Skocz do zawartości

Zmęczenie oczu...


bellois

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak już wspomniano - mruganie oczami - podczas pracy przy kompie mniej sie mruga. Poprostu nie ma czasu na mruganie bo jest za dużo informacji, ktore trzeba na raz obejrzeć.

Oświetlenie pomieszczenia: w nocy powinno być dodatkowe źródło światła aby monitor nie kontrastował tak z czarnym otoczeniem za nim. A w dzień na monitorze nie powinno nic się odbijać (trzeba pamiętać aby nie wypolerować sobie na wysoki połysk antyrefleksyjnej warstwy na ekranie).

I nie podniecajmy sie zbyt jakością LCD żyjąc w przekonaniu że jeżeli monitor nie promieniuje to jest to zupełnie bezpieczny monitor. Przyczyną zmęczenia oczu jest zły kontrast, zbyt niskie odświeżanie, niewyraźny obraz, refleksy swietlne itp. A dodatkowe filtry na monitorze tylko pogarszają całą sprawę. Oczy można rówie dobrze przemęczyc czytając książkę przy świecy.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sobie niestety oczy popsulem na komputerze (-2,5 dpi :) jakieś 8 lat temu, gdy siedziałem przy monitorze zwykłym, często przy zgoszonym świetle, bo wtedy najlepiej się w grało po nocach ;) wszystki przez te settlers II gold edition, co nad jedną planszą trzebabyło 20 godzin siedzieć, mimo przyśpieszenai czasu w grze...

od 5 lat tylko w latpopowe matryce patrzę, nie to samo co LCD, obraz ani drgnie, dla oczu rewelacja, że zmęczenie oczów istnieje mogę się dowiedzieć z takich wątków na forum, albo od znajomych co już o 2 w nocy 'wysiadają' :P

na prawdę nie przesadzając...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio przesiadłem się na LCD i jest o wiele lepiej niż na CRT. Klasa obu porównywalna. Poza tym zawsze pracuję w oklularach z antyrefleksem. Gdy kiedyś miałem problemy, to korzystałem z kropelek powodujących mruganie, tak jak słusznie zauważyliście, wysychanie oka to jedno z najbardziej nieprzyjemnych skutków siedzenia przy kompie długo. Poza tym warto wolny czas spędzać na łonie przyrody, uprawiając sport, zamiast gapić się w TV :)

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Intru gratuluje ale to wszystko do czasu :)

Hmm...

36 lat - z komputerem do czynienie od 1987 roku, od 1995 roku po kilka / kilkanascie godzin (przez ostani 8 lat wiecej przy kompie niż mniej)

Pozostałe parametry identyczne jak Intru, więc jeszcze to Twoje 'do czasu' nie nastąpiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałe parametry identyczne jak Intru, więc jeszcze to Twoje 'do czasu' nie nastąpiło.

jestem innego zdania, sadzac po Twoim avatarze... ;)

osobiscie siedze od 1989 - wtedy na telewizorze, od 1993 na monitorach crt, od 2001 na lcd.

mam po -4 dioptrie. moglbym napisac, ze to dziedziczne, ale...

od '89 systematycznie psul mi sie wzrok. miedzy '93 a '96, kiedy mialem najgorszy monitor - wzrok psul mi sie w strasznym tempie. natomiast od 2001 zmian w widzeniu nie zanotowano.

jak juz koledzy pisali wazne jest robic sobie przerwy, mrugac i zawsze miec jakies osobne zrodlo swiatla.

no i jeszcze marchewki duzo jedz! :)

Fabryka Spamu - mój SEO-blog

Polecam prosty CMS - PikoCMS do stawiania zaplecza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Erbit ale ty się lepiej nie wypowiadaj.

Oczy spuchnięte tak że wyskoczyły z oczodołów, ledwo zwisają na nerwach, z bólu zaciśnięte zęby na papierosie (to taki środek przeciwbólowy).

i powiesz że to nie od komputera???? ;)

naiwnych szukasz :P:D

:)

Kapsel Heinekena

Fajny kubek, fajne kubki i może coś jeszcze

Kubki reklamowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki, podbijam troszke - tez mysle ze to do czasu, moze to jest to ze piszac musze patrzec na klawiature - 40% mniej patrzenia na ekran w ten sposob :)

monitor - chyba z 10 lat ma - fujitsu - siemens, az sie boje ze kiedys mi sie popsuje - chcialem LCD - nie zamienie nigdy mojego pieknego fujitsu na zaden chlam LCD :)

w dzien spoko, spoko - w nocy te jarzeniowki tak daja po oczach ze oslepnac mozna :P

Dla tych co lubią na biało i dla tych co na czarno:
logo_ap.jpg godmodelogo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja zepsułem sobie wzrok (-4 dioptrie) dość anachronicznie - od czytania książek :) Nazywać to się miało "krótkowzrocznością szkolną", choć bynajmniej to nie od czytania lektur :) Wada powiększała mi się wraz ze wzrostem, a odkąd przestałem rosnąć, czyli już od paru ładnych lat, wzrok też przestał mi się pogarszać, pomimo ciągłego przesiadywania przy komputerze.

Poza tym pomimo, że częstokroć zdarza mi się (naszczęscie już żadziej) zaliczać parodniowe sesje spędzania całych dni przed kompem z przerwami na donoszenie jedzenia i sen, kłopotów z oczami nie zauważam. Wydaje mi się że mój organizm już się poprostu przyzwyczaił, a gorzej reaguje wtedy, gdy zdarzają się jakieś dłuższe odstawki od kompa typu wakacyjne wyjazdy :P

Pracowałem kilka lat na monitorach crt, od kilku miesięcy na matrycy laptopowej, którą sobie chwale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intru - i wszystko jasne! Ja nie patrzę na klawiaturę podczas pisania i pewnie dlatego czasami miewam problemy ze zmęczeniem oczu :D

Dzisiaj byłem w sklepie komputerowym i sprzedawca pisał w dość ciekawy sposób - nie patrząc na monitor ;) Nic dziwnego, że takich to oczy nie bolą :D

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne: LCD nie wysyłają szkodliwego promieniowania, więc poczerwienienie oczy w tym wypadku wynika z ich zmęczenia czy też nieodpowiedniej odległości od monitora, czy przez rzadkie mruganie. Jeśli chodzi o CRT to wiadomo jest to rodzaj monitowa kineskopowego co jest niekorzystne dla oczu ponieważ są one cały czas bombardowane przez cząski elementarne. Chociaż dzisiaj CRT są zdrowsze dla oczu niż kiedyś, posiadają filtry, są zgodne z certyfikatami TCO 03 także wysyłają ograniczoną, dozwoloną dawkę promieniowania. Dawniej to dużo łatwiej było sobie zepsuć oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności