Skocz do zawartości

CMS - Typo3


Rstaciak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was wszystkich,

chciałbym się spytać o wasze zdanie odnośnie CMS'ów. Wordpress, Joomla narzucają dość duże ograniczenia przy tworzeniu stron drupal ma różne opinie i w ręce wpadł mi Typo3 i na jego temat mam parę pytań:

- czy ktoś z Was miał z nim styczność,

- czy jest to CMS nie ograniczający webmastera,

oraz czy jego nauka po prostu się opłaca.

Z góry dzięki za opinie ;)

multikonto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO Rożnica jest taka, że Wordpress, Joomla, Drupal dają "budynek w stanie surowym, ale do wprowadzenie się" natomiast "goły" Typo3 daje nam cegły i prefabrykaty z których ten "budynek" musimy sami zbudować. Oczywiście "wiedza inżyniera" TYPO3 do tego jest niezbędna <_<

----

Sam jestem ciekaw co napisze na ten temat Kolega z PiO: TYPO3Master.pl

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o WP, to nie jest tak, że ma on silne ograniczenia. Śmiem twierdzić, że wgryzając się odpowiednio głęboko, można postawić na nim większość stron. Robiąc własny templaty, stosując filtry, własne lub 3rd party pluginy (siła WP - jest ich masa) da się zrobić naprawdę zaskakujące strony. Problemem może być wydajność i wgryzienie się na odpowiedni poziom.

W Joomli coś tam robiłem ale dużego doświadczenia nie mam. Drupala nie tykałem więc o tych dwóch CMS'ach się nie wypowiadam.

Z TYPO3 próbowałem się bawić kilka lat temu. Od tej pory pewnie dość dużo się zmieniło ale pamiętam, że rozpoczęcie z nim pracy było problemem - mocno skomplikowany na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szablony jako takie niewiele mają wspólnego z CMS'em. Wiec musisz inaczej postawić pytanie.

@dużą ilość zróżnicowanych oraz zaawansowanych dodatków.

Do tego musisz znać w stopniu zaawansowanym oprócz budowy CMS'a język w jakim jest napisany w tym wypadku PHP. Bez tej umiejętności możesz tylko korzystać z gotowych modułów napisanych przez deweloperów danego CMS'a.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mion ściągając TYPO3 "Introduction Package" też dostaniesz budynek w stanie surowym więc nie jest tak źle.

@Rstaciak TYPO3 jest jak linux więc teoretycznie nie ogranicza webmastera chociaż narzuca swoje zasady ale to chyba normalne.

Jeśli chodzi o to czy warto uczyć się TYPO3 to cóż warto bo zyskujesz umiejętność obsługi jednego z lepszych systemów CMS na świecie.

Proste zobrazowanie https://www.cmsmatrix.org/matrix/cms-matrix zaznacz sobie Joomla, Wordpress, eZ Publish, Drupal, TYPO3 i zobacz co ma mniej czerwonego "NO" ;)

Jeśli chodzi o czas jaki trzeba poświęcić na naukę TYPO3 w porównaniu do innych systemów to jest on dużo większy ponieważ ten CMS jest bardziej rozbudowany niż inne. Jednak jeśli chcesz go poznać w takim stopniu aby moc w nim tworzyć strony, portale, społeczności (a nie Facebook czy innego NK) to nie stracisz więcej czasu niż na nauke np: Drupal.

Fajną rzeczą którą ja polecam jest nauka TYPO3 z nakładą MT System, jest to system upraszczający instalacje, tworzenie stron, tworzenie i edytowanie szablonów + dodaje proste jak barszcz zarządzanie multi-site. Do tego na społeczności nakładki MT System https://typo3master.pl znajdziesz filmy pokazujące bardzo starannie co gdzie i jak robić w TYPO3 + opisy opcji z nakładki MT System. Teoretycznie używając gotowych szablonów z typo3master.pl zainstalujesz np 5 stron w TYPO3 z nakładką MT System razem z podstawową instalacją w mniej niż 20 minut co w czystym TYPO3 jest prawie niemożliwe a w innych systemach CMS pewnie trudne jak nie niemożliwe.

W TYPO3 MT System nie dotykasz PHP, chyba że nie znajdziesz wtyczki (a masz ich do wyboru 5,518) to wtedy używając kickstartera tworzysz nową za pomocą formularza + edycji wygenerowanych plików.

głównie chodzi mi o to czy w momencie poznania tego CMS'a (lub jak gdzieś czytałem CMF'a) będę mógł 'szybko' pisać własne szablony oraz dużą ilość zróżnicowanych oraz zaawansowanych dodatków.

W MT System szablony to pliki html + markery html'owe typu <!--###MENU###--><!--###MENU###--> lub np: <!--###CONTENT[Główna kolumna###--> czy <!--###PATHWAY###--> dla bardziej zaawansowanych rzeczy typu wygenerowanie czegoś z typoscript dajesz <!--###LIB_TEST###--> i w TYPO3 tworzysz typoscript lib.test=TEXT lib.test.value=Mój test (oczywiście to najprostszy wpis typoscript).

Jeśli chodzi o pisanie wtyczek to używając kickstarter możesz zrobić każdą wtyczkę FE lub BE czy FE+BE.

Społeczność TYPO3 używająca standardu pracy MT System. Wspieramy wszystkich użytkowników w dążeniu do osiągnięcia miana TYPO3 Mastera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż wiem, że Typo3 jest raczej potężnym CMS'em ale na początku zraziłem się dwoma rzeczami:

1. przy instalacji Introduction Package na serwerze w pod katalogu sama instalacja mi tego nie wyłapała - mianowicie wszystkie linki w szablonie domyślnym kierowały na domena/link.html zamiast domena/podkatalog/link.html.

2. dokumentacja na oficjalnej stronie jest trochę nieprofesjonalna: https://typo3.org/documentation/document-library/ w 3 zakładce typoscript in 45 minutes kieruje na 404, https://typo3.org/documentation/document-li...0.1.0/view/1/1/ zdjęcia nie są wyświetlane.

Powyższe punkty uznałem za brak profesjonalizmu i spodziewam się trudności z samą dokumentacją w takim wypadku a niestety (chociaż nie szukałem wystarczająco być może długi) dokumentacja w PL też nie jest zbyt dostępna.

multikonto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TYPO3 jest dość starym systemem więc część rzeczy jest po prostu nie aktualizowana jeśli chodzi o wygląd/zdjęcia. https://flow3.typo3.org/documentation.html tutaj masz nowoczesną dokumentacje do FLOW3, ale czy to znaczy, że FLOW3 jest lepsze od TYPO3 bo ładniejszą ma i bardziej profesjonalną/nowszą dokumentacje?.

Polskiej dokumentacji nie znajdziesz, tak czy siak nawet nie polecam zaczynać pracy z TYPO3 od czytania dokumentacji - to jest nudne. Przeleć sobie filmiki na typo3master.pl i pobaw się instalacją TYPO3 blank_start alpha 1.2, ta instalacja też nie zadziała zbyt dobrze na podkatalogu. Poczytaj sobie PHP wtyczek i inne pliki znajdujące się w katalogu /typo3conf/ext np starą wtyczkę tt_news lub moją mtss lub mt_fenews. Po tym powinieneś zrozumieć mniej więcej o co chodzi z wtyczkami i z backendem (filmy dużo dadzą, są po polsku). Po takim czymś możesz zacząć pisać wtyczki i wtedy mając pytanie wracasz do dokumentacji i później w razie czego do API a jak nie znajdziesz nic co cię interesuje to do Google a jak już masz mega pecha to masz forum typo3.pl lub społeczność typo3master.pl i zadawaj pytanko lub jak chcesz możesz walić na moje PM a chętnie pomogę.

Społeczność TYPO3 używająca standardu pracy MT System. Wspieramy wszystkich użytkowników w dążeniu do osiągnięcia miana TYPO3 Mastera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

T3Master, a co myślisz o wprowadzaniu nowej, 6 wersji TYPO3, z pominięciem piątej (bo za dużo się w tym czasie zdarzyło), która ma być niekompatybilna z czwórką (która ma osobny zespół z chęcia rozwijania tego dalej). Szczerze mówiąc niewiele z tego rozumiem, bo w ten sposób powstaną dwie osobne platformy. I jak z migracją czwórki na szóstkę? Wiadomo jak to ma wyglądać?

Mam jeszcze jedno pytanie, podobno typo3 jest bardzo niewygodny dla użytkowników nieobeznanych z CMSami, zwykłymi klientami. Czy są jakieś uproszczone panele administracyjne o aparycji wordpressa?

pozdro,

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typo3 w wersji 6 (jest dostępna TYPO3 6.0 alpha1 ;-)) jest generalnie kompatybilny z wersjami 4.x i z tego co rozumiem jest robiony przez tą rdzenną część deweloperów. To część wyklęta zaczęła robić wersje oznaczane 5.x lub pod nazwą Phoenix, wersje które nie są kompatybilne z wcześniejszymi, ale które miały być z różnych względów przełomowe.

Co i jak z przeniesieniem do 6.0 jest jakoś opisane na: https://wiki.typo3.org/TYPO3_6.0#Upgrading

Generalnie system typo3 znakomicie nadaje się do tego, by z opartych na nim wdrożeniach/konsultacjach/implementacjach i wszelkich zmianach trzepać dukaty, bo jest za********e mało intuicyjny/trudny w obsłudze, a zmiana czegokolwiek często musi być robiona przez "typo3 mastera".

A czy indywidualnie opłaca się inwestować w naukę typo3 to niech ci Grzesiek powie, bo wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności