Skocz do zawartości

format C:


yavaho

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem z ktorym spotykam sie juz od kilku ładnych lat.

Chodzi o to że z pod WinXP nie mozna niektorych dysków w żaden sposób sformatować na FAT32. Po prostu nie ma takiej opcji podczas formatowania dysku - jest tylko NTFS. Zarówno w opcjach "zarzadzanie komputerem" jak i podczas instalowania świeżego WinXP niemożliwe jest formatowanie na FAT32 (nawet po usunięciu partycji). I od czego to zależy?

Zostaje tylko start z dyskietki (np win95) i format w dosie.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dos tez nie widzi partycji w systemie plikow NTFS.

Musisz odpalic instalke windowsa XP. Przed tem wejdz do biosa i i zmien zeby komp sie uruchamial z plyty CD. Wkladasz plytke odpalasz instalke XP, przechodzisz przez kilka okienek az do tego kiedy pyta o format.

Formatujesz odpowiednia partycje wybierajac opcje zmiany systemu plikow na FAT32. Potem mozesz zainstalowac winde lub zrestartowac kompa. Pamietaj o przestawieniu uruchamiania kompa spowrotem na flopke.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formatujesz odpowiednia partycje wybierajac opcje zmiany systemu plikow na FAT32.
Ale nie istnieje taka opcja jak FAT32. Po prostu jest tam tylko jedna mozliwość do wyboru - NTFS.

Postawiłem juz chyba ze 100 systemow WinXP i w jakieś 20% spotykam sie z tym problemem. I pozostaje wtedy zabawa w czystym dosie.

BTW, XP ma sztuczne ograniczenie formatowania FAT32 do max 32 GB partycji.
No właśnie nie jestem pewien czy to od tego zależy. Gdyby tak było, to przy dzisiejszych wielkościach dysków już by wogule nie występowała możliwoś formatowania na FAT32.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm robilem to wczoraj wydaje mi sie ze byla tam taka opcja.

Mozna by sprobowac usunac partycje programem (sprawdzone, bardzo szybkie) tylko pozostaje kwestia jak sie zachowa fdisk probujac stworzyc nowa partycje i czy to nie bedzie mialo wplywu na pozostale partycje.

Chyba ze masz caly dysk wolny wtedy nie bedzie problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dokładnie nie pamiętam, ale czasem trafiały się jakieś zmodyfikowane instalatory WinXP. Były to wersje OEM dołączane do firmowych zestawów komputerowych.

Może właśnie w takich nie ma opcji formatowania FAT32. Ja i tak zawsze na partycję systemową wybieram NTFS (pełne formatowanie). Przed instalką XP dzieliłem dysk używając jakiegoś bardzo starego Partition Magic, który znajdował się na bootowalnej płycie CD, którą zrobiłem z dyskietki startowej Windows ME (jedyna rzecz z WinME nadająca się do użytku).

Autor postu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania zawartych w nim informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak widze NTFS to juz wiem ze czeka mnie dluga noc ;)

Pamietaj o przestawieniu uruchamiania kompa spowrotem na flopke.

Nie koniecznie, ponieważ podczas restartu pyta się czy uruchomić z CD czy bez.

Nie uruchomisz windowsa bez problemowo wiecej jak raz (tylko w czasie instalacji) bez ustawienia uruchamiania na FDD lub HDD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mam do sformatowania cały dysk (bez podziału na partycje) to nawet po usunieciu partycji i założeniu świeżej od nowa, dalej jest to samo. Nawet jak podpinam taki dysk do mojego kompa to rowniez nie ma mozliwosci formata na FAT32. A co ciekawe - mam zainstalowany pod WInXP Partition Magic i z pod tego programu moge sformatować bez problemu ;)

Nie uruchomisz windowsa bez problemowo wiecej jak raz (tylko w czasie instalacji) bez ustawienia uruchamiania na FDD lub HDD
Zawsze po zakonczeniu instalki daje na HDD - jezeli nie zapomne :P Ale jak zostanie na CD to nic sie nie dzieje. Podczas startu sprawdza czy system jest na CD. Jezeli jest to przez kilka sekund jest napis "czy uruchomić z CD" . Najgorszą opcją jest zostawienie na A . Przedłuża się wtedy o kilka sekund start kompa, albo pokazuje komunikat, ktory może być zbyt przerażający dla niektórych ludzi :)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mam do sformatowania cały dysk (bez podziału na partycje) to nawet po usunieciu partycji i założeniu świeżej od nowa, dalej jest to samo. Nawet jak podpinam taki dysk do mojego kompa to rowniez nie ma mozliwosci formata na FAT32. A co ciekawe - mam zainstalowany pod WInXP Partition Magic i z pod tego programu moge sformatować bez problemu ;)

Jezeli wywalisz programem partycje NTFS utworzysz nowe w fdisk-u i sformatujesz je nie ma mozliwosci zeby byly inne niz FAT32.

Czyli PM rozwiazuje proble :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie jestem pewien czy to od tego zależy. Gdyby tak było, to przy dzisiejszych wielkościach dysków już by wogule nie występowała możliwoś formatowania na FAT32.

Uwierz mi, tak właśnie jest.

Microsoft próbował sztucznie wymusić korzystanie z nowszego formatu, czyli NTFS.

Polecam linki stałe w Seomatik.pl oraz dopalacz stron Gotlink.pl.

obrazek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności