Skocz do zawartości

ZUS +VAT + PIT w jednym podatku dla małych firm


jimmi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Rozumiem że PiS robi burdel i irytuje ludzi niektórymi działaniami, ale negowanie wszystkiego tylko dlatego że jest ich autorstwa już pod paranoje podpada.


Sebastian1984, szarej strefy nawet o odrobinę nie zmniejszy

oczywiście że zmniejszy, tysiące malutkich handlarzy z placów handlowych, małe usługi, ludzi na ryczałcie którym zacznie się opłacać wykazywać 4-5k obrotu co często równa się ich dochodowi itd. itp.


jedyne co to uszczupli wpływy do budżetu i zmowu pomagając "najmniejszym" i kombinatorom kosztem uczciwych i trochę większych.

możesz rozwinąć w jaki sposób ucieknie kasa? bo tutaj brakuje mi wyobraźni i wiedzy.

 

Pomóż mojej córce - 1% z podatku dla Oli. Wypełniając PIT wpisz w rubryki:

KRS: 0000050135 CEL SZCZEGÓŁOWY: BORI Ola na Fecebooku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby ten limit dotyczył dochodu a nie przychodu

 

To też nie tak do końca. Przy wielu DG przychód = praktycznie dochód, np Copywriter. Pewnie założenie ustawy jest takie aby wszystko było bardzo proste, jasne i aby zminimalizować przekręty ( "lewe" koszty uzyskania przychodu). Czy to wyjdzie to już inna sprawa. U nas w PL prawo podatkowe i wszystko co związane z podatkami jest strasznie zagmatwane i daje możliwości oszukiwania. Ja wiem, że wielu z Polaków nie jest na rękę zmiana prawa podatkowego, w końcu pewnie z 98% osób prowadzących DG w jakiś tam sposób kombinuje, aby nie nazywać rzeczy po imieniu.

 

Ps. Skala "kombinowania" Polaków jest naprawdę zatrważająca. Np mój były szef, dom za ponad 1 mln zł, dwa nowe samochody z salonu, a dochód roczny koło 80 tys zł :) oczywiście cała rodzina na utrzymaniu.

Takich przykładów każdy z nas może wymieniać bez liku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian1984, szarej strefy nawet o odrobinę nie zmniejszy... jedyne co to uszczupli wpływy do budżetu i zmowu pomagając "najmniejszym" i kombinatorom kosztem uczciwych i trochę większych...

 

M0drzew jak do tej pory się z tobą zgadzałem to w tym poście czuć nutkę zawiści - możesz być pewien że zmniejszy szarą strefę budżet wyjdzie co najmniej na zero a ci więksi są większymi kombinatorami od tych mniejszych. 

 

Nie jest zwolennikiem PiSu  ale oni zrobili coś co inne partie miały głęboko w czterech literach a co powinno  być zrobione już 1990r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie co się teraz będzie działo z "małym" Zusem czyli tym pomniejszonym przez pierwsze dwa lata działalności, jak wejdzie min płaca na poziomie 2000 zł. Ile tez ZUS będzie wynosił ? ponad 400 zł ? To bardzo dużo. A za dwa lata pewnie normalny ZUS będzie wynosić koło 1300 zł i jak Ci mali mają przeżyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Skala "kombinowania" Polaków jest naprawdę zatrważająca. Np mój były szef, dom za ponad 1 mln zł, dwa nowe samochody z salonu, a dochód roczny koło 80 tys zł :) oczywiście cała rodzina na utrzymaniu.

Takich przykładów każdy z nas może wymieniać bez liku.

 

 

No i to jest prawdziwy problem tego kraju. Mali zawistni ludzie patrzą na sąsiada i im gul skacze.

Może gościu ma kredyt? Może wygrał w totka? Może dostał jakiś spadek? Może 10 lat temu zarabiał 1mln rocznie?

 

Nie zawsze ma=ukradł! Jakby każdy zajmował się sobą a nie sąsiadem, szefem czy sąsiadką to byłoby zdecydowanie lepiej...

dopilar.pl

https://dopilar.pl/meskie-sprawy/titan-gel/

Portal o zdrowiu, odżywianiu i diecie - NaturaLab

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz rozwinąć w jaki sposób ucieknie kasa? bo tutaj brakuje mi wyobraźni i wiedzy.

 

Wyliczenia z sieci:

Na zmianach skorzystają na pewno firmy najmniejsze. Przykładowo, osoba osiągająca miesięczne przychody na poziomie 2500 zł obecnie płaci 1121 zł do ZUS oraz dodatkowo podatek dochodowy według stawki 19%. W obecnym stanie prawnym osoba taka musi więc oddać państwu aż 45% swoich zarobków.

Po zmianach, ten sam przedsiębiorca zapłaci jedynie podatek w wysokości 22,5% czyli zaledwie 562 zł. Obciążenia podatkami spadną więc w tym przypadku aż dwukrotnie.

 

 

Wyliczenia moje:

U mnie w firmie pracownik dostaje 2505 zł na rękę, co daje dokładnie 3500zł obciążenia z podatkiem i zusem , dodając do tego VAT musi do kasy firmy wpłynąć 4305zł. Po wprowadzeniu rozwiązania pisu:

pracownik na DG wystawia mi fakturę (brutto z vatem) na 3300zł gdzie 3300zł - 22,5%(vat, pit, zus) = 2557zł na rękę. Ja mam fakturę brutto 3300, więc do kasy firmy wpływające 4305 - 3300 dla pracownika daje 1005 zł brutto (minus vat i dochodowy) to zostaje jakieś 600zł na czysto od głowy. A jak masz 10 pracowników, a 100? a jak zarabiają nie 2500 na rękę tylko 4k ?

 

To oczywiście w dużym uproszczeniu, ale tak to wygląda...

 

Gdzieś był link do wypowiedzi prof Modzelewskiego gdzie wstępnie wyliczył ile budżet na tym rozwiązaniu będzie miliardów w plecy.

Ekologiczne torby papierowe z nadrukiem. Wysoka jakość! Chyba, że wolicie torby w Gdańsku ...
Siemianice to taka mała słoneczna miejscowość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


No i to jest prawdziwy problem tego kraju. Mali zawistni ludzie patrzą na sąsiada i im gul skacze.

 

Właśnie tacy nami rządzą i wprowadzają swoje zmiany.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co się kłócicie z ludźmi którzy ciągle jak mantrę powtarzają to samo i nic do nich nie dociera :) 

 

Wchodzą w merytoryczną dyskusję chciałem tylko napisać że doczytałem gdzieś ,że być może to nie będzie dotyczyło VATowców, tylko tych przedsiębiorców którzy nie zapisali się na VAT i ich dochód nie przekracza 150 tyś rocznie. W tym względzie ta opłata 22,5 % wydaje się sensowna z punktu widzenia państwa :D

Jeśli szukacie solidnej firmy to polecamy - Pozycjonowanie stron Poznań oraz Drukarnia Poznań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M0drzew jak do tej pory się z tobą zgadzałem to w tym poście czuć nutkę zawiści - możesz być pewien że zmniejszy szarą strefę budżet wyjdzie co najmniej na zero a ci więksi są większymi kombinatorami od tych mniejszych. 

 

Masz biznes dopasowany do systemu prawno-podatkowego, przychodzi nowa władza i zmieni Ci warunki, zmieniasz sposób prowadzenia firmy, przychodzi kolejna władza, znowu zmienia warunki, znowu musisz się gimnastykować i suma summarum zamiast zarabiać kasę to ileś energii idzie w nowe układanie się z przepisami, wytycznymi etc. o to mi chodzi... wczoraj mogłem wódkę odliczyć jako koszty reprezentacyjne firmy, a dzisiaj już nie mogę...

Ekologiczne torby papierowe z nadrukiem. Wysoka jakość! Chyba, że wolicie torby w Gdańsku ...
Siemianice to taka mała słoneczna miejscowość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest prawdziwy problem tego kraju. Mali zawistni ludzie patrzą na sąsiada i im gul skacze. Może gościu ma kredyt? Może wygrał w totka? Może dostał jakiś spadek? Może 10 lat temu zarabiał 1mln rocznie? Nie zawsze ma=ukradł! Jakby każdy zajmował się sobą a nie sąsiadem, szefem czy sąsiadką to byłoby zdecydowanie lepiej...

 

Widzisz, problem w tym, że ja w firmie byłem bardzo wysoko, a nawet można powiedzieć że za pewne sprawy odpowiadałem. Faktycznie zarabiał 20-30 tys m-c tylko na koniec roku inwentaryzacja przez pół i marża wychodziła nie 20% a 7%. Uważasz że z punktu widzenia innych uczciwych to jest ok ?.

Ja nie. Akurat w tym wypadku ma=ukradł. Tzn już nie ma, ale cóż każde przekręty kiedyś wychodzą.

 

PS nie mam gula, akurat ja swojego szefa przebiłem bardzo szybko :)

 

PS2. Problemem tego kraju są osoby które oszukują, zaniżają dochody pracują na czarno, tworzą szarą strefę.

Ja dałem tylko jeden przykład, a są ich tysiące. Sprzęty na firmę, quady do odśnieżania itd. Ja wiem że dla wielu jest to niewygodne, sam do świętych nie należę, ale przynajmniej mam tego świadomość.

znowu musisz się gimnastykować i suma summarum zamiast zarabiać kasę to ileś energii idzie w nowe układanie się z przepisami, wytycznymi etc. o to mi chodzi.

 

Zapewniam Cię, że nie musisz się gimnastykować. Ja tam nie szukam kosztów na siłę, robię swoje i jak na razie na tym dobrze wychodzę.

U mnie w firmie pracownik dostaje 2505 zł na rękę, co daje dokładnie 3500zł obciążenia z podatkiem i zusem , dodając do tego VAT musi do kasy firmy wpłynąć 4305zł. Po wprowadzeniu rozwiązania pisu: pracownik na DG wystawia mi fakturę (brutto z vatem) na 3300zł gdzie 3300zł - 22,5%(vat, pit, zus) = 2557zł na rękę. Ja mam fakturę brutto 3300, więc do kasy firmy wpływające 4305 - 3300 dla pracownika daje 1005 zł brutto (minus vat i dochodowy) to zostaje jakieś 600zł na czysto od głowy. A jak masz 10 pracowników, a 100? a jak zarabiają nie 2500 na rękę tylko 4k ?

 

Oczywiście, wprowadzając taką ustawę, jest ryzyko że będą takie kombinacje. Jednak nie każdy pracownik zgodzi się przejść na DG i nie każdy pracodawca będzie chciał zgodzić się aby jego pracownik poszedł na DG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeśli pracownik przejdzie w tych warunkach na DG i wystawi pracodawcy fakturę to na 99% nie będzie to faktura VAT, a sam miałem firmę bez VATu i wszyscy krzywo patrzyli na rachunek a nie fakturę VAT ...

Jeśli szukacie solidnej firmy to polecamy - Pozycjonowanie stron Poznań oraz Drukarnia Poznań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet obecnie jest tak że preferencyjny ZUS nie może płacić osoba z DG która działa dla swojego byłego pracodawcy.  Pewnie i tu będzie podobne ograniczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności