Skocz do zawartości

Ustawienie ostrości na całym obiekcie


grosiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

robię zdjęcia w namiocie bezcieniowym własnej konstrukcji, za pomocą fuji s6500fd. Jakie nastawy najlepiej dać, by za każdym razem po kilka razy nie musiał łapać ostrości AF, tylko za pierwszym razem mi łapało ostrość na całym przedmiocie? Mowa o przedmiotach o wielkościach od kilku cm do kilkudziesięciu/kilkunastu.

Jeśli poszukujesz części dla rolnictwa to zapraszam na tę stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jak chcesz mieć jak najwięcej ostrości w kadrze, to ustawiasz przysłone na 21 powiedzmy zamiast 4. Oczywiście liczy się jeszcze odległość aparatu od obiektu oraz obiektyw jakim to pstrykasz. Chyba że o coś innego Ci chodziło.

Edit: a tutaj na wzorach - https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C4%99bia_ostro%C5%9Bci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to wszystko przecież zależy ;)

jak produkt jest krótki to przy odpowiednim zbliżeniu fizycznym aparatu do obiektu i przysłona 1.8 może być wystarczająca ;) trzeba to potestować i zobaczyć jakie są najlepsze nastawy. Wiele zależy od obiektywu, trybu (macro, tele), możliwości oświetleniowych (zbyt wysoka przysłona f11 może dawać ciemne zdjęcia jak słabe doświetlanie lampami jest). No i statyw plus migawka zdalna lub z opóźnieniem chociaż ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz większą przysłonę to dajesz albo więcej światła (bo będzie mniej wpadało do obiektywu) albo zwiększasz czas otwarcia migawki. Sprawdzisz w praktyce co daje lepsze efekty. Co do przysłony to dajesz na maksa i nie podjeżdzaj za blisko obiektywem do obiektu. Jak wjedziesz w obiekt to będziesz miał ostrość tylko punktową. Z drugiej strony jak pstrykasz w namiocie to musisz do niego wsadzić obiektyw (chyba że lubisz jakieś odbicia i dodatkowe światła na przedmiocie pojawiające się w związku z otwarciem jednej ściany namiotu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby uzyskać głębie ostrości w zakresie kilkunastu cm to muszę Cię zmartwić ale pakszotów to się takim kompaktem i świetlówkami nie zrobi..

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło raczej będzie cały czas takie same. Zrób kilka fotek i zobacz na jakich ustawieniach wychodzi najlepiej. Z koledze raczej chodziło o to, że takim sprzętem (i tu raczej o obiektyw chodzi) to nie zrobisz profesjonalnych packshotów z głębią ostrości o jakiej mówisz. Niestety wyżej xxxx nie podskoczysz jak to mówi moja babcia ;)

Edit: wow d_upa to brzydkie słowo? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomiar światła jaki dawać? Punktowy, matrycowy?

To chyba zależy od tego jak mały przedmiot focisz (co za słowo!)? Sprawdzałem teraz na Nikonie różnica w czasie pomiędzy przysłoną 11 a 4 jest bardzo duża. Przy słabym świetle 1/2 dla 11 i 1/15 dla 4. Głębia ostrości jednak zdecydowanie na korzyść przysłony 11. Jeśli 11 to Twoja maksymalna przysłona daj jedną niżej. Podobno tak jest lepiej dawać.

Piłeś? Nie jedź (i nie loguj się na forum) !

Siciliano: Robić szeptankę tutaj to jak sprawdzać w zbiorniku poziom paliwa zapalniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie "obijać w bawełnę" to powiem krótko i na temat:

do pakszotów z dużą głębią ostrości (GO) niezbędne będą lampy błyskowe (min 3 szt) z mocą min 200Ws każda. Wtedy przy f/11 może uda Ci się uzyskać normalne czasy z rzędu 1/160 - teoretyzuję, bo nie mam zielonego pojęcia jakie przedmioty będziesz fotografował. Do tego niezbędny będzie statyw, wężyk (lub pilot) spustowy. Po za tym, Twój kompakt nie uzyska za chiny ludowe dużej GO - jest to fizycznie i technicznie niemożliwe - wpływ na GO ma wielkość klatki (w Twoim przypadku matrycy), obiektyw (jego jakość) i realna ogniskowa (nie przeliczana na zasadzie kropa). Matryca CCD w Twoim FÓJ ma całe 1x1.7 cala a obiektyw, jak to w kompaktach, nie powala jakością szkieł - do tego ma zawrotną ogniskową 6.2 - 66.7 mm.

Wybacz, ale zabieranie się do pakszotów bez lustra, błyskotek i dobrego słoika to tak jak by pies do jeża się zabierał - natura mówi, że się nie da.. choć życie zna różne przypadki :)

Zleć tą robotę komuś, kto ma błyskotki, solidny stół bezcieniowy (gdzie tyły będzie można odstawić od przedmiotu) i w miarę dobry sprzęt do focenia.

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię zdjęcia takim pierdołom:

https://oi45.tinypic.com/330751t.jpg

I wnerwia to, że ostrości złapać na całym obiekcie złapać za chiny złapać nie potrafi, jedynie przy większej odległości coś tam trybi...

Przedmioty nie są znowu aż tak wielkie jak myślałem ;) Tutaj starczy ~ 50mm @ f/8

ale masz syf w tym namiocie.. przydałby się stół z plexi, który łatwo utrzymać w czystości a i ciekawiej przedmioty wychodzą na fotach :)

Co do łapania ostrości to kolejny minus kompaktów.. focus od pół metra (albo i dalej) i brak sensownej (czasem wcale) manualnej korekcji AF. Ciężko się foci w taki sposób..

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedopracowane bo nie masz matówki - wszystko leci przez ccd na lcd ;)

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już koledzy pisali wyżej (_!_) na takim sprzęcie nie podskoczysz ....

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności