Skocz do zawartości

Prawdopodobnie : Wyłudzanie danych z Allegro?


cyber

Rekomendowane odpowiedzi


sklepie bez jego zgody

 

Nie wspominałem, (bo nie traktuje ten wątek jako mój przypadek), że ja w regulaminie na allegro i sklepu na allegro mam umieszczoną taką informację. Tak wiem, że to po 15.12.2014 to nic nie znaczy.

 

A nie zdenerwuje się o konto w serwisie kurierskim ?  Czy mam gdzieś zgodę na założenie konta w systemie przesyłek kurierskich ?

A nie zdenerwuje się o konto w programie mag-handlowym ?  Czy mam gdzieś zgodę na to ?

 

Nie. Wystarcza regulamin allegro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 144
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

A tak poza tym,

 

A tak poza tym.

Możesz obsługiwać transakcje allegro na oddzielnym sofcie (nawet w swoim sklepie) ale nie możesz zakładać kont sprzedażowych w swoim sklepie. Jedynie na potrzeby realizacji transakcji!

Tak poza tym.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zgodę wyraziłem dla Allegro (NIE TOBIE), na jakiej podstawie Ty mi w swoim sklepie konto zakładasz?

 

Już to tłumaczyłem kilka postów wyżej. Polecam Ci zapoznanie się z załącznikiem chyba nr 6 z rozdziału o  ochronie danych na allegro  ( mogę się mylić) Nawet nie masz pojęcia jak dużo dałeś allegro zakladając konto. To pikuś przy tym, że masz jeszcze kilka innych kont np w sklepie internetowym. Między innymi wyraziłeś zgodę na wysłanie swoich danych do mnie ( jak kupiłeś u mnie). A ja te dane wykorzystuje do realizacji zamówienia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian1984, może to co poniżej Cię przekona:

,,Wykorzystywanie serwisu allegro do działalności sklepu internetowego nie zwalnia go z odpowiedzialności za legalność przetwarzanych przez niego danych osobowych, jako administrator danych osobowych. Samodzielnie powinien spełnić wszystkie obowiązki jakie na administratora danych osobowych nakłada ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. np. stworzyć dokumentację (Politykę bezpieczeństwa i Instrukcje zarządzania systemem informatycznym), zarejestrować zbiory danych czy wdrożyć odpowiednie procedury w ramach działalności własnej firmy.,,

 

Zwróć uwagę na ,,Samodzielnie,, a więc też oznacza to że aby przetwarzać moje dane osobowe musisz mieć MOJĄ zgodę na to, a nie Allegro.

 

EDIT: Oczywiście w celu realizacji umowy (transakcji) wystarczy zgoda Allegro, ale w żadnym wypadku nie upoważnia Cię to założenia konta w Twoim sklepie na moje dane osobowe !

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian1984 - zobacz, że idąc Twoim tokiem rozumowania to możesz dane klientów np. publicznie rozgłaszać w tv / radiu, bo powiesz, że to jest niezbędne do realizacji zamówienia, bo kurier siedzi i ogląda to tv i stąd bierze dane do wysyłki...

 

Poza tym słowem kluczem jest tutaj "niezbędne" - ja z łatwością udowodnię przed sądem, że nie jest niezbędne założenie dla mnie żadnego konta, żeby obsłużyć moje zamówienie. Jasne - ten Twój system może Ci 10x ułatwiać pracę, ale nie znaczy to, że robisz to zgodnie z prawem.

 

Ponadto wg UOKiKu, musisz mieć wyraźnie udzielone zgody klienta na różne rzeczy - tam często jest sporo wskazań, że nawet nie może być jednego okienka do wyrażenia zgody na "wszystko" tylko do różnych rzeczy są wymagane różne okienka, które trzeba zaznaczyć tickiem. Ja jak kupuję coś na allegro to nie będę czytał jakiś wymysłów, co tam sobie sprzedawca wypisuje na stronie "o mnie" itp. - jak klikam w "kup teraz" to jedyne, co mnie wiąże to regulamin allegro i żadnego innego przy tym nie akceptuję.

Natomiast to później na Tobie będzie ciążył obowiązek wykazania, że ja zaakceptowałem jakiś tam Twój regulamin z aukcji, czy innej strony.

 

 

Natomiast odnosząc się do praktyki to jakiś czas temu byłem na konferencji na której byli przedstawiciele z GIODO i sami publicznie przyznali, że naruszeń jest sporo ale żadnych kar jak do tej pory nie nałożyli i jedynie upominają przedsiębiorców i wymagają stosownych poprawek. Również przyznali, że większość kontroli jest na zasadzie donosów konkurencji.

Natomiast obecnie o temacie ochrony danych osobowych robi się co raz głośniej i już się pewne kancelarie na to nastawiają licząc na podobny zysk, co ze ścigania za niedozwolone klauzule umowne, więc zaraz się może gorąco zrobić. I tłumaczenia, że wszyscy tak robią to nikogo nie będzie interesować, bo zaraz wszyscy będą płacić odszkodowania - jak z klauzulami - niektóre są zakazane od np. 5 lat, a cały czas powstają nowe sklepy i ich używają.

 

 

 

kodeks-logo-baner-pio.jpg

Blog z informacjami o prawnych aspektach związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym problematyka dotycząca SEM i SEO. organisciak.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak kupuję coś na allegro to nie będę czytał jakiś wymysłów, co tam sobie sprzedawca wypisuje na stronie "o mnie" itp. - jak klikam w "kup teraz" to jedyne, co mnie wiąże to regulamin allegro i żadnego innego przy tym nie akceptuję. Natomiast to później na Tobie będzie ciążył obowiązek wykazania, że ja zaakceptowałem jakiś tam Twój regulamin z aukcji, czy innej strony.

Tylko że @Sebastian1984 właśnie tego nie rozumie. Kiedyś może być płacz z jego strony: Dlaczego !!!

EDIT: @Sebastian1948 nie przyjmuje tego do wiadomości że tak jest.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Carnagge, mocno mnie uprzedził, ale miałem się wypowiedzieć, więc się trochę udzielę.

 

Żadna zgoda nie może być domniemana. Nie możesz liczyć na to, że allegrowicz przeczytał "Twój wewnętrzny regulamin" na stronie "o mnie". Generalnie stroną "o mnie" można sobie pupę podetrzeć - nie służy ona bynajmniej do tworzenia własnych reguł gry.. o tym, czy są zgodne z ustawą to już temat na inną bajkę.

 

No właśnie a jak system wymaga założenia konta ?

Zmień system. Nie można uzależnić dokonania transakcji od wykonania Twojego "widzi mi się", które Twoim zdaniem jest niezbędne. Do dokonania transakcji wymagane jest:

1/ dokonanie zakupu
2/ przekazanie danych adresowych niezbędnych do realizacji lub informacji o odbiorze osobistym
3/ realizacja płatności
4/ realizacja wysyłki - odbiór osobisty

KONIEC TRANSAKCJI.  

 

Każdą transakcję klient ma możliwość dokonać bez rejestracji jakiegokolwiek konta, w jakimkolwiek systemie. Po dokonaniu transakcji bez rejestracji dane osobowe klienta nie mogą być już używane w żaden inny sposób (za wyjątkiem innych czynności związanych z gwarancją i rękojmią), chyba, że uzyskano w trakcie zakupu dodatkowej zgody.

Allegro w myśl tego zapisu wprowadziło u siebie zakupy bez rejestracji - z tego co wiem dostali reprymendę z uokiku i po niej wprowadzili zakupy bez rejestracji.

 

 

Większość aplikacji kurierskich wymaga założenia konta dla klienta aby wysłać przesyłkę. I dalej jest to zgodnie z regulaminem allegro.

Chyba sobie jaja robisz..? Żadna z aplikacji kurierskich nie zakłada konta za/dla klienta, żeby mu wysłać paczkę. Podajesz tylko dane niezbędne do realizacji wysyłki. Ani grama więcej danych - jest to dozwolone ustawą przekazywanie danych osobowych podmiotom trzecim, w celu należytego wykonania transakcji e-zakupu. Pokaż mi ten punkt allegro.. niech yebnę śmiechem..

 

Mam zgodę na przetwarzanie danych w celu realizacji zamówienia, jak to zrobię to jest moja sprawa, mogę klientom założyć i 4 konta, jeżeli jest to związane z obsługą zamówienia np osobny system do powiadomień, osobny do wystawienia paragonu osobny do wysyłki w firmie kurierskiej.

 

Jedyne co możesz to puścić bąka w wannie.. Masz zgodę na przetwarzanie danych w zakresie realizacji zakupu. Wyżej wypunktowałem na jakie etapy składa się realizacja transakcji. W przypadku realizacji transakcji ustawa nie przewidziała konieczności zakładania klientowi jakichkolwiek kont - tym bardziej bez jego wiedzy i zgody, na zasadzie domniemanej zgody. 
 

 

Pokażcie mi fragment gdzie allegro zabrania zakładania baz danych w celu realizacji zamówienia ?

Allegro to platforma sprzedażowa, nie ustawodawca. Poczytaj ustawę i komentarze do niej. Rozumiem, że swoją bazę masz zgłoszoną w giodo.. podasz jej numer?

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak: załóż mi konto w swoim sklepie po transakcji z Allegro bez mojej zgody - chciałbym wtedy otrzymac pełne swoje dane z udzielonymi zgodami oraz logi z serwera celem potwierdzenia, że byłem w Twoim sklepie. Wiem gdzie to zgłosić (jak wszyscy) - chętnie sprawdzimy ścieżkę.

 

 

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz co zrobią ? Usuną Twój Ticket :D A tak na poważnie, to nikt prawa nie łamie, bo dodanie konta jest niezbędne do realizacji zamówienia.

 

Ale bzdura. Sprzedawca może wykorzystać dane do wpisania ich na formularzu wysyłki (poczta/kurier) i tyle. A jeśli sprzedawca chce sobie automatyzować pracę, to wykorzystuje te dane z api w swoim wewnętrznym systemie do obsługi zamówień. Zakładanie konta w sklepie to o wiele dalszy krok.

⇅ Sprawdź czy nadal jest zielono u Ciebie i konkurencji poprzez nowoczesne monitorowanie pozycji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cały system sprzedaży jest wbudowany w skrypt sklepu i wymaga założenia konta do dokonania transakcji - oznacza to że źle został zaprojektowany.

Przetrzymanie danych dotyczących transakcji w sklepie internetowym  nie jest równoznaczne z założeniem konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sporo wypowiedzi. Każdy coś tam wnosi. Ja napisałem że nie jestem prawnikiem i takie rzeczy mnie tak naprawdę nie powinny interesować. Ale jako że lubię zgłębiać swoją widzę, to pozwoliłem sobie wczoraj na sięgnięcie do ustawy.

 

I teraz każdy piszę że muszę mieć zgodę klienta na założenie konta :

 

To proszę podać podstawę prawną takiego stwierdzenia. (może powinienem zmienić kancelarię ? ) 

 

Bo ja w ustawie o ochronie danych nie znajduje takiego zapisu.

Jest za to wyraźnie napisane że :

1. Aby przetwarzać dane muszę mieć zgodę właściciela-----> tą niewątpliwe mam ( regulamin allegro) Chyba nikt nie ma do tego wątpilwość 

2. MUSZĘ powiadomić właściciela danych o przetwarzaniu jego danych ----> czyli każdy kto u mnie kupi musi być poinformowany że mam jego dane --- IaI rozwiązało to w idealnie jak dla mnie.

 

@Carnagge, masz sporo racji w tym co piszesz. Każdy się pewnie zdziwi jak się zagłębi w ustawę z dnia 15.12.2014. Ja powiem tak, żadne zakupy na allegro nie są zgodne z tą ustawą i każde zakupy na allegro można uważać za niebyłe(?) ( nie pamiętam dokładnej definicji ). Dlaczego tak jak napisałem klient musi być o wszystkim poinformowany, ale allegro nie wprowadziło żadnego mechanizmu do tego. I tak akceptujemy tylko regulamin allegro który nie spełnia wszystkich wymagań ustawy. Powinien być gdzieś checbox że akceptujemy zasady sprzedającego i że zapoznaliśmy się z jego informacjami ( np czas wysyłki, koszty, itd) 

 

Mało tego żaden sklep online nie spełnia w/w ustawy. jest to nie realne. Ustawodawca pięknie napisał że w momencie wyrażenia chęci związania się z ofertą ( co to znaczy ? wejście na stronę produktu ? dodanie do koszyka ? zakup ? ) musimy mu wszystkie najważniejsze informacje przedstawić na trwałym nośniki ! ( jakoś tak to szło ), kto jest to realnie spełnić ?

 


Natomiast obecnie o temacie ochrony danych osobowych robi się co raz głośniej i już się pewne kancelarie na to nastawiają licząc na podobny zysk

 

To jest właśnie to o czym napisałem, ale nie mieszaj w to klauzul niedozwolonych bo to zupełnie co innego.

 


Każdą transakcję klient ma możliwość dokonać bez rejestracji jakiegokolwiek konta, w jakimkolwiek systemie. Po dokonaniu transakcji bez rejestracji dane osobowe klienta nie mogą być już używane w żaden inny sposób (za wyjątkiem innych czynności związanych z gwarancją i rękojmią), chyba, że uzyskano w trakcie zakupu dodatkowej zgody.

 

Podstawa prawna ? czy Twoje widzi mi się ? To po pierwsze. Po drugie sam obalę Twoją teorię. Myślisz że jak kupujesz na allegro bez rejestracji to nie masz tam konta ? A to dobre. Należało by tutaj jeszcze wyjaśnic co rozumiemy przez pojęcie KONTO ! Dla mnie to rekord bazy danych. Jak się nie zarejestrujesz a dokonasz zakupu to i tak jesteś w bazie danych. Tak samo w sklepie online. Jak sobie wyobrażasz inaczej ? Kupujesz u mnie przez sklep bez założenia konta i co ? Twoje dane latają pod sufitem ? NIE. Są w mojej bazie OCZYWIŚCIE zgłoszonej GIODO. Nawet jak się nie zarejestrujesz to i tak masz konto, koniec kropka. Jak u mnie kupisz bez rejestracji to i tak wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych, chyba to jest logiczne.

 


Allegro w myśl tego zapisu wprowadziło u siebie zakupy bez rejestracji - z tego co wiem dostali reprymendę z uokiku i po niej wprowadzili zakupy bez rejestracji.

 

Przeczytaj wyżej, jak dokonałeś zakupu z rejestracją czy bez, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.


W przypadku realizacji transakcji ustawa nie przewidziała konieczności zakładania klientowi jakichkolwiek kont - tym bardziej bez jego wiedzy i zgody, na zasadzie domniemanej zgody.

 

PODSTAWA PRAWNA ? Artykuł tej ustawy ??


Allegro bez mojej zgody

 

Podstawa prawna ?


Sprzedawca może wykorzystać dane do wpisania ich na formularzu wysyłki (poczta/kurier) i tyle.

 

Podstawa prawna ?


Przetrzymanie danych dotyczących transakcji w sklepie internetowym nie jest równoznaczne z założeniem konta.

Nie masz racji pisałem o tym, każdy musi być w bazie danych i mieć tak konto.

 

Zgłaszając bazę danych do GIODO wypełniałem milion papierów. Musiałem wskazać gdzie będą dane z transakcji internetowych. Ja podałem swój sklep online i NIE wolno mi przechowywać danych klientów nigdzie indziej ! 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E:/ błąd systemu

 

I teraz każdy piszę że muszę mieć zgodę klienta na założenie konta :   To proszę podać podstawę prawną takiego stwierdzenia. (może powinienem zmienić kancelarię ? )    Bo ja w ustawie o ochronie danych nie znajduje takiego zapisu. Jest za to wyraźnie napisane że : 1. Aby przetwarzać dane muszę mieć zgodę właściciela-----> tą niewątpliwe mam ( regulamin allegro) Chyba nikt nie ma do tego wątpilwość

 

Allegro nie jest właścicielem moich danych osobowych więc nie może ci ich przekazać do przetwarzania, aby wysłać towar możesz sobie przepisać adres na kartkę papieru lub wydrukować a jeżeli robisz to za pomocą apek to moje dane powinny zostać usunięte z systemu po finalizacji transakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę najlepszym rozwiązaniem będzie, jak szanowny Sebastian który nie jest prawnikiem poda adres swojej aukcji. Carnagge, który jest prawnikiem coś kupi na tej aukcji. Sebastian założy na jego dane osobowe konto w swoim sklepie, nie usunie po po wysłaniu towaru. Carnagge jego pozwie.

Wszystko stanie się klarowne i zrozumiale po ogłoszeniu prawomocnego wyroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To robi się ciekawe. Każdy z nas jest prawnikiem.  Nie wiem dlaczego ale przypomniała mi się posłanka Kempa. ;)

 

E.

Dodam jeszcze że w sporach sądowych nie ma znaczenia kto ma rację, ale kto ma lepszego prawnika.  ;)

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Allegro nie jest właścicielem moich danych osobowych więc nie może ci ich przekazać do przetwarzania, aby wysłać towar możesz sobie przepisać adres na kartkę papieru lub wydrukować a jeżeli robisz to za pomocą apek to moje dane powinny zostać usunięte z systemu po finalizacji transakcji.

 

Proszę Cię jak nie masz o czymś pojęcia to nie pisz... Przeczytaj regulamin allegro. Myślisz że od kogo dostają sprzedawcy na allegro dane klientów ? Od Boga czy mają się domyślić kto i co kupił ? Czy mamy się domyśleć ? :D Dane dostajemy od Allegro. Allegro jest administratorem danych



Sebastian który nie jest prawnikiem poda adres swojej aukcji

Już pisałem że wsparcie prawnicze to akurat mam dobre. Każda aukcja na allegro podpisana szablonem IAI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności