Skocz do zawartości

Podatki, VAT a baza noclegowa


chcewypoczac

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się wydaje, że to tylko kwestia rozeznania czy właściciele kwater prywatnych to w większości vatowcy czy nie.

Ale jeż ma rację, jeśli nie ma takiej potrzeby, klientom nie zależy na FVAT, nie sa vatowcami to ja bym w vat nie wchodził bo niby po co?

Agencja SEO z Katowic Intoseo - Pozycjonowanie Katowice
Wynajem myjek przemysłowych i warsztatowych - www.myjki360.pl

Dywaniki samochodowe https://topdywaniki.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Jak mam być szczery kwatery prywatne to w większości szara strefa, mało kto z nich odprowadza składki ZUS. Więc znaczna większość zapłaci Tobie załóżmy 100zł i nie poproszą faktury, tylko i wyłącznie jakieś potwierdzenie opłaty.Lecz jeśli chodzi o mnie to jak wykupuje wpisy w portalach turystycznych to zawsze wymagam faktury vat, tylko mnie różni to od kwater prywatnych, że jestem vatowcem i zależy mi na odliczaniu podatku ponieważ na koniec roku dostaję zwrot ze skarbówki.

Więc musisz sobie sam oszacować jakich masz klientów: jeśli dominują pokoje gościnne, kwatery prywatne, prywatne apartamenty, mieszkania oraz domki letniskowe to sobie daruj wchodzenia na vat.

Natomiast gdy Twoja klientela to: hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, wille to wówczas tacy klienci oczekują wystawienia faktury vat.

Na to czekałem :)

A tak przy okazji może się zapytam- widzę, że tu bywają ludzie obyci w kwestiach podatkowych.

Można by taką bazę podciągnąć pod ryczałt? Tzn 8,5% najem powierzchni reklamowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeż, nieprawda. W podanym przeze mnie przykładzie nie ma znaczenia czy firma ma zysk czy stratę. W każdym przypadku dostaję zwrot VATu i mogę nim ponownie obrócić.

Hmm, na jakiej zasadzie? Stawka 8% od noclegów?

Pozdrawiam, J.

:) jeszcze raz, po kolei:

1. inwestujesz w budowę nowego oddziału firmy (nie ważne co, mogą być domki)

2. w pierwszym miesiącu inwestycji wydajesz np. 100k pln (zakup cegieł, wylanie fundamentów, cokolwiek)

3. od wydanej kwoty liczysz podatek VAT

4. zgłaszasz tą wartość do US

5. po max 2 miesiącach otrzymujesz z US na konto zwrot tego VATu, czy w naszym przypadku około 20k pln

6. inwestujesz te 20k pln w np. dachówkę, po czym liczysz VAT i tak dalej ....

Widzisz więc, że dochód/strata nie mają tu nic do powiedzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już powiedział CashNet, zawsze opłaca się nie być VAT-owcem.

Bzdura :) Wszystko zależy od konkretnego case - profilu klientów. Policzyłem ile zostaje w kieszeni w konkretnych przypadkach.

I teraz tak w przypadku podatnika VAT wszystko standartowo, fakturka z VATem, odprowadzony 23% VAT i 18% dochodowego.

W przypadku zwolnienia podmiotowego firma wystawia innym firmom rachunki w kwocie netto analogicznej FVki.

Np. Faktura VAT byłaby na 12 300 PLN. Żeby nie było różnicy między rachunkiem a FVką, rachunek musi być na 10 000.

W przypadku zwolnienia podmiotowego i sprzedaży osobom prywatnym, kupujący płaci tyle co by zapłacił z VATem - czyli jak na FVkę kosztuje 12 300 to na rachunek też kosztuje 12 300.

f96a371607db698113424cae85ebb377_1.jpg

Edit: komórka C3 - wydatki brutto

A dla leniwych: sprzątanie białystok ;]

A dla relaksu możesz zapalić kadzidełka

faceplus_banner_234x60_black.png Punkty FanCop od 3pln / 1k

SPRZEDAM: Volvo S40 1.9D, 2002; 220k przebiegu. Lokalizacja: Białystok; Tel 724-148-596

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz więc, że dochód/strata nie mają tu nic do powiedzenia :)

Marek,

1) W podanym przykładzie, masz 100 tys. utopione w środkach trwałych i pozbyłeś się z osobistego majątku 100 tys., bądź - jeżeli pożyczałeś od kogoś - musisz komuś oddać 100 tys (+2% PCC jeżeli od osoby fizycznej, bądź odsetki minus dochodowy - jeżeli od banku). Suma sumarum, jesteś 100 tys. na minusie (w utopionych środkach bądź kredycie/pożyczce).

2) Co będzie w przyszłości, na etapie każdego przychodu? Wykażesz sprzedaż 123 tys., "oddasz" 100 tys. bądź wyjdziesz "na zero", a 23 tys. z tego musisz zapłacić.

3) W wypadku olśnienia i rezygnacji z VAT (najwcześniej w kolejnym roku po roku w którym miałeś poniżej 150 tys. przychodu), musisz oddać naliczony VAT od stanu magazynowego.

4) Jak odpowiesz na pytanie US - skąd miałeś 100 tys.?

Pozdrawiam, J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. to nie pozbycie się majątku a inwestycja

Ad2. nie rozumiem :)

Ad3. nie zamierzam rezygnować z vat, nie mam tez nic na magazynie

Ad4. zarobiłem :) - nie wolno mi zarobić jak jestem vatowcem?

Ciągle chcesz coś przeforsować. Podałem przykład, z którego wynika, że czasem warto być płatnikiem vat, bo możesz sobie obracać kilka razy jedną kasą. Nie będąc vatowcem takiej możliwości nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam o duże firmy, tylko z tej branży najmniejsze jednostki- kwatery prywatne.

Ale pomyśl że często kwatery "prywatne" to tylko z nazwy prywatne, ostatnio coraz częściej małe hoteliki i pensjonaty to już część firmy. Może tego tak nie widać i wydaje nam się że "Pensjonat u Pani Agi" należy do Pani Agi ale często za tym stoi ktoś większy kto chce mieć VAT;)

To moje skromne zdanie

Usługi dla pozycjonera

Forum dla palaczy o e-papierosach i produktach ułatwiających życie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności