Skocz do zawartości

VAT np a zewnętrzna firma


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sytuacja jest taka - załóżmy że jest pewna usługa, za wykonanie której dostaję wynagrodzenie, firma dla której wykonuję usługę jest z zagranicy, wystawiam tej firmie fakturę VAT NP.

Problem jest taki, że z takich czy innych powodów nie mogę wykonać usługi, ale może wykonać ją inna osoba z działalnością gospodarczą.

Pytanie - jak to sensownie rozliczyć, żebym ja w miarę możliwości dostał ostatecznie większość tej kwoty, a osoba, która dostaje pieniądze pełniła rolę tak jakby pośrednika i po prostu dostawała prowizję od kwoty przelewu?

Jeśli ta osoba miałaby DG, to mogę jej wystawić fakturę na 90% kwoty (10% dla tej firmy), ale tu pojawia się problem - problem VATu, bo na tej operacji stracę wtedy 23%. Czy istnieje jakaś szansa na legalne obejście tego problemu?

PS. Firma pośrednik jeszcze nie istnieje - miałaby być założona w zasadzie tylko w celu pośredniczenia.

Pozdrawiam

Skuteczne pozycjonowanie stron www | Nowe randki internetowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobić mogę, ale wtedy założona firma pośrednik musiałaby być za granicą - nie wiem ile by z tym było zabawy a potem z księgowaniem i rozliczaniem przed tamtejszym US, tym bardziej że kwoty nie będą raczej astronomiczne, a całość będzie się sprowadzała do zaksięgowania pewnie jednej faktury ode mnie i jednej faktury dla zlecającego usługę i żadnych innych kosztów nie przewiduję.

Skuteczne pozycjonowanie stron www | Nowe randki internetowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@websign, a czy nie możesz zrobić tak, fakturę wystawiasz swojemu klientowi z zagranicy, a z osobą która wykonuje rzeczywistą pracę, jest Twoim podwykonawcą? Wtedy kwestie podatkowe masz rozwiązane i VAT zostaje Ci w kieszeni, bo to Ty płacisz podwykonawcy, a on wystawia Ci rachunek bez VAT'u.

Jesteś bezczelny, nieuprzejmy i nie przepuszczasz kobiet w drzwiach? Zapraszam na ulubione24.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym że to ja mam być osobą która rzeczywiście wykonuje pracę.

Musisz się konkretnie określić, bo w pierwszym poście napisałeś dokładnie na odwrót:

Problem jest taki, że z takich czy innych powodów nie mogę wykonać usługi, ale może wykonać ją inna osoba z działalnością gospodarczą.

Jeżeli jestem aż tak domyślny żeby zrozumieć co piszesz, to chodzi o to że:

1. Firma A wynajęła Cię żebyś coś dla nich zrobił

2. Robotę przekazujesz do wykonawcy B, i jemu chcesz dać 10% wartości przelewu za wykonaną pracę,

3. Firma A, myśli że to Ty wykonałeś pracę

Dobrze kumam?

I teraz chodzi o to, jak najkorzystniej się rozliczyć z Wykonawcą B? Skoro on ma firmę, to niech Ci wystawi rachunek na 10 wartości i po sprawie - wtedy nie płacisz VAT'u. Ogólnie idea jest taka - ten kto nie jest VAT'owcem wystawia rachunek VAT'owcowi i wtedy między sobą zyskujecie VAT

Jesteś bezczelny, nieuprzejmy i nie przepuszczasz kobiet w drzwiach? Zapraszam na ulubione24.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, może rzeczywiście można było trochę źle zrozumieć mojego pierwszego posta.

Prace wykonuje ostatecznie moja firma, ale pieniądze nie mogą trafić bezpośrednio do mnie, tylko do pośrednika (firma dla której usługa jest wykonywana ma po prostu nie wiedzieć o moim istnieniu), więc muszę w którymś momencie wystawić fakturę pośrednikowi, żeby pieniądze legalnie do mnie trafiły.

Skuteczne pozycjonowanie stron www | Nowe randki internetowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności