Skocz do zawartości

Czy to jest legalne ?


dothan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytania dotyczące legalności niektórych działań w internecie.

1. Czy jeżeli prowadzę stronę i umieszcze w niej artykuł np. z gazety wyborczej i pod artykułem napiszę źródło Gazeta Wyborcza numer taki i taki to czy postępuje legalnie ?? Taka sama sprawa tyczy się stron internetowych oraz stron, które w stopce mają wszelkie prawa zastrzeżone

2. Czy jeżeli znajdę sobie interesującego jpg albo gifa w internecie używając np. do tego google (obrazki) zapisze go na dysk i przerobie na swoje potrzeby zmieniając jego wygląd to czy robie to legalnie ?

Proszę o wszelkie wypowiedzi, gdyż w niedługim czasie chce zrobić serwis internetowy i interesują mnie powyzsze zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zgody autora - nie mażesz wystawiać żadnych artykułów z jego strony czy też grafiki na niej zamieszczonej.

Gdyż łamiesz jego prawa autorskie ........

Chyba że wyraził na to zgodę uwzględniając swoje wymagania względem autorstwa.

Największą głupotą jest uczenie się tego, co potem trzeba zapomnieć [...]
- Miarą mówcy nie jest ten kto mówi, lecz ten co słucha [...] / Platon (ok. 437 - 347 p.n.e.)

Drogi wszechświecie, przestań no lecieć w kulki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ponadto jak chcecie mieć czystą pozycję do strzałow

To czas na zatrudnianie copywriterów to się opłaca bo potem łatwiej w sądzie wygrać sprawę.

Firmę w Polsce utrzymuje czynną od 1997 roku w Hamburgu od 2008 Roku więc nie robią na mnie wrażenia awatary i linki w stopce. Zajmuje się od zarania początków Black Hat Seo. Mam prawo do zapomnienia. Niech się firma Google zajmie sztuczną inteligencją zanim  Sam Altman ich wyprzedzi :) Moje stare konto https://www.forum.optymalizacja.com/profile/21-kill-bill/  :( boże jaki młody byłem i głupi. Wróciłem i wchodzę z drzwiami nie drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jeżeli skopiuję książkę "Władca Pierścieni" i zimienię tytuł na "Pierścień Władzy" a nazwy bohaterów na Birba, Forda, Samulea, Mariana, Popina, Grandalfa, Le-Golasa to czy bedę mógł ją wydać, i zarabiaj na niej jeżeli na piszę, że żródło pochodzi od JRR Tolkiena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo jest pokopane :D

I zawszę było ;)

Czym mniej masz zaswiadczeń swistków tym wiecej zarabiają na tobie:

-prawnicy

-biegli (których musisz powoływać na swój koszt)

Wiec lepiej obłożyć się w papierki zewnętrznych podmiotów np takich jak copywriter

Mam nie szczeście przebywania z prawniczką :) do Sp internetowych 2-3 razy w tygodniu bo to rodzina kolegi.

Rzygać mi się chcę jak słucham o sprawach ,pozwach i innych smieciach.

Dwie rzeczy nie ulegają wątpliwościom:

-oni i biegli dzięki temu żyja a sądy mają po pachy roboty

Firmę w Polsce utrzymuje czynną od 1997 roku w Hamburgu od 2008 Roku więc nie robią na mnie wrażenia awatary i linki w stopce. Zajmuje się od zarania początków Black Hat Seo. Mam prawo do zapomnienia. Niech się firma Google zajmie sztuczną inteligencją zanim  Sam Altman ich wyprzedzi :) Moje stare konto https://www.forum.optymalizacja.com/profile/21-kill-bill/  :( boże jaki młody byłem i głupi. Wróciłem i wchodzę z drzwiami nie drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam inne pytanie.

Czy jeśli skopiuję kawałek artykułu (lub kilka kawałków) a po więcej zaproszę do danego źródła to czy również łamane są prawa autorskie?

Np na portalach i w TV często jest coś w stylu: "Jak donosi Polska Agencja Prasowa to... coś tam i coś tam czyli treść artykułu". Czy na takie coś też trzeba mieć zgodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodzi oto, że jak np. skopiuje artykuł i napisze zródło Gazeta wyborcza to czy to jest dozwolone ??

z jednej stronu z tych materiałów które daliscie jest napisane :

Rozdział 3 "Treść prawa autorskiego ":

Art. 25. 1. Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:

1) już rozpowszechnione:

a) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,

:D aktualne artykuły i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne,

c) aktualne zdjęcia reporterskie,

2) krótkie wyciągi ze sprawozdań, artykułów i wypowiedzi, o których mowa w pkt 1 lit. a) i ;),

3) przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych,

4) mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach; nie upoważnia to jednak do publikacji zbiorów mów jednej osoby,

5) krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.

2. Za korzystanie z utworów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. :) i c), twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

3. Rozpowszechnianie utworów na podstawie ust. 1 jest dozwolone zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nielegalny przedruk wygląda zazwyczaj niewinnie. Skopiowana jest całość informacji, jednak na dole strony, drobnym maczkiem zaznaczone jest jej źródło. Tyle, że to zupełnie nie załatwia sprawy. "

"Co jest dozwolone? - zamieszczanie odnośników prowadzących do udostępnianych na stronach portalu materiałów tekstowych. Na więcej może pozwolić wydawca wtedy, gdy skieruje się do niego pisemną prośbę. "

To jest z tego linku co Ci podałem, jasno jest tam napisane ze własnie gazeta.pl nie zgadza sie na takie publikowanie ich artykułów, chyba ze dostaniesz ich zgode.

p.s. to w takim razie takie moje cytowanie tego artukułu tez jest nielegalne ?? :D

[bilety lotnicze] [strony www poznań]

"No se ganó Zamora en una hora"

Masz wolne domeny? Zaparkuj je! i zarabiaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest cholernie prosta - bez zgody autor [ czy podmiotów ] możesz jedynie wydrukować sobie temat na tapetę w domu. Innej możliwości nie ma - chyba że chcesz dobiegać się swoich praw.........

Ale zapewniam że jest to dość długi proces, który ciągnie za sobą wiele strat finansowych i moralnych.

Nawet gdy nie świadomie wykorzystałeś tekst innego autora, od tego są odpowiednie organy zajmujące się publikacją tekstu danego autora i jego praw autorskich. Więc z tego wynika że trzeba uważać co się pisze, bo okaże się że to nie jest Twój tekst :)!

Tak niestety działa nasze pokręcone prawo autorskie.

Największą głupotą jest uczenie się tego, co potem trzeba zapomnieć [...]
- Miarą mówcy nie jest ten kto mówi, lecz ten co słucha [...] / Platon (ok. 437 - 347 p.n.e.)

Drogi wszechświecie, przestań no lecieć w kulki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem zamiast używać metody kopiuj wklej lepiej jest przeredagować dany artykuł tak, by nie był zbyt podobny do oryginału... bo przecież jeśli np wychodzi jakaś nowa gra i dowiem się o tym np z onetu to mogę na podstawie informacji z ich artykułu napisać swój własny - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co szkodzi napisać do autora tekstu ? Z zapytaniem o jego wykorzystanie artykułu z drobnymi zmienkami.

Jeśli masz zgodę to śpisz spokojnie.

Ja wykorzystuję teksty w onetu - oczywiście za ich zgodą.

To nie boli, wystarczy zapytać.

Największą głupotą jest uczenie się tego, co potem trzeba zapomnieć [...]
- Miarą mówcy nie jest ten kto mówi, lecz ten co słucha [...] / Platon (ok. 437 - 347 p.n.e.)

Drogi wszechświecie, przestań no lecieć w kulki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności