Skocz do zawartości

Podatki, VAT a baza noclegowa


chcewypoczac

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie.

Czy właściciele obiektów noclegowych- głównie kwater prywatnych wymagają FV za reklamę w sieci czy zadowolą się rachunkiem?

Nie wiem czy wchodzić we VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jeż wszystko zależy komu sprzedajesz. Liczone na szybko, może gdzies sie machnalem, ale:

Jesteś vatowcem, bez roznicy komu sprzedajesz:

przychod: 1000 zł netto / 1230 zł brutto

koszt: 500 zł netto / 615 zł brutto

zysk netto: 500 zł

zysk "na czysto" bez dochodowego: 410 zł

Nie jestes vatowcem, sprzedajesz osobie prywatnej bo ona ma gdzies czy placi vat czy nie:

przychód: 1230 zł

koszt: 615 zł

zysk: 615 zł

zysk na czysto bez podatku: 504,30 zł

Nie jestes vatowcem, sprzedajesz firmie, ktorej musisz sprzedac za 1000 zł to co konkurent vatowiec sprzeda za 1230 zł brutto, zeby Twojemu klientowi sie to tak samo oplacalo:

przychód: 1000 zł netto/brutto

koszt: 615 zł

zysk: 385 zł

zysk na czysto po podatku: 315,70 zł

Wiec bez vatu oplaca sie byc jesli sprzedajesz osobom prywatnym.

Ale co do wypowiedzi iman'a masz racje - jesli mowimy o samym wplywie kosztow, to lepiej byc bez vatu bez wzgledu na ich poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jez

Nie będę teraz rozpisywał teraz cyferek. Prosta sprawa, jeśli inwestujesz w drogi sprzęt, odliczasz sobie VAT naliczony od zakupu i na pewno wychodzisz na tym korzystnie, obniżając koszty.

Po za tym, VAT potrzebny jest do transakcji spoza Polski czy firm które oczekują faktur VAT.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczyło możliwość odliczenia VATU od paliwa, od kupna samochodu ( niestety kwota mniejsza jak by mogło być ale i tak nie mala), po 3 cie tak jak mówi iman7, odliczam VAT od komputerów, laptopów, tabletów innych narzędzi potrzebnych w pracy ( kamera, dobry aparat fotograficzny, sprzęt biurowy) oprogramowania ( jeśli jest taka możliwość, serwerów, niektórych domen :D). Właśnie robię remont biura, wszytko biorę na FV. Wiec mi się opłaca, jeśli Jeżu nie to to przecież jego sprawa :D

p.s Dyskusja czy agencja reklamowa ma być na VACie już była i to nie jedna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto Wam broni wrzucać te wydatki w koszty nie będąc na vacie?

Dwa przykłady:

1. Jesteś vatowcem, masz przychodu 10 tys zł netto / 12,3 tys zł brutto.

Wydajesz na komputer 5 tys zł netto / 6150 zł brutto

Odliczasz sobie ten wydatek więc do skarbówki płacisz:

vat: 1150 zł

dochodowy: 900 zł

Zostaje Ci w kasie firmy na czysto: 4100 zł

2. Nie jesteś vatowcem, masz przychodu 12,3 tys zł.

Kupujesz za 6150 zł komputer do firmy. Wrzucasz go w koszty i płacisz do skarbówki:

vat: 0 zł

dochodowy: 1107 zł

Zostaje Ci w kasie firmy na czysto: 5043 zł

Różnica na plus to 943 zł dla wersji bez vat. Za komputer sobie podstawcie remonty/paliwo/samochód czy cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś tobie broni nie płacić VATu? Moja księgowa mi mówi że w moim przypadku OPŁACA SIĘ, ja jej wieże tobie nie, koniec kropka :D p

p.s w swoim przepięknym zestawieniu zapomniałeś opisać przypadek kiedy koszty przewyższają obrotu, co się dzieje w przypadku dużych, kosztownych i długotrwałych inwestycji i td. Ale tak jak napisałem wyżej wierze biurowi które mnie obsługuje w Polsce, co udowodnili również kontrole skarbowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zwracam uwagę po to, żeby kiedy ktoś inny będzie to czytał, miał świadomość, że to czy płacisz vat czy nie, nie ma nic wspólnego z tym, że Ty sobie odliczasz paliwo, a on nie może :).

Wiadomo, że są różne sytuacje i nie ma uniwersalnych rozwiązań, ale pewne zależności widać w uproszczonych przykładach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale :

"2. Nie jesteś vatowcem, masz przychodu 12,3 tys zł."

Nie masz przychodu 12,3 tys. tylko 10 tys. I wtedy to wygląda tak, że na czysto masz: 3157.

No chyba, że współpracujesz z osobami prywatnymi co nie odliczają VATu, jeśli działasz tylko z VATowcami, to nie rozmawiasz z nimi o brutto ;) Tylko netto, bo VAT jest neutralny dla firm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to napisałem 2 posty wyżej, a w tym ostatnim chciałem tylko pokazać, że koszty same w sobie nie mają wpływu na opłacalność (bo odliczy się je tak samo będąc na vacie i na nim nie będąc), tylko właśnie zyski (ich rodzaj - czy pochodzą od osób prywatnych czy od firm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności