Skocz do zawartości

Umowa barterowa a podatek Vat ?


Yukatan

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, jak pisze @Slawus i @Herkules, przymusu nie ma.

Tylko jeżeli sprzedaż swoją usługę/produkt z rażaco niską ceną, podczas kontroli US może zakwestionować tę wartość. Jeżeli nie będziesz w stanie się obronić i nie przekonasz ich, że ta usługa/produkt jest faktycznie tyle warta, to wycenią ją wg wartości rynkowej i doliczą VAT + odsetki za okres wymagalności. Wiele firm miało przez to poważne kłopoty.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byś ustalił ją z niską wartością, musisz jednak wiedzieć o potencjalnych zagrożeniach.

Bezpieczniej jest umawiać się na barter i ustalać taką samą/porównywalną wartość usług. Wtedy nie płacisz podatku VAT i dochodowego. Chyba, że...

... są to jednostki powiązane kapitałowo. Wtedy wchodzimy w zagadnienie cen transakcyjnych, ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje wszystkim bardzo mam jeszcze jedno pytanie. O ile wartość towaru da sie ustalić ale usług już nie tak łatwo. W razie kontaktu z US to ja im musze udowadniać że usługa stworzenia strony www u mnie kosztuje 1zł ? Argument mój , taką ustaliłem cene i koniec kropka nic im do tego jak cenie swój czas. I oczywiście nie mówie tu o pojedyńczych usługach a takiej regularnej sprzedaży usług bo nie każdy klient a zakładam że mniejsza cześć będzie się chciała bawić w umowy barterowe. Oczywiście jeśli druga strona się zgodzi to bezpieczniej jest ustalić jakieś wysokie równe stawki fakt.

A czy moge też jako osoba fizyczna wymieniać się regularnie wieloma usługami lub towarami czy musze na DG

A i jeszcze jedno sorki :) Jeśli miał bym DG na Cyprze itp. miejscach a wymiana barterowa odbywała sie z jakimś rodakiem w pl to które przepisy mnie obowiązują, te cypryjskie?

Obiecuje że to ostatnie :) jeszcze raz dziekuje serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na fiskalnym prawie miedzynarodowym, ale w myśl przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska ma podpisane z większością krajów, rezydent rozlicza się z fiskusem w kraju gdzie mieszka i pracuje. Więc w podanym przykładzie będzie to Cypr. W jaki sposób są uregulowane kwestie barterów i wymiany usług i produktów, nie mam zielonego pojęcia.

Odnośnie osoby fizycznej nie prowadzącej działalności, to w takim wypadku nie ma mowy o podatku VAT, natomiast z dochodowego jesteś zwolniony, jeżeli w roku podatkowym nie wykażesz przychodów wyższych niż 3091 zł (stawka obowiązująca w 2012 r.). Prace takie rozliczasz podpisując umowę o dzieło i wystawiając rachunek, kontrahentowi. Przychód z tego tytułu ujawniasz w zeznaniu podatkowym PIT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam takie pytanie, moze mi ktoś powie bo dzisiaj niedziela a księgowa będzie jutro.

Wystawiam usługę, ktoś ją kupuje (osoba nie prowadząca działalności) i płaci mi np. wykonaniem strony czy domenami. Jak mam rozliczyć podatek?

Czy VAT naliczam normalnie a dochodowy na 0 wychodzi?

Pomóż mojej córce - 1% z podatku dla Oli. Wypełniając PIT wpisz w rubryki:

KRS: 0000050135 CEL SZCZEGÓŁOWY: BORI Ola na Fecebooku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pełny VAT za wykonanie usługi w obie strony... ale lepiej poczekaj na księgową.

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty wystawiasz fakturę, on rachunek.

Nie masz możliwości rozliczenia VAT, bo on nie jest płatnikiem. Jednak całą wartość rachunku wrzucasz sobie w koszty.

On nie odlicza VAT, bo nie jest płatnikiem, ale całość faktury wrzuca w koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności