Skocz do zawartości

Przestraszyłem się nie na żarty ...


Beerbant

Rekomendowane odpowiedzi

Eksperyment – szokujące wyniki Dzieciom w wieku 12-18 lat zaproponowano dobrowolne spędzenie 8 godzin w odosobnieniu. Każde z nich miało ten czas spędzić ze sobą, bez możliwości korzystania ze środków komunikacji (telefony komórkowe, internet). Nie wolno im było również włączać komputera, korzystać z gadżetów, z radia i telewizora. Dozwolony był natomiast cały szereg klasycznych zajęć: pisanie, czytanie, gra na instrumentach muzycznych, rysowanie, rękodzieło, śpiewanie, spacery itp. Autor eksperymentu – psycholog rodzinny – badała postawioną przez siebie hipotezę, że współczesne dzieci i młodzież szukają źródeł rozrywki na zewnątrz, nie są w stanie zajmować się sobą i nie znają swojego świata wewnętrznego. Zgodnie z regułami eksperymentu, dzieci miały następnego dnia opowiedzieć o tym, jak czuły się podczas próby samotności. Miały możliwość zapisywania swoich działań, refleksji i odczuć. W przypadku nadmiernego dyskomfortu, stanu niepokoju lub napięcia – psycholog zaleciła natychmiastowe przerwanie eksperymentu oraz odnotowanie czasu i powodu jego zaprzestania. Na pierwszy rzut oka eksperyment wydawał się całkiem niegroźny. Psycholog uznała, że będzie to absolutnie bezpieczna próba. Jednak tak szokujących wyników nikt się nie spodziewał. Z 68 uczestników eksperymentu tylko 3 osoby dotrwały do końca – jedna dziewczynka i dwóch chłopców. Trzy osoby miały myśli samobójcze, pięć osób doświadczyło ataku paniki, u 27 osób wystąpiły objawy wegetatywne zaburzeń lękowych: mdłości, nadmierne pocenie, drżenie, zawroty głowy, uderzenia gorąca, bóle brzucha, wrażenie ruszania się włosów na głowie i inne. Praktycznie każdy uczestnik doświadczył uczucia lęku i niepokoju. Ciekawość nowej sytuacji, zainteresowanie i radość ze spotkania ze sobą zniknęły praktycznie u wszystkich w drugiej i trzeciej godzinie eksperymentu. Jedynie 10 osób z grupy, która przerwała eksperyment, poczuło niepokój dopiero po trzech lub więcej godzinach samotności. Bohaterska dziewczynka, która dotrwała do końca eksperymentu, przyniosła zeszyt, w którym przez osiem godzin szczegółowo opisywała swój stan. Wówczas to pani psycholog włosy na głowie stanęły dęba. Z pobudek etycznych twórcy eksperymentu odmówili opublikowania tych notatek. W trakcie trwania eksperymentu młodzi ludzie: Gotowali jedzenie, jedli, Czytali albo usiłowali czytać, Odrabiali lekcje (eksperyment był przeprowadzany w czasie wakacji, ale w przypływie rozpaczy niektórzy sięgnęli po podręczniki), Patrzyli przez okno albo chodzili po mieszkaniu, Wyszli na dwór i poszli do sklepu lub do kawiarni (nie wolno było się komunikować, ale uczestnicy uznali, że rozmowa ze sprzedawcą lub z kelnerem się nie liczy), Rozwiązywali krzyżówki, Układali Lego, Rysowali albo próbowali rysować, Myli się, Sprzątali mieszkanie lub pokój, Bawili się z psem lub kotem, Ćwiczyli, robili gimnastykę, Zapisywali swoje odczucia, refleksje, pisali listy na papierze, Grali na gitarze, na pianinie (jedna osoba na flecie), Trzy osoby pisały wiersze lub prozę, Jeden chłopiec prawie przez 5 godzin jeździł po mieście autobusami, Jedna dziewczynka haftowała, Jeden chłopiec poszedł do wesołego miasteczka i przez trzy godziny kręcił się na karuzeli, Jeden młody człowiek przeszedł miasto z jednego końca w drugi (25 kilometrów), Jedna dziewczynka udała się do muzeum, Jeden chłopiec poszedł do ogrodu zoologicznego, Jedna dziewczynka się modliła. Praktycznie każdy próbował zasnąć, ale nikt nie był w stanie spać, wszyscy mieli myśli obsesyjno-kompulsywne. Po zakończeniu lub przerwaniu eksperymentu, 14 osób natychmiast zalogowało się w sieciach społecznościowych, 20 osób zadzwoniło z komórki do przyjaciół, trzy osoby zadzwoniły do rodziców, pięć osób poszło do znajomych. Pozostali włączyli telewizor lub zajęli się grami komputerowymi. Prawie wszyscy i prawie natychmiast włączyli muzykę lub skorzystali ze słuchawek. Wszystkie lęki i inne objawy ustąpiły po zakończeniu eksperymentu. 63 osoby uznały eksperyment za ciekawy i pożyteczny dla samopoznania i samorozwoju. Sześć osób powtórzyło go na własną rękę i twierdzą, że za drugim (trzecim, piątym) razem się udało. Podczas analizy przebiegu eksperymentu, 51 osób użyło sformułowanie „uzależnienie”, mówiło: „wygląda na to, że nie mogę żyć bez…”, „niezbędna dawka”, „syndrom odstawienniczy”, „delirka”, „muszę przez cały czas…”, „czułem się na głodzie” itd. Wszyscy bez wyjątku mówili, ze byli ogromnie zdumieni myślami, które przychodziły im do głowy w trakcie eksperymentu, ale nie potrafili im się „przyjrzeć” zbyt uważnie, ponieważ ich ogólny stan się pogarszał. Pierwszy z dwóch chłopców, którzy ukończyli eksperyment, przez 8 godzin sklejał model żaglowca z przerwą na obiad i spacer z psem. Drugi najpierw porządkował swoją kolekcję, a następnie przesadzał kwiaty. Żaden z nich nie odczuwał w trakcie trwania eksperymentu negatywnych emocji ani nie zauważył „dziwnych” myśli. Wobec takich rezultatów psycholog przestraszyła się nie na żarty. Hipoteza hipotezą, ale gdy założenie potwierdza się aż tak bardzo… Należy ponadto wziąć pod uwagę, że w eksperymencie wzięli udział zainteresowani nim ochotnicy. Eksperyment został przeprowadzony za zgodą i pod nadzorem Rady Wydziału Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie.

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Cóż, wystarczy sie rozejrzeć wokół by te dane nie dziwiły. A tekst mógłbyś trochę podzielić żeby się czytało łatwiej :)

P.S. Beer, nie masz jesiennej depresji? Jakieś dziwne tematy zakladasz.

e: @Bogdan, co to za fota? ;)

Piłeś? Nie jedź (i nie loguj się na forum) !

Siciliano: Robić szeptankę tutaj to jak sprawdzać w zbiorniku poziom paliwa zapalniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nudzić się samemu osiem godzin...

Człowiek to istota społeczna.

"Przetrwali" tylko ci, których normalnie pewnie uważa się za samotników i odludków:

Pierwszy z dwóch chłopców, którzy ukończyli eksperyment, przez 8 godzin sklejał model żaglowca z przerwą na obiad i spacer z psem. Drugi najpierw porządkował swoją kolekcję, a następnie przesadzał kwiaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś cytujesz podawaj źródło.

Jakbym miał to bym podał :D

Beer, nie masz jesiennej depresji?

Cholera , może masz rację ? W każdym razie jutro nie idę na strzelnicę :D

Nudzić się samemu osiem godzin...

No właśnie , umysł tak ograniczony, że nudzi się przez całe 8 h , normalnie masakra ... ;)

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni sobie przecież organizowali jakieś zajęcia - tyle, że brakowało im rozmowy i interakcji z innymi ludźmi.

Ja na przykład zaraz po wejściu do pustego mieszkania włączam laptopa albo telewizor - bo nie lubię ciszy. Kiedyś specjalnie tego nie robiłem i cisza przestała mi przeszkadzać dopiero w trzecim dniu.

Cytując klasyka,

Samotność to taka straszna trwoga

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są mało wiarygodne.

IMHO ten jest wiarygodny jak cholera ...

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe badanie. Niemniej mam wrażenie, że dwóch opisanych chłopców którzy przeszli badanie pomyślenie było introwertykami co w takim badaniu jest dość ważną zmienna dlatego zastanawiam się czy badanych poddano testom osobowościowym przed eksperymentem. Dodatkowo problematyka częściowo odnosi się do tematu który ktoś wrzucił na forum "Wyloguj się". Dzieciaki są nauczone żyć w kontakcie z innymi dlatego nagłe "odłączenie" faktycznie mogło być dla nich szokiem. Mówienie o delirce mogło oprócz stanu faktycznego też łączyć się z samospełniającym się proroctem - ciągle słyszą że dzisiejsza młodzież jest uzależniona więc skoro nie korzystaja i się meczą to pewnie wystapił u nich syndrom odstawienia. No i oczywiście deklaracje pisane w dzienniku - na ile rzetelne a na ile wyolbrzymione - nie wiadomo. Dobrym dopełnienie byłoby w tej sytuacji nagranie z kamer które by rejestrowały te dzieciaki ale rozumiem, że nie były w zamknietej przestrzeni w związku z czym byłoby to problematyczne. Oprócz tego jeszcze raz podkreślam, że badanie super ciekawe, a wątpliwości co do zmiennych pojawiają się zawsze więc jeśli mógłbyś podrzucić źródło żeby więcej poczytać to byłbym wdzięczny bo moje wątpliwości mogą być oczywiście bezpodstawne :)

Ok przeczytałem wyżej że nie masz źródła więc z chęcią poszukam sam żeby więcej poczytać :D

Zapraszam do skorzystania z darmowej reklamy w Internecie i dodawania ogłoszeń biznesowych w portalu biznesowym solidnypartner.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś takiego jedynie znalazłem https://www.kefline.ru/shokiruyushiy-eksperiment-semeynovo-psihologa/ oraz info, że eksperyment został przeprowadzony za zgodą i pod nadzorem Rady Wydziału Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie i jakiąś informacje na fejsie, że część jest poufna zastrzeżona przez uczelnię. Poza tym to nie są wyniki badań/konkluzje ale opis zachowania w czasie trwania eksperymentu chyba.

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się zaczynam bać, co się u mnie pojawi.

niechciana ciąża Ci nie grozi ;) w każdym razie mamusią nie zostaniesz.

W badaniu nie chodziło o odosobnienie od ludzi tylko od mediów i ludzi. Te dzieci bez ludzi świetnie by się bawiły ( jak zawsze ) ale bez mediów im waliło na dekiel. Też tak mam jak mi komp siądzie . Bez kompa to nawet radia nie mam a tv nie oglądam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dorosłych, szczególnie tych, którzy się tutaj wypowiedzieli, polecam pójść o krok dalej, poświęcić cały dzień (niedziela - idealnie!) na nierobieniu niczego i zastanowieniu się nad swoim życiem. Najlepiej wyjść z domu i iść, myśleć lub podziwiać świat. Czytanie, gotowanie, "robienie" czegoś innego niż po prostu doświadczanie świata odpada. Jeśli ktoś się odważy to napiszcie później proszę do mnie. Powiem tylko tyle, że tego dnia nie zapomnicie do końca życia, dlatego każdemu to polecam.

Wielka Promocja - Pakiet Zaplecze 2014
czyli oprogramowanie za 1746 zł w cenie 777zł brutto

Mówimy o Microsite Manager Standard, SpamKat i BaseSystem - wszystko to, co potrzebujesz do zaplecza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności