Skocz do zawartości

Z czego mogę rozliczyć VAT ?


lukas_13

Rekomendowane odpowiedzi

Nie raz można usłyszeć, że na koniec roku właściciele działalności np. kupują sobie samochody(tak jak mój poprzedni szef) za należny VAT bo 'uzbierali' tyle pieniędzy z VAT'u..

 

Wiele rzeczy się słyszy, sporo ludzie mówią, jeszcze więcej piszą a ile to ma wspólnego z prawdą?

Vatu od osobówki odliczysz 50% ale czy to taki biznes, że zarabiając np. 5000zł/mc opłaca się kupić auto za 100k by odliczyć 9k vatu. Gdyby jeszcze nie było amortyzacji tylko możnaby takie auto "na raz" w koszt prowadzenia firmy wrzucić...

 

Swoją drogą to bardzo bym chciał amortyzować skarbówce te większe faktury :faja: i zamiast płacić podatek na koniec miesiąca to rozbić to na 5 lat hehe.

dopilar.pl

https://dopilar.pl/meskie-sprawy/titan-gel/

Portal o zdrowiu, odżywianiu i diecie - NaturaLab

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

 

Hm, tak link do swojego sklepu, haha :D żartuje.

 

Nie raz można usłyszeć, że na koniec roku właściciele działalności np. kupują sobie samochody(tak jak mój poprzedni szef) za należny VAT bo 'uzbierali' tyle pieniędzy z VAT'u..

 

bo uzbierali TYLE VATU DO ZAPŁACENIA PAŃSTWU (należny VAT Państwu...) :) więc żeby go nie płacić zrobili koszty...

 

Ja w ogóle nie wierzę w to co czytam:)

 

 

no i dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Trzeba było łopatologicznie ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucasz wszystko za co płacisz, a jest dla firmy, np. serwer, domena, pozycjonowanie:), marketing, ubranie, sprzęt, wystrój wnętrza, ochrona, opłaty pocztowe itd. Jak wydajesz dużo na benzynę to może warto pomyśleć o przerejestrowaniu samochodu lub kupnie innego, taniego środka transportu jeżdżącego na to samo.

 

Z kupnem samochodu za VAT również słyszałam i doświadczyłam, ale chodziło o to, że przedsiębiorca miał tyle podatku do zapłacenia, że bardziej mu się opłacało kupić samochód niż płacić VAT i nic z tego nie mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucasz wszystko za co płacisz, a jest dla firmy, np. serwer, domena, pozycjonowanie:), marketing, ubranie, sprzęt, wystrój wnętrza, ochrona, opłaty pocztowe itd. Jak wydajesz dużo na benzynę to może warto pomyśleć o przerejestrowaniu samochodu lub kupnie innego, taniego środka transportu jeżdżącego na to samo.

 

Z kupnem samochodu za VAT również słyszałam i doświadczyłam, ale chodziło o to, że przedsiębiorca miał tyle podatku do zapłacenia, że bardziej mu się opłacało kupić samochód niż płacić VAT i nic z tego nie mieć.

 

Dziękuję. :)

 

Rozumiem. Ale jak to wygląda na jakimś przykładzie ?

Jeśli uzbiera mu się np. 10 tysięcy podatku do zapłacenia to musiałby kupić samochód za np. 100 tysięcy i wtedy nie musi płacić tego podatku(10tysięcy), tak ?

Ale tak czy siak zapłacił za auto 100k :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w niektórych przypadkach gdy firma uzyskuje dochód roczny powyżej stawki I progu (18%) szuka kosztów aby w nim się zmieścić i nie przechodzić do II (32%), następnie jak jest "zagrożenie" dużego zysku takiego że trzeba byłoby kupić kilka takich samochodów to albo kupują :) albo w kolejnym roku przechodzą np. na podatek liniowy żeby już tak nie kombinować

Taki luźny przykład, księgowa na pewno lepiej Ci to wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, płacisz wszystko z kieszeni, ale odliczasz VAT, który uzbierałeś. Następnie masz okres amortyzacji ileś tam lat. Pieniądze wyłożyłeś, potem powoli odliczasz i zostaje Ci samochód. Słyszałam kiedyś, że leasing nie jest zły pod względem podatkowym. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, bo nigdy nie sprawdzałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuśćmy samochód bo tam jest kwestia nieco zawirowana z VATem i dochodówką.

 

Przykładowo - wystawiłeś w danym miesiącu faktur za swoje usługi na 12 300 zł - 10 000 zł netto + 2 300 zł VAT. 

To 2300 zł VAT musisz oddać państwu + od kwoty 10 000 zł zapłacić podatek dochodowy 18% - czyli 1 800 zł. Jak nie masz żadnych kosztów to musisz tyle przelać na konto Urzędu Skarbowego.

 

Powiedzmy, że kupisz w tym miesiącu komputer do biura za kwotę 6150 zł brutto (tyle musisz w rzeczywistości zapłacić w sklepie za ten komputer). Jak już za niego zapłacisz to masz fvat na nie (to podkreślam, że żeby mieć koszty to najpierw musisz coś kupić). I teraz ten VAT z niego 1150 zł (23% od kwoty 5000 zł netto) - możesz sobie odliczyć od powyższego VATu co masz zapłacić, więc wyjdzie, że po odjęciu masz do zapłaty nie 2300 zł Vatu, a 1150 zł. Ponadto kwotę netto czyli 5000 zł wrzucasz w koszty i one obniżają Twój przychód czyli 10 000 - 5000 = 5 000 zł. Od tych 5000 płacisz 18% podatku dochodowego, czyli 900 zł.

kodeks-logo-baner-pio.jpg

Blog z informacjami o prawnych aspektach związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym problematyka dotycząca SEM i SEO. organisciak.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą najlepiej mieć jakąś księgową (nie wnikam czy realną czy coś z usług on-line - każdy ma inne wymagania i gusta) i nie zawracać sobie głowy rzeczami na których się nie znamy, a zająć się tymi na których się znamy i na których zarabiamy.

- Reklama -

Podatki we Wrocławiu: biuro podatkowe wrocław

Miejscówa do parkowania przy Okęciu: parking okęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, gość sklep prowadzi a wy mu tłumaczycie podstawy podstaw z księgowości?

"Ja nie bywam w kuluarach, nie wiem gdzie to jest. Bywam w innych miejscach w innym towarzystwie..." SEO Norris - cytat roku 2014
"Dlatego dużo firm i freelancerów zajęło się pp, nie poradzili sobie z klientami i aktualizacjami algo." Cytat wszech czasów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


nie wnikam czy realną

Lepiej mieć realną bo online wyliczy ile mamy zapłacić do US i już, a realna często podpowie co zrobić aby legalnie nie płacić do US.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jeśli uzbiera mu się np. 10 tysięcy podatku do zapłacenia to musiałby kupić samochód za np. 100 tysięcy i wtedy nie musi płacić tego podatku(10tysięcy), tak ?
Niestety nie :] Dochodowy liczy się od zysku, co ładnie przestawił @Carnagge... w koszta wchodzą jeszcze haracz na ZUS który płacisz niezależnie od tego czy zarobiłeśczy też nie....  Wiec jak w miesiącu "zarobisz ~ 1.000 zł", to możesz iść legalnie żebrać, bo tyle zapłacisz ZUS'u. wiec finalnie nic nie zarobiłeś.

 

Na pewno nie raz usłyszy kupić na firmę wrzucić w koszty, to oczywiscie sie zgadza, ale by coś kupić nawet na firmę musisz na to mieć pieniądze innymi słowy zarobisz. Jeśli wydasz więcej niż zarobisz  nie zapłacisz dochodowego.

 

Z VAT'em na podstawowym poziomie jest sprawa prosta - jeśli wystawisz fakturę brutto za 123 zł to 23 zł nie jest twoje <zresztą te całe 100 zł też nie> i je musisz oddać jako VAT miesięcznie lub kwartalnie.

 

Natomiast jak kupisz coś za 100 netto + 23% vat = 123 zł brutto to VATU zapłaciłeś 23 zł - 23 Twojego = 0 VATU do oddania US.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było śmieszniej to te 1200 zł zusu jest wyliczone na podstawie średniej krajowej więc jak ktoś zarobi poniżej to jest to dla niego krzywdzące. A jeszcze śmieszniej się robi przy wyliczaniu średniej krajowej gdzie brane pod uwagę są tylko firmy zatrudniające powyżej 9 osób i tylko zatrudnione na umowę o pracę i już wiadomo dlaczego budżetówka tak szybko się rozrasta. Swoją drogą jakby średnia krajowa wyliczana była od każdego zatrudnionego na jakąkolwiek umowę to zus pewnie wyszedłby nie więcej jak 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


żebym mógł go sobie później np. wypłacić

 

:lol2:

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności