDANIEM najlepszym wyborem jest Ruby on Rails.

A ja nie mam linków w sygnaturce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dżizes krajst, aplikacja webowa w C++? LOL

Adshi - są przecież rozbudowane frameworki dla PHP takie jak ZEND, Symphony, Doctrine... masz też mnóstwo IDE do PHP - ja np. korzystam z NetBeans. PHP w momencie jak jest doładowane przez APC to praktycznie śmiga tak szybko jak inne rozwiązania.

Jeśli chodzi o szybkość aplikacji webowych to najszybsza jest i tak java (ale trzeba dużo wiedzy żeby się bawić servletami etc.), no może C++ jest szybsze ;D

Można sobie długo dyskutować, moim zdaniem najpopularniejsze języki do pisania aplikacji Webowych są na tym samym poziomie. Stary dobry Perl - wiesz ile jest zrobionych w tym rzeczy na zachodzie, głównie w USA? Zdziwiłbyś się.... i nadal się do tego świetnie nadaje.

PS. Jeśli chodzi o szybkość to też zależy jak się mierzy... znajdziesz testy gdzie najszybszy jest.... Perl 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżizes krajst, aplikacja webowa w C++? LOL

Mówię tu o bardziej skomplikowanych operacjach niż generowanie strony :lol:

Adshi - są przecież rozbudowane frameworki dla PHP takie jak ZEND, Symphony, Doctrine... masz też mnóstwo IDE do PHP - ja np. korzystam z NetBeans. PHP w momencie jak jest doładowane przez APC to praktycznie śmiga tak szybko jak inne rozwiązania.

Oczywiście, że są rozbudowane frameworki do PHP, ale mi najbardziej podoba się Rails - dlatego go polecam.

PS. Jeśli chodzi o szybkość to też zależy jak się mierzy... znajdziesz testy gdzie najszybszy jest.... Perl 5

Oj, szybkością nie musimy się przejmować. No chyba, że zrobimy drugiego Facebooka, to wtedy zaczniemy się martwić ;)

Stary dobry Perl - wiesz ile jest zrobionych w tym rzeczy na zachodzie, głównie w USA? Zdziwiłbyś się...

Ano, zdziwiłem się. Myślałem, że już się tego nie używa :(

A ja nie mam linków w sygnaturce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię tu o bardziej skomplikowanych operacjach niż generowanie strony :lol:

Równie dobrze mogłaby to robić java - byłoby wolniej może o 20-30%, no ale mając co sekundę dziesiątki milionów odsłon, to się liczby każdą nawet nie milisekundę ale mikro podczas testowania algorytmów.

Napisałeś, że najbardziej Ci się podoba Rails - i właśnie o to chodzi, nie ma generalnie języków lepszych lub gorszych wśród tych "webowych" - tu już jest bardziej wybór na zasadzie co się bardziej podoba, albo w czym akurat pracuje się w mojej firmie.

Na poziomie szczegółowym są jednak różnice, np. czy napisałbyś taki skrypt katalogów stron jak SEOKatalog na Rails? Chyba nie, bo miałbyś mało klientów (problem hostingu). Napisałbyś w Rails aplikację dla Banku? Też nie, nie dlatego, że Rails się do tego nie nadaje, tylko dlatego, że w tym sektorze rządzi java.

Tak samo pewnie można by znaleźć jakieś specyficzne aplikacje webowe gdzie akurat Rails będzie najlepszy etc.

Trzymając się tematu: jak autor wie co mniej więcej będzie robić albo gdzie pracować to może wybrać najlepszy do tego język. Jeżeli nie to Java będzie najlepsza bo praktycznie nauczy się wszystkich technik programowania i może najlepiej zarobić.

Proponuje sobie postudiować ogłoszenia o pracę dla informatyków - co prawa widełek się w Polsce tradycyjnie nie podaje :>, ale wystarczy popatrzeć jacy pracodawcy szukają speców od Javy a jacy od innych języków :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, jeśli zaczynasz uczyć się programowania z myślą o dzisiejszych ogłoszeniach o pracę, to za 5 lat będziesz bezrobotny, bo w takim tempie to wszystko się rozwija.

Dlatego proponuję olać to wszystko i zająć się radosnym tworzeniem czegokolwiek. Pascal i C to dobry punkt wyjścia, jakbym miał dzisiaj zaczynać to uczyłbym się tych dwóch języków jednocześnie. Później cała reszta będzie bardzo łatwa do ogarnięcia, bo z tych dwóch języków tak naprawdę wywodzi się wszystko inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wieku jakoś 13 lat uczyłem się QBasica i tu chodziło o naukę programowania ( w LO miałem nauczyciela który uczył się kryptografii z Putinem :lol: - wbrew pozorom to b.inteligenty facet ( jeden ze zdolniejszych w tamtej grupie). Kilka tygodni temu znowu mnie wzięło i padło na Pythona i poświęcam kilkanaście minut codziennie...nawet jakiś tam generator tekstu udało się napisać :(. Podoba mi się przejrzystość tego języka , ładny kod...wkurzają mnie nieudane próby kompilacji pod .exe , jednak nadmiar zewnętrznych rozwiązań może boleć. Absolutnie nie jestem i nie będę programistą , ale coś mi mówi , że warto skupić się na nauce programowania ,w końcu język to tylko język ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Język to jedno, umiejętność tworzenia optymalnych algorytmów to druga (dość skomplikowana) sprawa. Obiektowość to trzeci jeszcze bardziej złożony wątek.

Nic nie da uczenie się komend i składni danego języka bez znajomości algorytmów. Trzeba nauczyć się tego jak można krzemową płytkę nauczyć by robiła to co chcemy, a płytka ta myśli inaczej jak my.

Np. taka prosta sprawa jak sortowanie - pamiętam (a było to daaawno temu), że było tu co najmniej 5 algorytmów, mniej lub bardziej efektywnych (efektywność zależna od zestawu danych wejściowych).

Moim zdaniem podstawa to wiedza dot. tworzenia algorytmów w jakimkolwiek metajęzyku. Następnie zakodowanie tego. Każdy z języków ma swoje + i -, możesz np. zacząć od robienia makr w excelu, podstawa to wiedzieć co i jak się chce osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem języka skryptowego który był by prosty i łatwy w nauce w końcu znalazłem REBOL

https://www.rebol.org/ - skrypty zamieszczone przez użytkowników

https://www.rebol.com/tutorials.html

https://www.rebol.com/docs/reference.html

polecam go - nadaje się do wszystkiego - skrypty CGI , klienty i serwery wykorzystując TCP/IP , VM (RebCode Virtual Machine )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zaczynalem od C++ na studiach, późniejsza przesiadka na PHP była czystą przyjemnością. Zależnie od potrzeb, PHP wydaje się być najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o technologię WWW :D

Ciekawe czy słyszałeś o node.js: https://nodejs.org/

Używanie JS po stronie serwera to same zalety, możesz używać tych samych fragmentów kodu jednocześnie po stronie przeglądarki i serwera. Łatwo jest też udostępnić WebAPI.

PHP jeszcze trwa głównie ze względu na łatwość hostingu, ale jeśli używasz PHP do zaawansowanych projektów, to i tak musisz mieć hosting z prawdziwego zdarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności