Skocz do zawartości

[podatki] problemy z fakturą


Leszczu

Rekomendowane odpowiedzi

Problem: zamknąłem jedną firmę w kwietniu a w maju kontrahent - dokładnie Allegro - wystawili mi fakturę na usługi. Faktura OK. Niestety stara firma już nie istnieje i nie mam jak odliczyć sporej dawki VAT. Co w takich sytuacjach się robi?

Jak już to czytasz to zobacz moje PUFY, może coś dla siebie wybierzesz ;)

Napisz, że jesteś z PIO a wysyłkę masz gratis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli, jak wynika z tego co napisałeś, zmienił się całkowicie nabywca, to sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.

Z tego co się orientuję nie można wystawić faktury korygującej na wszystkie dane. Możesz np. pomylić adres ale nie wszystkie dane z NIPem itd.

Kolega wyżej tradycyjnie dobrze prawi :D

Piłeś? Nie jedź (i nie loguj się na forum) !

Siciliano: Robić szeptankę tutaj to jak sprawdzać w zbiorniku poziom paliwa zapalniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz firme zamknięta i rozliczona w US to tę fakturę po prostu zostawiasz. Jeżeli to duża kwota i chcesz od podatku odliczyć to musisz robić korekty złożonych dokumentów w US z wyjaśnieniem. Jak nieduża kwota to nie warto sobie głowy tym zaprzatać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję nie można wystawić faktury korygującej na wszystkie dane. Możesz np. pomylić adres ale nie wszystkie dane z NIPem itd.

Mylisz notę korygującą z fakturą korygującą. Tą pierwszą wystawia nabywca właśnie w przypadku, jaki opisałeś, czyli np. jeżeli jest jakiś błąd w danych nabywcy - ale nie dotyczy to sytuacji, kiedy faktura powinna zostać wystawiona na całkiem inny podmiot. Wtedy wyłącznie korekta, którą wystawia sprzedawca.

Kolega wyżej tradycyjnie dobrze prawi :soczek:

A z tym to się zgodzę, zawsze w sprawach księgowych dobrze skonsultować się z kimś, kto zajmuje się tym zawodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja nie jest identyczna, ale kiedyś miałem coś podobnego. Podpowiedź księgowej:

Wystawić na starą fakturę korektę do wartości 0 zł i wystawić nową fakturę. Tylko kwestia czy Allegro będzie tak miłe.

Pomóż mojej córce - 1% z podatku dla Oli. Wypełniając PIT wpisz w rubryki:

KRS: 0000050135 CEL SZCZEGÓŁOWY: BORI Ola na Fecebooku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allegro może być miłe ale ja bym nie ryzykował.

Pracownicy Urzędów Skarbowych przeprowadzający kontrole podatkowe naprawdę potrafią dodać dwa do dwóch.

Jeśli faktura za ostatni miesiąc (czy inny okres) prowadzenia sprzedaży na Allegro zostanie wyzerowana to Leszczu uzyska nieodpłatne świadczenie, które jest opodatkowane.

Jeśli natomiast nowa firma odliczy VAT z tak zmienionej faktury to odliczy VAT z tzw. pustej faktury co też zostanie zakwestionowane.

Leszczu musisz pogodzić się z tym, że VATu z tej faktury nie odliczysz. Opisana przez bori79 konstrukcja mogłaby się powieść gdyby zlikwidowana działalność oraz nowa (domyślam się że taką uruchomiłeś) były prowadzone na Twoje nazwisko ale i tak wymagałoby to zapewne pisania pism (i to dobrych) do US a może i Izby Skarbowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że problem jest nadal, chociaż podałem właściwe rozwiązanie, to teraz może na potwierdzenie jedna z interpretacji indywidualnych: IP-PP2-443-41/07-2/AZ.

§ 16 i § 17 w/w rozporządzenia określa przypadki, w których dopuszczalne jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej, § 18 określa możliwości wystawienia przez nabywcę noty korygującej.

W myśl § 18 powyższego rozporządzenia, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczącej jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą pomyłki dotyczącej jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Z wyżej podanego przepisu wynika, że istnieje możliwość korygowania pomyłek za pomocą noty korygującej w sposobie określenia nabywcy np.: błąd w nazwie, adresie, nr NIP, ale dotyczące konkretnego podatnika widniejącego na fakturze. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty całkowicie zmienić nabywcy towaru (usługi).

Noty korygujące umożliwiają bowiem poprawienie pomyłek odnoszących się do zawartej transakcji, a więc z kontrahentem wymienionym na fakturze.

Uwzględniając powyższe, w przypadku gdy na otrzymanej fakturze wskazano innego nabywcę i obie strony godzą się w tej sprawie na korektę błędu, to błąd ten winien być skorygowany przez sprzedawcę poprzez wystawienie faktury korygującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wielka h.... jest w Polsce. Allegro ma swoje pieprzone regulaminy i nie wystawi mi faktury na odpowiednie dane. Pies ich ... .

Chcemy być w czołówce europejskiej a zachowujemy się jakbyśmy leżeli pod warstwą fekaliów.

Jak już to czytasz to zobacz moje PUFY, może coś dla siebie wybierzesz ;)

Napisz, że jesteś z PIO a wysyłkę masz gratis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwalaj na allegro. Często jest tak, że jak się jakąs FV zaksięguje w programi, pusci w rejestr, to potem takie poprawienie jej jest prawie niemożliwe ze wzgledu na zabezpiecznia programowe. W kwietniu zamknałes firmę, czemu nie zmieniłeś danych na allegro na nowe? Pytam z ciekawości, bo nie wiem jak jest rozwiązane to na allegro od strony uzytkownika (zarządzanie danymi).

- Reklama -

Podatki we Wrocławiu: biuro podatkowe wrocław

Miejscówa do parkowania przy Okęciu: parking okęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupio cytować samego siebie, ale widać muszę:

Jeżeli, jak wynika z tego co napisałeś, zmienił się całkowicie nabywca, to sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.

W zasadzie podałem to w każdej wypowiedzi.

Dodam jeszcze, że takie rozwiązanie jest mi dobrze znane z praktyki i jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, żeby jakikolwiek US zakwestionował wystawioną korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu w pierwszej odpowiedzi założyłeś że zmienił się nabywca. Z tego co rozumiem nic takiego nie miało miejsca. Allegro ma umowę z konkretnym nabywcą usług i na takiego nabywcę fakturuje i wcale się nie dziwię, ze nie chce zmienić danych nabywcy na fakturze.

Zasady wystawiania faktur korygujących które cytujesz nie wnoszą niczego do rozwiązania problemu.

Leszczu pytam ponownie. Jaka była Twoja sytuacja? Czy przy likwidacji działalności sporządzałeś remanent likwidacyjny dla celów podatku VAT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu w pierwszej odpowiedzi założyłeś że zmienił się nabywca.
zamknąłem jedną firmę w kwietniu

Zasugerowałem się tym zdaniem - skoro jedną zamknął, to ma drugą, na którą pewnie chciałby mieć tę fakturę wystawioną. Z racji, że nie wyprowadził z błędu to póki co podtrzymuję swoje stanowisko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności