Skocz do zawartości

Zatrudnienie żony na umowę-zlecenie


Vexatus

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak ja napisał @jimmi tylko nie wiem czy w tym wypadku nie byłoby lepiej jakby żona założyła działalność, koszty zus takie same będą, ale np. wiele można odliczyć od podatków.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki każdy jak ma DG to może sobie zatrudnić żonę, dzieci, rodziców, brata i szwagra ;) Nie ma żadnych zakazów i ograniczeń w tym zakresie, bo to by było przecież bez sensu.

 

Z tą osobą współpracującą to jest inne nieco zagadnienie. Tam bardziej chodzi od drugiej strony, że jak ktoś Ci z rodziny pomaga niby za firko to może sobie za darmo pracować, ale trzeba od niego składki zapłacić.

kodeks-logo-baner-pio.jpg

Blog z informacjami o prawnych aspektach związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym problematyka dotycząca SEM i SEO. organisciak.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Carnagge też mi się wydawało że jest jak piszesz. Nie wnikałem w to, ale jak napisałem w poście przecież na umowę o dzieło można każdego zatrudnić. I w innych przypadkach też.

 

 

 


jak ktoś Ci z rodziny pomaga niby za firko to może sobie za darmo pracować, ale trzeba od niego składki zapłacić.

Też nie do końca tak jest. Jest tu dużo chyba różnych kwestii i każda sprawa jest indywidualna. Znasz się na tym więc powiedz na przykładzie:

Prowadzę DG, a żona od czasu coś dla mnie robi. Ja z nią podpisuję umowę o dzieło ona wykonuje. Wtedy nie ma chyba obowiązku opłacania ZUS?

 

EDIT: Aż zadzwoniłem do mojej księgowości. Ogólnie temat jest tak skomplikowany że każda strona (ZUS i pracodawca) może to różnie interpretować.

Ogólnie na szybko powiedziała mi księgowość że jeśli zus nie uzna pracy za stałą to za żonę nie trzeba płacić nic (pomoc doraźna w prowadzeniu DG, np. raz na jakiś czas wyda towar bo szefa (męża) nie ma). Jeśli uzna że żona wykonuje pracę stałą różnie może być, z reguły w tym przypadku zdrowotne co najmniej.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Finan nie będę się wypowiadał konkretnie, bo nie jestem w tych kwestiach akurat biegły, a nie mam czasu posprawdzać przepisy

 

Z tym współpracownikiem to chodzi o taki myk - jeden małżonek może dopisać do swojego ubezpieczenia drugiego, a ten drugi pracuje 100% czasu w firmie 1 i nie płaci żadnych składem i teoretycznie jest  bezrobotny. To ma przeciwdziałać właśnie takim sytuacjom.

 

Problem z ZUSem jest taki, że nigdy nie masz pojęcia, co oni Ci wymyślą i jak np. zinterpretują pracę małżonka 2h w tygodniu.

 

Umowa o dzieło to nie jest zatrudnienie, więc ZUSu nie płacisz. Jak to jest zawarte na normalnych zasadach tj. zbliżonych do warunków rynkowych to nie będzie problemu.

 

[Edit] dobrze Ci mówi księgowa - czasem są niezłe szopki jak fantazje ZUS poniesie i się kończą takie sprawy w sądzie.

kodeks-logo-baner-pio.jpg

Blog z informacjami o prawnych aspektach związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym problematyka dotycząca SEM i SEO. organisciak.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Osoba współpracująca" to jest twór wymyślony właśnie na potrzeby ZUSu. Chodzi głównie o sytuację, gdzie jedna osoba prowadzi działalność a druga nie pracuje. Żeby nie robić fikcyjnych umów dla ubezpieczenia to wymyślili właśnie takie coś. Ta druga osoba nie musi nawet pracować przy tej działalności, nikt tego nigdzie nie sprawdza.

"Ja nie bywam w kuluarach, nie wiem gdzie to jest. Bywam w innych miejscach w innym towarzystwie..." SEO Norris - cytat roku 2014
"Dlatego dużo firm i freelancerów zajęło się pp, nie poradzili sobie z klientami i aktualizacjami algo." Cytat wszech czasów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ta kontrola nie dotyczy tego czy dana osoba pracuje i ile godzin. Dotyczy to wypłacanego świadczenia, czyli czy na pewno jest chora jak idzie na L4.

"Ja nie bywam w kuluarach, nie wiem gdzie to jest. Bywam w innych miejscach w innym towarzystwie..." SEO Norris - cytat roku 2014
"Dlatego dużo firm i freelancerów zajęło się pp, nie poradzili sobie z klientami i aktualizacjami algo." Cytat wszech czasów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A je...ć ZUS. Dziś właśnie dzwoniła do mnie moja mama, dostała decyzję z zus o podwyżce renty. Całe 3,70 zł, nie mam pojęcia co mama z tą kwotą zrobi, normalnie jak wygrać w totka.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Całe 3,70 zł,

 

Jeden FAKT + mały pasztet jest :)

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności