Skocz do zawartości

Jak się zabezpieczyć przed "kradzieżą" pomysłu


elwierka

Rekomendowane odpowiedzi

Prawo autorskie raczej nie dotyczy pomysłów na biznes, to jest raczej kwestia prawa patentowego , ochrony patentowej.

Zgoda, ale prawnik pokieruje lepiej niż na forum. ;)

@kajman, nie wykonanie. Wyrobników jest masa, ale większość nie ma pomysłu. :)

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na etapie projektowania tego serwisu, tak więc, programista dostanie ode mnie gotową dokumentację, w której będzie wszstko - opis serwisu, funkcjonowanie, wymagania funkcjonalne, pozafunkcjonalne, wszystkie potrzebne diagramy (klas, przypadków użycia, czynności, sekwencji ...itd itp...)...zanim zlecę, chcę to wszystko dokładnie zaprojektować, bo dopiero w trakcie projektowania wychodzi wiele rzeczy, które nie widoczne są na pierwszy rzut oka...

a i wiem że jest to coś, czego jeszcze nie ma bo szukałam konkurencji

wszystkie wzory takich umów, z tego co patrzę, zawierane są przez firmy. A czy mogę zawrzeć ją jako osoba prywatna z osobą prywatną albo z firmą? Chyba nie ma do tego przeciwwskazań, kto zawiera umowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie wzory takich umów, z tego co patrzę, zawierane są przez firmy. A czy mogę zawrzeć ją jako osoba prywatna z osobą prywatną albo z firmą? Chyba nie ma do tego przeciwwskazań, kto zawiera umowę?

Możesz wszystko wyszczególnić w umowie z wykonawcą projektu. Czyli w umowie powinien znaleźć się zapis o ochronie praw autorskich twojego pomysłu. Oraz poufność danych specyfikacji twojego projektu tylko do celów realizacji projektu przez daną firmę. W tym przypadku możesz wynegocjować zapis w umowie dotyczącej kary pieniężnej, przy ewentualnym podkradnięciu twojego pomysłu przez firmę. Jeżeli nic nie będzie miała przeciwko temu to z pewnością taka firma wykonawcza nie będzie miała żadnych zastrzeżeń co do kary w przypadku złamania wcześniejszych podpunktów umowy. Nie ważne czy jesteś osobą która nie prowadzi działalności gospodarczej, w tym przypadku konsument ma takie same prawa jak firma czy spółka cywilna. W przypadku nie zawarcie umowy na twoją korzyść, chodzi mi tutaj o takie podpunkty jak prawa autorskie oraz kary pieniężne w przypadku podkradnięcia pomysłu. W tym przypadku sąd ci nie pomoże, polskie prawo jest bardzo skomplikowane. Będzie ci ciężko udowodnić że dana firma ci ukradła pomysł jak tylko miałeś umowę na wykonanie zlecenia od strony technicznej.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności