Skocz do zawartości

e-faktury a potwierdzenie ich otrzymania


SilverT

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was takie pytanie, księgowa zwróciła mi uwagę, że do e-faktur, które jej przekazuję powinienem dostarczyć jej również e-maila, którym te faktury dotarły lub informację o wystawieniu takiej faktury...
Osobiście pierwsze słyszę o takim czymś, dobrze mówi czy sobie coś wymyśliła?

Wiekowy moderowany katalog firm: BiuroFirm.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze orientuje się to Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27-04-2004r.( regulujące kwestie podpisywania, wysyłania FV) takiej wymogi nie stawi, ale w programie do FV można łatwo do danych klienta przypisać również email.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień księgową :D

E-Faktura jest w 100 procentach tak samo ważna jak faktura papierowa i musi spełniać te same warunki, czyli posiadać wiarygodność. Wiarygodność dokumentu zapewniają trzy cechy: autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność. Zatem jeżeli zostały te warunki spełnione, nie musisz udowadniać jej wiarygodności w inny sposób.

W przypadku kontroli US musisz zapewnić łatwy dostęp do nich w celu ich odczytania. Nie musisz nawet ich drukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze orientuje się to Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27-04-2004r.( regulujące kwestie podpisywania, wysyłania FV) takiej wymogi nie stawi, ale w programie do FV można łatwo do danych klienta przypisać również email.

 

Chyba napisałem zbyt dużym skrótem myślowym, księgowa nie chciała adresu e-mailowego tylko treść emaila :/

 

Właśnie otrzymałem od niej od jak zapytałem o podstawę prawną:

 

 

 

 

Jeżeli chodzi o podstawę prawną momentu odliczana podatku VAT (bo w tym celu proszę o wydruk maili) jest to art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT:

 
art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT
10b. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w:
1) ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny;
2) ust. 2 pkt 4 lit. c - powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik:
a) otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
B) uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek;
3) ust. 2 pkt 4 lit. a, b i d - powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
 
Mówi on, że nie można odliczyć naliczonego podatku VAT wcześniej niż w miesiącu otrzymania faktury. W przypadku faktur elektronicznych takim potwierdzeniem jest właśnie e-mail, którym są otrzymywane. Jeżeli nie chce Pan drukować maila, proszę opisywać faktury kiedy zostały otrzymane (z podpisem).

 

 

O czymś takim też nie słyszałem... Ktoś z Was opisuje otrzymane faktury?

Wiekowy moderowany katalog firm: BiuroFirm.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdz. 4 paragraf
12), nie ma wymogu podpisywania faktur VAT zarówno przez sprzedawce jak i nabywce.

 

 

Ja wysyłane FV drukuje przed oddaniem księgowej. FV "na termin" nie wystawiam. Tak naprawdę nie wiem o co chodzi Twojej księgowej, może chodzi o jej o to że jeśli Tobie FV nie zapłacili a Ty VAT odprowadziłeś, to możesz ubiegać się o zwrot VATu w określonym ustawą o VAT terminie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozjaśniłeś. Tak, Vat możesz odliczyć w miesiącu, w którym otrzymałeś dokument.

Jeżeli masz na przełomie miesiąca fakturę, to wystarczy ją opisać, wpłynęło dnia.... i Twój podpis (ja tak robię).

A propozycja drukowania maili, to tylko taki ()() chron dla księgowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


O czymś takim też nie słyszałem... Ktoś z Was opisuje otrzymane faktury?

 

Tu chodzi o datę księgowania. 

Jeśli dostajesz fakturę z terminem zapłaty od innej firmy, to dobrze jest drukować potwierdzenie przelewu i podpinać do faktury.  

Taki głupi wymóg 

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności