Skocz do zawartości

[Startup] GoodContent.pl - platforma copywriterska


Rekomendowane odpowiedzi

Taki artykuł może kogoś zainteresuje:

https://www.onet.pl/informacje/businessinsider/firma-nie-przeslala-pit-11-co-robic-jak-zlozyc-rozliczenie-roczne-za-2022-r/2prxhl8,211f4564


 

Cytat

 

Nie dostałeś PIT-11, urząd też nie? Tłumaczymy, co robić

Niektórzy czytelnicy informują, że nie dostali jeszcze PIT-11 od pracodawców i zleceniodawców. Chcieliby się już rozliczyć z urzędem skarbowym, ale nie mają pełnych danych. Niektórzy nie widzą też informacji od pracodawcy w Twoim e-PIT, w e-Urzędzie Skarbowym. Co robić w takich sytuacjach?

 

 

Firmy miały czas do 28 lutego na przesłanie PIT-11 pracownikom i zleceniobiorcom

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2023 o 18:13, pawig napisał:

No to się obudziłaś :)

No fakt, ale skąd moglam to wiedzieć, skoro nie dostałam info…rok temu PIT dotarł.

11 godzin temu, Mion napisał:

Hmmm ale tak powinno być! Przecież nie zawierasz osobnych umów z każdym dla kogo Pisałaś te artykuły, tylko z platformą pośrednicząca. Jak sadzę, to oni wykonywali przelew na podane konto za usługi ?

Teoretycznie tak, zle to ujęłam. Co nie zmienia faktu, ze wg regulaminu nie jest to jedna umowa - każdy tekst to osobna umowa, a każdy dochód z umowy o dzieło poniżej 200 zł jest teraz opodatkowany ryczałtowo - bez kosztów i bez prawa do zwrotu podatku, chore. Cale szczęście tylko 2 miesiące mi przepadły, ale nadal żal, bo byłoby kilka stówek zwrotu.

35 minut temu, askaaa88 napisał:

A co w sytuacji, jeśli ja chcę wykazać te dochody, na które nie dostałam PIT-11? U mnie to kwota przychodu około 7 tysięcy zł, więc nie mało... Mam sobie sama go wyliczyć dokładnie z umów o dzieło i wpisać gdzieś do PIT-37?

Nie wykażesz, w tym problem - to kilkaset umów w drobnych kwotach, których od zeszłego roku nie zgłasza się w zeznaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Aga1989 napisał:

Co nie zmienia faktu, ze wg regulaminu nie jest to jedna umowa - każdy tekst to osobna umowa, a każdy dochód z umowy o dzieło poniżej 200 zł jest teraz opodatkowany ryczałtowo - bez kosztów i bez prawa do zwrotu podatku, chore. Cale szczęście tylko 2 miesiące mi przepadły, ale nadal żal, bo byłoby kilka stówek zwrotu.

Najlepiej jak byś porozmawiała z księgową lub w US, bo US może mieć inną interpretacje takiej zleconej pracy wykonywanej w zasie w sposób ciągły.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, aby spółka Whitepress dokładnie tego i sprawdziła i nie skonsultowała, czy taka forma rozliczeń jest prawidłowa czy nie. Jeśli tak się z nami rozliczają, to stawiam, że jest to prawidłowe. Mniej korzystne dla nas, ale pewnie wygodniejsze dla nich.

 

Generalnie zawsze było tak, że u konkurencji współpracujemy na podstawie umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich, a na GC z przekazaniem licencji. Niby to samo, ale nie do końca. Jak wchodził "nowy ład", to zmieniły się przepisy dotyczące umów o dzieło. Te poniżej kwoty 200zl rozliczane są ryczałtem. Ale są wyjątki od tej reguły, jak choćby ud z przekazaniem praw autorskich. Dlatego i konkurencji w kwestii rozliczeń nic się nie zmieniło, a na GC tak. Inną kwestią jest to, dlaczego GC przyjęło taką interpretację a nie inną. Tzn. taką, że każdy tekst traktuje osobno, a nie zbiorczo. Ale jak napisałem wcześniej, skoro tak robią, to pewnie mogą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pawig napisał:

Nie sądzę, aby spółka Whitepress dokładnie tego i sprawdziła i nie skonsultowała,

Ja też nie sadzę.... ALE to na podatniku leży obowiązek podatkowy, więc warto podatnikowi być w pełni świadomy tego, co robi i jak się rozlicza z US w ramach swojej dochodowej działalności. ?

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dlatego, aby uniknąć, nadużyć, w GoodContent wprowadziliśmy kluczową zmianę. Od niedawna każdy copywriter ma obowiązek zaznaczenia oświadczenia, które potwierdza, że treść, którą oddaje zleceniobiorcy, nie została wykonana przez narzędzia do generowania treści."

 

Fiu, fiu, to faktycznie rozwiąże wszelkie problemy ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podatków, to już półtora roku temu była o to spora przepychanka z Whitepress, ale wyszło na to że to decyzja biznesowa. Nie chcą mieć problemów z US i tyle, a interes ludzi którzy dla nich pracują mają bardzo głęboko. Jeśli ktoś pracował tylko na GC przez cały rok i zarobił 30 tyś zł, to jest maksymalną kwotę wolną od podatku, to mógłby dostać chyba 4000-5000 zł zwrotu z US. A tak przeszło koło nosa i co śmieszniejsze Whitepress tego też nie przytulił, po prostu poszło do budżetu państwa. Czyli taka sytuacja w stylu wilk głodny i owca martwa. Mogli zmienić sposób rozliczania umów tak, żebyśmy przekazywali prawa autorskie a nie licencję (tak jak jest na Textbookers czy Giełdzie Tekstów). Dla nich to byłaby tylko zmiana formalna, a dla nas dodatkowa kasa, ale po prostu widać gdzie nas mają :)

 

GC skończyło się imho po sprzedaniu platformy przez Pana Bartka, jestem pewien że gdyby on dalej był właścicielem wyszedłby nam jakoś naprzeciw. Pozostaje mieć nadzieję, że obecna posucha ze zleceniami pomoże podjąć Whitepress decyzję o sprzedaży platformy prędzej czy później i wtedy kupi to ktoś, kto będzie miał bardziej ludzkie podejście do osób dzięki którym zarabia. Może będzie miał też lepsze pomysły na promocję i zdobywanie klientów, bo ostatnio z tym cienko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2023 o 03:12, Mariusz_K napisał:

Whitepress decyzję o sprzedaży platformy prędzej czy później i wtedy kupi to ktoś, kto będzie miał bardziej ludzkie podejście do osób dzięki którym zarabia

W obecnych czasach dostępu do publicznych rozwiązań AI może to nie być takie proste ?

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności