Skocz do zawartości

Zmiany w umowach o dzieło/zleceniu


Lok

Rekomendowane odpowiedzi

Podejmę się stworzenia pewnego konsensusu dla tej dyskusji. Wszystkie wskazane problemy w tym wątku wynikają z braku odpowiednich działań polityków, braku działań wszystkich polityków wybranych od upadku PRL. My jako ich "pracodawcy" powinniśmy im powiedzieć "dziękuję".

I tak się składa że jest sposób na to żeby im podziękować -> https://zmieleni.pl/

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 160
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ktoś przez x lat miał pensje 10k to ZUSu płacił mnóstwo

Piramida jest tak przemyślana, że to my płacimy na niego. Jego pieniądze już dawno wyparowały, ma pecha. Taki państwowy Amber Gold. Poza tym młody jesteś, mało wiesz. Prawie nikt tyle nie zarabiał spośród osób będących teraz na emeryturze, to było niemożliwe w tamtym ustroju. Tylko najwyższa władza, funkcjonariusze itp.

rejestruje się jak bezrobotni, aby pobierać zasiłki

Jakie zasiłki? Poszukaj danych jaki procent bezrobotnych pobiera zasiłek, komu ten zasiłek przysługuje, ile wynosi i jak długo można go pobierać. Raczej dobrze, że się rejestrują, bo przynajmniej FolksDojcz ma mniejsze pole do siania nieprawdy o krainie szczęśliwości.

@down

Chwilowo zanosi się na to, że z Amber Gold kasę odzyska tylko państwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki państwowy Amber Gold.

Tylko że Amber Gold upadł część odzyska kasę część nie, ale już nie ma problemu. A ZUS to państwowy folwark, nie upadnie chyba że nasze Państwo zbankrutuje. A tak cały czas będzie sięgać do kieszeni podatnika jak nie znajdzie tam to się zadłuży. Długi trzeba będzie oddać? Kto je odda? Polski Podatnik !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś przez x lat miał pensje 10k to ZUSu płacił mnóstwo

Poza tym młody jesteś, mało wiesz. Prawie nikt tyle nie zarabiał spośród osób będących teraz na emeryturze, to było niemożliwe w tamtym ustroju. Tylko najwyższa władza, funkcjonariusze itp.

Co się stało z samodzielnym myśleniem... Czepiacie się słówek, chodzi przecież o rząd wielkości wpłacanych do ZUSu (podstawcie sobie kwoty jakie chcecie), nie może być waloryzacji kwotowych (jak to zrobili w tym roku). Wszystko jest procentowe, więc emerytury też muszą być!

Czemu nie doczepiłeś się do 2k? Skoro x lat temu też niższe pensje były?

Kończę, bo z każdym postem bardziej jestem zirytowany poziomem ignorancji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zasiłki? Poszukaj danych jaki procent bezrobotnych pobiera zasiłek, komu ten zasiłek przysługuje, ile wynosi i jak długo można go pobierać.

Nie ważne jaki. Jeśli twierdzisz, iż Polskę stać na płacenia ludziom za siedzenie w domu , to gratuluje.

Zasiłek to nie wszystko.

Skoro stać Państwo na wypłacanie kasy za siedzenie w domu, to dlaczego nie stać na zorganizowanie robót publicznych?

Nie ważne czy 2-3h dziennie, ale żeby "etatowiec" nie wypadł z obiegu.

Mamy obecnie 2 milion bezrobotnych(1964,7 sierpein2012; GUS) policz sobie ile podatnik płaci za opłacenie im składki zdrowotnej!

Tylko nie mów, że to jest za friko !!

@down

Chwilowo zanosi się na to, że z Amber Gold kasę odzyska tylko państwo.

Chodzi mi o fakt, że to był podmiot prywatny, który nie miał gwarancji Państwa, jak ktoś chce dochodzić swoich roszczeń to może to robić bez udział Państwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: Niech politycy sobie zagrają w SimCity, Już widzę rozwijające się miasta

Sądzisz że programiści z firmy Maxis sprawdzili by się lepiej niż nasi ministrowie? Niestety życie to nie gra. Zwolnienie urzędnika to jeden bezrobotny więcej, a wiec jedna osoba do socialu więcej. Faktycznie patrząc z punktu widzenia ekonomii pensje urzędnicze są mniejsze niż zasiłki ale to tylko pozorny zysk. Racjonalne działanie wymaga planu który pozwoli przetransferować urzędnika z grupy "bezproduktywnej" do "produktywnej", a to jest praktycznie niemożliwe przy tym bezrobociu.

Piszesz jakbyś czerpał z tego zyski.

I tutaj właśnie pies jest pogrzebany, bo osoby które zarabiają na tej bezproduktywności nigdy nie dopuszczą do zmian systemowych, a jest ich około 2 mln licząc też ich rodziny.

Dolicz sobie jeszcze różne uprzywilejowane grupy jak np. górnicy, to masz poważny beton, którego nic nie rozwali.

I to jest beton demokratyczny.

Problem w tym, że oni żerują na pozostałej grupie ludzi.

W sumie nie wierzę, że coś się zmieni, a jak się kończy wyjście ludzi na ulicę można zobaczyć efekty po 89.

forum zdrowotne - dodaj ogłoszenie za darmo!

naprawiasz elektronikę? - dodaj ogłoszenie za darmo!

masz kwiaciarnię? - dodaj ogłoszenie za darmo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz jakbyś czerpał z tego zyski.

Chyba mi nikt nie zapłaci za tego typu posty: https://www.forum.opt...20#entry1126175

:)

a jak się kończy wyjście ludzi na ulicę można zobaczyć efekty po 89.

Może to zabrzmi nieco kontrowersyjnie, ale komunizm upadł przez Gierka. Upadł przez politykę niezrównoważonego rozwoju i późniejszy ogólnoświatowy kryzys. Taka polityka pobudziła zachłanność solidarności i dalsze pogłębienie kryzysu. Zresztą tamten kryzys Japonia odczuwa do dziś. Polska w 89 po prostu zbankrutowała a władza straciła zaufanie w milicji i wojsku.

Ale to "historię piszą zwycięzcy"... patrz dorabianie teczki w "Kariera Nikosia Dyzmy" itp. ;)

E:l

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jachu

Uwzględniłem wszelkie waloryzacje. Nie dało się zarobić odpowiednika dzisiejszych 10 000 i tyle. To były założenia systemu. Osoba zbliżająca się do 50, nie miała już raczej szansy na duży wzrost zarobków, gdy system się skończył.

@seobuster

Ja Ci tylko odpisałem tak, bo wszystkich bezrobotnych wrzuciłeś do jednego worka z nierobami. Zazwyczaj jednak nie jest, że siedzą i liczą na marny zasiłek. Oczywiście przerzucanie wszystkich kosztów na innych podatników jest elementem błędnego koła, ale zwykły szaraczek rejestrujący się w urzędzie nie musi sobie z tego zdawać sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wyszło w Islandii?

Dwuletnia recesja, wzrost bezrobocia z 0% do 10%, program bardzo głębokich cięć wydatków, tocząca się sprawa przed sądem, którą Islandia prawdopobnie przegra...

Poza tym Islandia postanowiła nie spłacać długów prywatnych banków, które zostały przez głupotę ich premiera znacjonalizowane; jez natomiast proponuje aby Polska przestała spłacać długi zaciągnięte przez państwo. Islandczycy poparli reformy, w Polsce jakakolwiek próba obcięcia przywilejów kończy się najazdem związkowców na Warszawę.

Za parę lat i tak ZUS runie przez demografię.

Po to obecny rząd podnosi wiek emerytalny i obcina przywileje różnym grupom społęcznym, żeby ZUS nie runął.

Wszystkie wskazane problemy w tym wątku wynikają z braku odpowiednich działań polityków, braku działań wszystkich polityków wybranych od upadku PRL.

Problemy ZUSu wynikają z 3 powodów:

1. demografii - ludzie żyją dłużej, mają mniej dzieci, sporo wyjechało z Polski

2. idiotycznej reformy emerytalnej wprowadzającej OFE

3. przywilejów emerytalnych różnych grup społecznych oraz różnych sposobów unikania opłacania składek - od hektara ziemii rolnej począwszy, przez firmę-widmo w UK na umowie o dzieło skończywszy.

Na 1 punkt rząd ma wpływ minimalny, wysokość wpłat do OFE już została obniżona, a teraz po kolei będą kasowane przywileje i sposoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Islandczycy poparli reformy, w Polsce jakakolwiek próba obcięcia przywilejów kończy się najazdem związkowców na Warszawę.

Nikt nie mówił, iż będzie łatwo. W dalekiej Anglii Pani T. musiała użyć broni, aby pogonić hołotę! Demokracja demokracją, kapitalizm kapitalizmem, ale porządek musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzlafRock-to co jeż zaprezentował to jasny konkretny rozsądny prawicowy przekaz bez bulgotania o tym żeby zaciągnąć kobiety do pługa,a osoby niepełnosprawne to debile.

Korwin może jeżowi buty czyścić póki co

Właśnie jest to prawicowy bulgot, wszystkie skrajne poglądy trafiają na podatny grunt. Szczególnie w czasie kryzysu. Dużo osób przyklaskuje im nie zastanawiając się jakie niosą ze sobą konsekwencje.

Ja jednak wolę demokratyczne rozwiązania, sprawdzone. Faktem jest, że odeszliśmy od nich ale łatwo można to naprawić. Stosując np. sprawdzone wzorce.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Przypominacie sobie Państwo 4 słynne reformy rządu Jerzego Buzka z jesieni 1998 roku: administracyjną,edukacyjną, zdrowotną i emerytalną. Ta ostatnia to 3-filarowy system ubezpieczeń społecznych składający się z ZUS (I filar),OFE (II filar) i pracowniczych programów emerytalnych i tym podobnych (III) filar.

Reklamowano ją w różny sposób ale ten który się utrwalił w świadomości społecznej to możliwość wypoczynku w ciepłych krajach pod palmami w przypadku korzystania z ubezpieczenia w OFE . Jednocześnie ZUS był często porównywany do piramidy finansowej, a więc instytucji, która ze względu na wielkość ciążących na niej zobowiązań, może za jakiś czas okazać się po prostu niewypłacalną.

Właśnie przy pomocy takich haseł przekonywano Polaków, że tak reforma emerytalna to jedyne rozwiązanie, które zapewni wypłatę godziwych świadczeń przyszłym emerytom.

Nie byłem zwolennikiem tej reformy i mimo możliwości wyboru jak mi stwarzała nie zdecydowałem się,żeby być ubezpieczonym w ZUS i OFE.Pozostałem w ZUS, choć młodsi takiej możliwości nie mieli i obowiązkowo znaleźli się w obydwu filarach.

2. Rzeczywiście reforma emerytalna Buzka znacząco zmniejszyła zobowiązania emerytalne państwa wobec obywateli z szacowanych na koniec 2050 roku 450% PKB do 200% PKB, głównie poprzez uzależnienie wysokości przyszłych emerytur od kwot składki zgromadzonej przez ubezpieczonych zarówno w ZUS jak i OFE, a także likwidację przywilejów emerytalnych kolejnych grup zawodowych.

W ten sposób wyraźnie zmniejszono wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych w stosunku do tych wynikających z dotychczasowego systemu emerytalnego, a więc tzw. stopę zastąpienia czyli relację emerytury do ostatniego wynagrodzenia pracownika.

Poprzez uruchomienie OFE i przekazywanie do nich części składki emerytalnej płaconej przez zatrudnionych w wysokości 7,3% ich wynagrodzenia (przy całej składce emerytalnej wynoszącej 19,52% wynagrodzenia), ujawniono także część zobowiązań emerytalnych państwa w momencie wejścia w życie reformy.

W wyniku tej operacji w ZUS powstała co rok powiększająca się dziura bo w systemie repartycyjnym ze składki odprowadzanej przez obecnie pracujących finansuje się na bieżąco świadczenia emerytalne to7,3% od wynagrodzeń corocznie zwiększającej się ilości osób ubezpieczonych w OFE urosło do kwoty blisko 24 mld zł w roku 2011.

Od 1 stycznia 1999 roku do końca roku 2010 ZUS przekazał do OFE około 160 mld zł i te pieniądze musiały zostać pożyczone na rynku aby sfinansować bieżące emerytury. Koszt tych pożyczek wyniósł wg danych ministerstwa finansów około 67 mld zł.

Fundusze pomnożyły przekazane składki do kwoty do kwoty około 220 mld zł pobierając w ciągu całego tego okresu około13,5 mld zł prowizji od wpłacanych składek i tzw. opłat za zarządzanie.

3. Po 11 latach od momentu wprowadzenia Premier Tusk w sytuacji kiedy dług publiczny zbliżył się do granicy 55% PKB ( a wg prognozy Eurostatu na koniec 2010 wyniósł już około 56% PKB) zdecydował się zmniejszyć wpłaty do OFE o2/3 czyli zmniejszyć składkę tam przekazywaną z 7,3% do 2,3%.

Pozwoli to zmniejszyć wpłatę do OFE w 2011 roku z 24mld zł do 7 mld zł czyli zmniejszyć dotację do ZUS o 17 mld zł czyli o około 1,3% PKB (w rzeczywistości jeżeli zmiany wejdą wżycie od 1 kwietnia to oszczędności będą o ¼ mniejsze) i w ten sposób oddalić przynajmniej na najbliższy rok przekroczenie przez dług publiczny progu 55% PKB.

Być może uspokoi to także trochę rynki finansowe, które w dalszym ciągu będą chciały nabywać polskie obligacje bez gwałtownego wzrostu ich rentowności,która i tak już przekracza 6% dla obligacji 10-letnich.

Decyzji tej towarzyszą jednak zapewnienia Premiera Tuska, że dzięki temu zabiegowi emerytury wypłacane z II filara nie tylko nie zmaleją ale wzrosną bo 5% składki nieprzekazywanej do OFE ma być rejestrowana na oddzielnym rachunku każdego ubezpieczonego i w odpowiedni sposób waloryzowana.

4. Wszystkie te zapewnienia Premiera stają się coraz bardziej absurdalne i mają coraz mniej związku z rzeczywistością. Działania wobec OFE przypominają wręcz rozpaczliwe poszukiwanie ratunku dla rozpadających się finansów publicznych bez zwracania uwagi na koszty finansowe i społeczne tego przedsięwzięcia ( w OFE swoje oszczędności ma już 15 mln ubezpieczonych).

Może uczciwiej wobec tych obywateli ale samych OFE byłoby zaproponowanie swobody wyboru ubezpieczonym(albo tylko ZUS albo ZUS i OFE) i w ten sposób nie narażanie Skarbu Państwa na ewentualne odszkodowania jakie trzeba będzie płacić PTE zarządzających OFE za swoistą "zmianę warunków gry podczas jej trwania".

Może taka decyzja uruchomiła by rzeczywistą konkurencję między tymi funduszami nie tylko na wysokość rocznych zysków jakie osiągają z powierzonych im składek ale także wysokość prowizji od składek i opłat za zarządzanie.

Wreszcie trzeba powiedzieć również prawdę ubezpieczonym,że ich emerytury nie będą wyższe od tych wypłacanych obecnie tylko raczej niższe i tylko stały coroczny wzrost liczby pracujących w Polsce ( a więc wzrost demograficzny),a także stały wzrost wydajności pracy daje szansę, ze system emerytalny się w przyszłości nie zawali niezależnie od tego czy będzie on miał charakter budżetowy (ZUS-owski) czy kapitałowy(OFE i dodatkowe ubezpieczenia emerytalne).

5. Wygląda na to, że rządzący obecnie naszym krajem uznają Polaków za ludzi niemyślących skoro po upływie 11 lat od wprowadzenia reformy próbuje się ją odwracać przy pomocy tych samych argumentów jakie służyły do jej wprowadzania.

Co więcej próbuje się to robić w taki sposób i w takim tempie, w którym w krajach o rozwiniętej demokracji nie wprowadza się nawet zmian w rozkładach jazdy komunikacji publicznej ( do tej pory nie ma w Sejmie projektów ustaw,a zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia tego roku).

Sytuacja jest tak kuriozalna, że należałoby chyba zapytać Jerzego Buzka wprowadzającego kiedyś reformę emerytalną, a teraz piastującego wysoka funkcję Przewodniczącego PE co sądzi o pomyśle swojego kolegi partyjnego Premiera Donalda Tuska, który praktycznie tą reformę likwiduje?

--------------------------------------------------------------

Buzek chyba w jakimś narkotycznym śnie oprócz zupełnie bezsensownej reformy emerytalnej wymyślił jeszcze trzy:

- edukacyjną - gimnazja produkujące *****i i zbierające do kupy całe zło,

- zdrowotną... tutaj najgorszy syf, korupcja, kolejki, łapówki, brak specjalistów, za to stworzenie sztucznego potwora pod nazwą Narodowy Fundusz Zdrowia który robi tyle, że jest, pochłania corocznie miliony złotych na wypłaty, premie i odprawy,

- i najgorsze zło czyli stworzenie 16 województw co zdusiło byłe miasta wojewódzkie i stworzyło np. takie bezsensowne Podkarpackie ale to tylko z nacisków Krzaklewskiego ze stolicą zapyziałego nawet nie małomiasteczkowego Rzeszowa gdzie po stworzeniu województwa z centrum "miasta" wygoniono krowy.

Nikt nigdy nie rozliczył i nie rozliczy tych mrzonek pod hasłem "4 reform" a KAŻDY na pewno widzi, że były głupie, nie potrzebne i szkodliwe dla Polski.

Może to nie porozumienie 3.gif ale z tzw. głupoty nic zrobione zapewne nie było... albowiem z idiotami doczynienia nie mamy, wprost przeciwnie to społeczeństwo było uważane za idiotów i jako takie na tej pozycji się sprawdziło... 27.gif

https://forumzn.katal...zka-t13743.html

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzlafRock-wybacz nie rozumiem co do mnie mówisz :)

Ja jednak wolę demokratyczne rozwiązania, sprawdzone. Faktem jest, że odeszliśmy od nich ale łatwo można to naprawić. Stosując np. sprawdzone wzorce.

Opisz jasno punkt po punkcie o jakich sprawdzonych rozwiązaniach myślisz (nie zabardzo wiem co chodzi ci po głowie)-

jeśli w kolejnym poście nazwiesz ludzi zgadzających się z poglądami jeża "prawicowcami którzy bulgoczą" to potraktuję cie jako kolejnego internetowego kozaka :)

Czekam....

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pracuję na umowy o dzieło/zlecenie z własnego wyboru - nie wierzę, że za X lat, kiedy przejdę na emeryturę (jeśli dożyję) lub kiedy zdarzy mi się jakiś wypadek (odpukać) i będę się kwalifikował na rentę (cudem), ZUS dalej będzie istniał.

Konto współdzielone. Kup teksty przez GT i z fakturą VAT.

Potrzebujesz tekstów? Pisz na PW albo zajrzyj, a na pewno coś wymyślimy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności