Skocz do zawartości

Nip europejski-ostrzegam


Keraj

Rekomendowane odpowiedzi

Długo się wahałem żeby to napisać ponieważ w pewnym sensie mogę się narazić na śmieszność(brak klientów). Piszę to ku przestrodze :)

Po kolei prowadzę małą firmę, ok. 6 miesięcy temu wystąpiłem o przyznanie NIPu UE, szykowała mi się duża robota u naszych przyjaciół z Drezna. Zapłaciłem coś o 180 zł i dostałem ten NIP. Sprawa współpracy nie doszła do skutku i tyle.

Ok. 5 dni temu dostaję pismo z Urzędu Skarbowego że, nie płace Vatu UE a wystąpiłem o nadanie NIPu więc muszę wyjaśnić sprawę w ciągu 14 dni na piśmie dlaczego nie płacę. Jak nie wyjaśnię to mogę być podany kontroli skarbowej. Pismo zawierało dwa numery ustaw na które się powołano.

Prosta sprawa jak wystąpiłem o NIP, to muszę płacić vat , jak nie płacę to coś ukrywam :)

Finał jest taki że musiałem napisać jedno zdanie w stylu Nie uzyskałem planowanych przychodów bla bla bla Druga rzecz musiałem zrezygnować z NIPu EU. Oczywiście opłata nie została zwrócona.

Dwie spawy na koniec list był nie polecony a żądali tłumaczenia w ciągu 14 dni, to chyba nie logiczne trochę. Druga sprawa księgowa powiedziała mi że pierwszy raz widzi takie cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie spawy na koniec list był nie polecony a żądali tłumaczenia w ciągu 14 dni, to chyba nie logiczne trochę. Druga sprawa księgowa powiedziała mi że pierwszy raz widzi takie cuda.

widać niewiele wiosen jeszcze sobie liczysz. Pożyjesz dłużej, a zobaczysz większe "kwiatki" ze strony US i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa jak wystąpiłem o NIP, to muszę płacić vat

To chyba logicznie, że jak jesteś płatnikiem VAT'u to musisz ten podatek płacić.

Trzeba było zastanowić się przed złożeniem deklaracji VAT. Z VAT'u nie można zrezygnować, możesz tylko skorzystać z ulgi.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wystąpieniem o VAT UE, nie byłeś płatnikiem VATu - wystawiałeś rachunki ?

Zajmuję się optymalizację oraz pozycjonowaniem stron internetowych, wystawiam F.Vat. Proszę śmiało pisać, dzwonić, chętnie odpowiem na wszelkie pytania, wycenię frazy, doradzę.

https://websy.pl/ kontakt@websy.pl, tel: 697715522, NIP: 716-254-81-05, REGON: 060330653

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba logicznie, że jak jesteś płatnikiem VAT'u to musisz ten podatek płacić.

Jeżeli ktoś jest płatnikiem vat, ma działalność tylko dla osób z USA (nie płaci vatu -import usług), ma koszty pod postacia np serwerów w europie to mimo że będzie vatowcem nigdy nie zapłaci vatu - cały czas będzie dostawał zwroty nadpłaconego vatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nad czym sie było zastanawiać? Miała być robota i chłop chciał wszystko mieć przygotowane, by później nie latać jak golas po lesie za ubraniem.

Problemem nie jest to, że ktoś wziął sobie ten NIP, który zresztą nie jest free, a trzeba sobie za niego zapłacić. Większym problemem jest to, że u nas ciągle przedsiębiorcę traktuje się jak kogoś kto kręci lody na boku i napewno musi kantować na podatkach. A jak nawet nie, to sprawny *** z UKSu napewno coś znajdzie, nawet jeżeli będzie to tylko jego interpretacja przepisu.

- Reklama -

Podatki we Wrocławiu: biuro podatkowe wrocław

Miejscówa do parkowania przy Okęciu: parking okęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...To chyba logicznie, że jak jesteś płatnikiem VAT'u to musisz ten podatek płacić...

Brak informacji ze strony Twojej księgowej (chyba, że sam prowadzisz księgowość). Również chciałem nip eu ale odpuściłem ponieważ nie jestem nastawiony na usługi za granicą a musiałbym składać deklaracje. Tak więc sprawy chyba dotyczy deklaracji a nie płatności. Bo płatność wtedy gdy wynika to z obrotów.

Piłeś? Nie jedź (i nie loguj się na forum) !

Siciliano: Robić szeptankę tutaj to jak sprawdzać w zbiorniku poziom paliwa zapalniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Keraj księgowa powinna Ci to wytłumaczyć, a nie zasłaniać się tym że pierwszy raz się z tym spotyka. Posiadam NIP EU, od kilku lat, przez pewien okres czasu nie świadczyłem usług poza PL, i nie miałem z tym żadnego problemu. Obecnie fakturuje klientów zagranicznych i nie ma z tym żadnego problemu. Jeżeli nie świadczysz usług poza PL również możesz mieć NIP EU, bo dlaczego nie ?

Problem mógł wynikać z faktu że po zmianie na NIP EU, mogłeś nie wykazywać należności do US, a przed zmianą jakieś podatki płaciłeś.

Chociaż znając nasze US, mogło być 200 innych powodów któr skłoniły ich do wysłania do Ciebie takiego pisma.

Zajmuję się optymalizację oraz pozycjonowaniem stron internetowych, wystawiam F.Vat. Proszę śmiało pisać, dzwonić, chętnie odpowiem na wszelkie pytania, wycenię frazy, doradzę.

https://websy.pl/ kontakt@websy.pl, tel: 697715522, NIP: 716-254-81-05, REGON: 060330653

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie w zeszłym tygodniu miałem podobną sytuację, prowadzę DG bez Vatu, przyszło zlecenie z Niemiec i hmmm, co teraz.

Bez NIP EU nie będę się mógł rozliczyć z klientem, a żeby dostać NIP EU trzeba być zarejestrowanym płatnikiem VAT, chociaż będę mógł być z niego zwolniony, ale i tak będę musiał się z niego rozliczać.

blown%2Bmind.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatki płacę cały czas, przed tez płaciłem. Byłem podatnikiem VAT i dodatkowo wystąpiłem o NIP EU. Płacę regularnie, niczego nie ukrywam. Pismo wysłano na podstawie:

Zgodnie z art. 97 ust. 13 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j Dz. U. z 2011 r. Nr. 177 poz.1054 z póżn. zm.) w przypadku zaprzestania przez podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE wykonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów albo świadczenia lub nabyć usług, podmiot ten jest zobowiązany na piśmie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego przez aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R, część C.3) zgłoszenie składa się w terminie 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy możliwy powód i pewnie o to biega to nie niepłacenie podatku tylko nie składałeś odpowiednich deklaracji - dla VAT-u przy sprzedaży na terenie RP deklaracja VAT-7, dla sprzedaży wewnątrzwspólnotowej VAT-UE - terminy są odpowiednio VAT-7 do 25 każdego miesiąca, VAT-UE do 15 za poprzedni kwartał w (styczeń, kwiecień, lipiec, październik).

Od składanie deklaracji nie zwalnia brak sprzedaży - w takim przypadku składa się deklarację zerową.

...w przypadku zaprzestania przez podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE wykonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów albo świadczenia lub nabyć usług, podmiot ten jest zobowiązany na piśmie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego przez aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R, część C.3) zgłoszenie składa się w terminie 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności.

A wrzuć sobie na jakąś stronę AdSense'a i już masz ciągłe świadczenie usług (wewnątrzwspólnotowe) ;)

Wymienię się multikodami do SEOkatalogów - zainteresowanych zapraszam na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bycie płatnikiem VAT UE, nie jest niczym złym, moim zdaniem w tym przypadku było to niedopilnowanie ze strony księgowej.

Zajmuję się optymalizację oraz pozycjonowaniem stron internetowych, wystawiam F.Vat. Proszę śmiało pisać, dzwonić, chętnie odpowiem na wszelkie pytania, wycenię frazy, doradzę.

https://websy.pl/ kontakt@websy.pl, tel: 697715522, NIP: 716-254-81-05, REGON: 060330653

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie twierdzę, że ustawa o VAT jest prostym i przejrzystym dokumentem. Jeśli przedsiębiorca tego nie ogarnia to zatrudnia księgową do tego typu zadań.

Jeśli księgowa twierdzi, że widzi po raz pierwszy takie cuda to poszukaj innej, bardziej doświadczonej.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności