Skocz do zawartości

Google ukarane we Francji


Trotyl

Rekomendowane odpowiedzi

150 tys. euro - taką karę nałożył na Google francuski organ ochrony danych, za stosowanie niezgodnej z prawem polityki prywatności. To raczej nie zaboli firmy, której kwartalny zysk liczony jest w miliardach dolarów.

(...)

Zdaniem CNIL Google nie informuje w sposób wystarczająco jasny, jakie dane faktycznie zbiera i w jakich celach. Użytkownicy mają ograniczone prawo dostępu do tych danych, poprawiania ich i usuwania. Ponadto francuski urząd ma zastrzeżenia do podrzucania ciasteczek bez zgody użytkownika oraz dostrzega, że Google nie określa okresu przechowywania przetwarzanych danych. Te praktyki naruszają francuską ustawę o ochronie danych.

https://di.com.pl/news/49318,0,Czy_Google_przejmie_sie_kara_150_tys_euro_za_swoja_polityke_prywatnosci-Marcin_Maj.html

No cóż, długo się będzie po tym zbierać. Niech ma nauczkę :)

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrde.. trzeba zabierać linki z googla do binga.. daję im max tydzień.. no może dwa.

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rzeczowy komentarz, dotyczący ochrony prywatności, jest pod tamtym artem:

Ze względu na fakt, że ciasteczka przestały być jedynym elementem pozwalającym na śledzenie użytkowników, swoim znajomym polecam takie środki zaradcze:

1. przede wszystkim naturalnie automatyczne usuwanie ciasteczek podczas zamykania przeglądarki

2. usuwanie ciasteczek Flash podczas zamykania przeglądarki

3. usuwanie cache przeglądarki albo cache w RAM, cache wykorzystywany jest do śledzenia https://bit.ly/K80OP7

4. blokowanie poprzez hosts https://bit.ly/K7ZEDe, doskonały sposób bo ma wpływ na wszystkie programy systemu

5. ABE (Application Boundary Enforcer, część NoScript) doskonale nadający się do hermetyzacji serwisów... np. widgety facebooka nie są uruchamiane na stronach trzecich.

6. dokonywanie ważnych transakcji przez internet w odrębnych sesjach, czyli po kupnie przedmiotu w sklepie internetowych restartuję przeglądarkę

Google jest w stanie śledzić użytkownika na podstawie parametrów zupełnie niezwiązanych z ciasteczkami np. rozdzielczość ekranu, strefa czasowa, fonty, i innych udostępnianych przez przeglądarkę stronie. Nie wiem czy jest jakiś sposób blokowania tego typu śledzenia.

Jeszcze jedna rzecz, niezwiązana z user tracking... używajcie menadżera haseł, hasła do różnych serwisów internetowych muszą być różne!!! Wewnętrzne mechanizmy przechowywania haseł w przeglądarkach są niewystarczające i ryzykowne.

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Google śledzi. Co do Francji to wystarczyło zakazać działalności to uderzyłoby ich bardziej niż jakakolwiek kara pieniężna. Wystarczy zakaz na rok...

Zapraszam także na mojego bloga Jacek Jagusiak. Oferuje także usługę odwirusowania stron www jak i serwerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki tryb paranoi mam zrobiony w firefoxie - flash ładuje mi się tylko gdy kliknę, ciastka są usuwane po zamknięciu danej karty, po zamknięciu przeglądarki wszystko jest usuwane, java script też domyślnie jest wyłączony na wszystkich stronach, AdBlock blokuje analyticsa + dodatek, który po najechaniu na link daje mi możliwość sprawdzenia czy nie widnieje na jakichś czarnych listach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki tryb paranoi mam zrobiony w firefoxie

Dobra nazwa :) Gdyby to było w jednym pluginie, to może bym się starał dbać o prywatność. Tak to zabiera za dużo czasu i jest kłopotliwe. Standardowo używam disconneta+usuwanie ciastek po zamknięciu+Iron, co więcej mogę zrobić, żeby sobie nie utrudniać życia?

nihil fit sine causa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności