Skocz do zawartości

"Zrobię za free" jako sposób budowania portfolio


sindirus

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio dostałem maila, w którym zapytano mnie - pozwolę sobie zacytować:

Czy rynek się na mnie nie pogniewa, kiedy ogłoszę się za darmochę w ramach budowania swojego portfolio?

W tym wypadku chodziło o wykonanie tekstów, ale równie dobrze sprawa może dotyczyć stworzenia grafiki, strony www czy nawet wykonania usługi pozycjonowania. W mojej opinii rynek tego nawet nie odczuje i szybko zweryfikuje fakt, że jedna osoba zrobi coś za darmo, aby zbudować swoje portfolio lub zwiększyć doświadczenie.

Idąc jednak dalej - może jednak takie działania faktycznie mają sens? Czy zamiast zrobić coś dla siebie - np. stworzyć kilka tekstów/wykonać kilka grafik/postawić parę stron www i wrzucić je do własnego portfolio - lepiej zrobić to samo, ale za darmo i dla konkretnego klienta? W pewnym sensie to ryzyko, że klient się już nie odezwie, skoro trafił na łosia, który mu zrobił coś za free. Z drugiej strony zawsze jest szansa, że klient będzie miał inne zlecenia + poleci nas komuś dalej.

I jeszcze jednak kwestia - tu pytanie do osób zlecających - czy gdy otrzymacie propozycję w stylu przykładowo "Wykonam za darmo* stronę www, ale w zamian chcę otrzymać referencje", to skorzystalibyście z takiej oferty?

*w sensie finansowym

Konto współdzielone. Kup teksty przez GT i z fakturą VAT.

Potrzebujesz tekstów? Pisz na PW albo zajrzyj, a na pewno coś wymyślimy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imo ma to sens i jest to bardzo fajna forma reklamy i pozyskania klienta dla osób nie posiadających tzw. rynku czy w ogóle klientów, co prawda na faktyczne efekty finansowe trzeba trochę poczekać ale docelowo bardzo się opłaca

ma to jeszcze jedną zaletę bo dopuszcza błędy, które w normalnej działalności są bardzo źle widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No owszem, reklama jak najbardziej - ale znowu ileż można się "reklamować" w taki sposób i ile projektów za darmo zrobić? No i zawsze istnieje ryzyko, że potem ewentualne "poprawki", "udoskonalenia" i "modyfikacje" sprawią, że w finałowym rezultacie "za darmo" wykona się pracę, za którą firma wzięłaby kilka tysięcy ;)

Konto współdzielone. Kup teksty przez GT i z fakturą VAT.

Potrzebujesz tekstów? Pisz na PW albo zajrzyj, a na pewno coś wymyślimy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No owszem, reklama jak najbardziej - ale znowu ileż można się "reklamować" w taki sposób i ile projektów za darmo zrobić? No i zawsze istnieje ryzyko, że potem ewentualne "poprawki", "udoskonalenia" i "modyfikacje" sprawią, że w finałowym rezultacie "za darmo" wykona się pracę, za którą firma wzięłaby kilka tysięcy

to jest kwestia pewnego wyczucia :) a na pewno wyczujesz węża w kieszeni i chęć dojenia cię jako frajera :)

poprawki wynikające z mojego błędu to jeszcze bym zrobił ale za "poprawki" zmieniające koncepcję/działanie czy inne podstawowe elementy to już trzeba kasy żądać :) jak taki klient ucieknie to już chyba na logikę mała strata bo i tak by z tego nic nie było :D

ja do tej pory robię wiele rzeczy teoretycznie za darmo ale jednocześnie staram się zasugerować pewne sprawy i powiem że kasa i robota z tego jest bo klient wielokrotnie nie wie o pewnych możliwościach :) a nawet jak czegoś nie chce teraz to wróci w przyszłości :)

e:/ a jeszcze wielokrotnie mnie poleci komuś innemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktos byl zainteresowany, to mam pare stron do zrobienia. Wystawiam referencje

jedną ci zrobię za darmo na resztę daj specyfikację i się dogadamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kayman, ale właśnie problem w tym, że początkującemu na rynku ciężko jeszcze wyczuć, czy ktoś go wykorzystuje jak frajera czy też wszystko jest ok ;) Jak się trochę posiedzi w branży, to takie sytuacje łatwiej wyłapywać - ja też sobie teraz pluję w brodę, że na początku swojej działalności robiłem rzeczy (za kasę, żeby nie było), które teraz wyceniam nawet 5x drożej, bo wtedy nie miałem świadomości, że klient mnie zwyczajnie wykorzystuje jako świeżaka. I to wcale nie były jakieś skomplikowane działania, które można robić dopiero po nabyciu doświadczenia.

Konto współdzielone. Kup teksty przez GT i z fakturą VAT.

Potrzebujesz tekstów? Pisz na PW albo zajrzyj, a na pewno coś wymyślimy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale właśnie problem w tym, że początkującemu na rynku ciężko jeszcze wyczuć, czy ktoś go wykorzystuje jak frajera czy też wszystko jest ok

no niestety ale doświadczenia inaczej nie zdobędziesz jak przez naukę, wpadki i takie m.in sytuacje, kwestia wyciągania odpowiednich wniosków :) a i staremu wyjadaczowi zdarza się że go ktoś podprowadzi jak żółtodzioba :D jest to forma inwestycji i tak na moje trzeba do tego podchodzić :)

btw. za darmo w razie wpadki nic cie nie kosztuje, a jak weźmiesz jakieś grosiny to już klient "zapłacił" i można cię nawet po sądach ciągać za "straty" :) a wiesz że są różni ludzie i różnie bywa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktos byl zainteresowany, to mam pare stron do zrobienia.

Dobre. :)

Ja też bym coś znalazł. Potrzebuję dobrego programisty do dużego projektu.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle ale ta tutejsza rodzina to jakaś patologia, ciągłe kłótnie i obrażanie się. A mógłbyś coś napisać na PW co byś potrzebował za stronkę, to może w wolnej chwili bym coś machnął.

Wracając do zasadniczego tematu pomysł jest dość dobry, z tym, że Kayman dobrze zauważył o możliwości bardzo realnej, że ktoś będzie chciał nas wydymać i to w dodatku bez mydła. Analizując wszystkie za i przeciw sam byłbym skłonny też z takiego rozwiązania spróbować.

Potrzebujesz linków? Pisz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności