Skocz do zawartości

Podstrona zamiast strony głownej - nagły spadek strony


zazdrosny17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mniej więcej w połowie października drastycznie bo o 20-30 pozycji w zależności od frazy spadła moja strona. Strona, która

od 1,5 roku była na pierwszym miejscu praktycznie pod każdą frazą, na której mi zależało. Oprócz spadku strony stała się dziwna

rzecz, a mianowicie, kiedy wpisuję frazę w celu wyszukania mojej strony zamiast strony głownej jest link do podstrony. Czy strona główna mogłą zostać

zafiltrowana? Czy konkurencja mogłą mi zaszkodzić? Można to jakoś sprawdzić? Każda z podstron jest tak samo zoptymalizowana.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


kiedy wpisuję frazę w celu wyszukania mojej strony zamiast strony głownej jest link do podstrony.

To jest odpowiedź na pytanie, dlaczego spadła pozycja. Czasem Google gubi się w tym, którą z podstron wyświetlić dla danej frazy i wtedy potrafi nawet codziennie zmieniać swój wybór i tym samym pozycję.

Strona główna na pewno miała więcej backlinków, niż podstrona i tym samym zasługiwała ona na wyższą pozycję. W momencie kiedy Google wybiera podstronę, która jest słabsza (ale dobrze zoptymalizowana pod szukaną frazę), wyświetla ją na niższej pozycji. Różnica 20-30 pozycji to i tak nie jest źle. Sama widziałam wyloty z top 10 prawie poza setkę.


Każda z podstron jest tak samo zoptymalizowana.

No właśnie. A pierwsze, co powinieneś zrobić, to "zdezoptymalizować" podstronę, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że po jej przedineksowaniu nadal Google uzna ją za bardziej trafną niż podstronę.

Dopisz jeszcze, dla ilu fraz zauważyłeś takie spadki. Bo jeśli to duże ilości, to niekoniecznie będzie to problem z optymalizacją. Sprawdź też, czy Google nie ma w SERPach strony głównej pod adresem z index.php czy czymś w tym stylu, bo zaindeksowanie takich adresów osłabia stronę główną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma adresu strony, nie ma fraz, nie ma daty spadków, ale tak - lepiej wróżyć z fusów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lexy tu dobrze pisze - często się tak zdarza - ja tam się nie cackam i na początek daję noindex - w kilka chwil strona główna wraca tam gdzie jej miejsce (wystarczy wrzucić strony do przeindeksowania (google.pl/addurl).

A później jest czas na podchody z optymalizacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czy strona główna mogłą zostać
zafiltrowana?

Wszystko zależy od sposobu linkowania i treści na stronie głównej mogła stracić BL bo miejscówki zostały wywalone z indeksu na przykład, algo mógł też wychwycić "nienaturalne linkowanie" itp itd.


Czy konkurencja mogłą mi zaszkodzić? Można to jakoś sprawdzić?

Sprawdzisz analizując linki zwrotne


Każda z podstron jest tak samo zoptymalizowana.

Takie stwierdzenie jest mocno subiektywne i niekoniecznie zgodne z prawdą :D

Na chwile obecną optymalizacja polega na dobrym mocnym zróżnicowaniu treści i metatagów (dla fraz i słów kluczowych) na poszczególnych podstronach tak aby algo bez problemu mógł daną podstronę przydzielić dla danej frazy/fraz .

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Na razie zrobiłem to pisał 'okazwłoka' czyli dodałem do wszystkich podstron 'noindex' i przesłałem żądanie do google pod adres: google.pl/addurl.

Podaje też resztę info:

adres strony: skupautek.pl

frazy: skup aut wrocław, skup samochodów wrocław, skup aut, auto skup wrocław, złomowanie pojazdów wrocław

data spadków: mniej więcej 24 październik strona poleciała na ok. 20 miejsce, kilka dni później spadła na ok. 40 i od tamtej pory skacze między 20-30 pozycją

domena ma 2,5 roku

Jeśli ktoś mógłby mi jeszcze coś polecić, co należy zmienić będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mniej więcej w połowie października" był update pingwina. Nie wiem czy ma to związek. Chciałem tylko zasygnalizować, gdzie jeszcze możesz szukać przyczyn.

Masz artystyczną stronę? Dodaj ją do artystycznego katalogu sztuki ARTKATALOG.PL
Jeśli nie masz artystycznej strony, nic straconego! Dodaj ją do europejskiego katalogu stron ZWARTA.EU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdrosny, jeśli je wyindeksowałeś, to jutro rano powinieneś być już w stanie ocenić, czy to problem optymalizacji, czy jednak to Pingwin. Sama zazwyczaj dla upewnienia też zaczynam od wyindeksowania (chociaż nie na każdej stronie mogę bawić w takie testy) i często widać, że kilka godzin po tym jak problematyczna podstrona wylatuje z indeksu, poprzednia wraca na swoje miejsce. Ale jak mimo tego wraca na dość niskie pozycje, to raczej zwiastun gorszych problemów.

Daj znać jutro, czy noindex pomógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorszych problemów - czyli co? Zrobiłem znajomym kilka stron o różnej tematyce. Po nowym pingwienie spadła tylko ta jedna strona, cała reszta jak była tak jest w top 3. Każda z tych stron była zrobiona bardzo podobnie, więc tym bardziej się zastanawiam co mogło być przyczyną. Nie dostałem żadnych info na webmasterze google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorszych problemów, czyli spowodowanych np. Pingwinem. Niby linków za dużo nie masz, ale jednak po profilu anchorów widać duźy nacisk na kilka najważniejszych fraz. Poza tym, moim zdaniem stosujesz zbyt dużo powtórzeń keywordów w treści, więc jest co poprawiać. No i optymalizujesz wiele podstron pod kątem tych samych fraz, ale tu noindex pokaże, czy właśnie to zawiniło.

Wiem, że dla wielu osób nagły spadek pozycji od razu kojarzy się z filtrem - jak widać, nawet zanim podałeś szczegóły na temat strony. Ale są sytuacje, w których warto zacząć od wykluczenia innych problemów, bo jest szansa, że da się naprawić problem w ciągu doby lub kilku dni.

Zamiast formularza dodawania strony, skorzystaj z opcji usunięcia z indeksu podstron z noindexem. Ta opcja jest dostępna w narzędziach dla webmasterów i działa w ciągu kilku godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności