Skocz do zawartości

Projekty na umowę zlecenie - portfolio (Pytanie)


neron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam pytanie do was jako doświadczonych użytkowników internetu, prawa itp.

Jakiś czas temu pracowałem w firmie (XYZ) tworzącej strony internetowe (pracowałem na umowę zlecenie lub umowę o dzieło). Teraz otwieram własną firmę i właśnie pytania: czy wykonane projekty, które robiłem dla firmy (XYZ) mogę przedstawić w portfolio mojej firmy ?

-edit-

Dodam jeszcze jedno pytanie. Mam zamiar otworzyć firmę profesjonalną z suportem 24h itd. Jednak wiadomo, że początki są trudne i zastanawiam się czy firma musi mieć telefon stacjonarny? Mam problem z telefonem stacjonarnym gdyż dużo czasu spędzam w różnych miejscach a na biura na razie nie mam funduszy. Czy firma, która będzie miała jedynie za kontakt telefon komórkowy jest wiarygodna waszym zdaniem? Istnieje możliwość ustawienia automatycznego przekierowania telefonu stacjonarnego na telefon komórkowy ale to są dość wysokie ceny ;/ .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz podpisać się pod projektami wcześniej zrobionymi?

Wszystko zależy jak umowa została skonstruowana. Jeśli przekazałeś prawa poprzez umowę to raczej nie możesz. Natomiast w sposób lingwistyczny możesz to jakoś ubrać. Np. Braliśmy udział w projektowaniu takich serwisów jak... Lista projektów nad którymi pracowaliśmy...

Radzę jednak przeglądnąć umowy, które podpisywałeś aby być pewnym.

Telefon stacjonarny.

Hm... większość osób powie, że podanie numeru stacjonarnego podnosi poziom zaufania do firmy i ja się z tym zgadzam. Podobnie jak podanie NIPu, adresu, Regonu i innych identyfikatorów. Może rozwiązaniem jest wstawić automatyczną sekretarkę z prośbą o pozostawienie informacji z numerem telefonu a Wy oddzwaniacie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego jak było napisane w umowie, którą podpisałeś.

Z tego co wiem to osobiste prawa autorskie są nie zbywalne, chyba, że pracujesz na umowę o pracę i całość praw autorskich jest przenoszona na firmę, w której pracujesz.

Ale jeśli to były umowy o dzieło lub zlecenie to moim zdaniem masz prawo pochawlić się tym w protfolio - ale może być taka sytuacja, że nie masz prawa tego publikować u siebie.

Czyli możesz linkować np. do stron, które zrobiłeś i pisać, że są Twojego autorstwa, ale możesz nie mieć prawa do umieszczenia np. ich kopi u siebie na serwerze, ani też wykorzystania fragmentów tych stron, grafik - czy co tam jeszcze wykonałeś.

A zatem moim zdaniem: chwalenie się w portfolio Tak, ale prawa do publikacji i sprzedaży Nie.

Ale i tak powinieneś wszystko mieć napisane w umowie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a telefon stacjonarmy - voip, rozwiązane tanie - brak abonamentu, po 8-11 groszy minuta rozmowy, przekierowanie na komórkę 70-90 groszy za minutę

dla Twoich okien najlepsze markizy - dla wszystkich adwokat - lub książka telefoniczna - oferty różnego typu, taniej nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dalczego nie możesz napisac po prostu prawdy:

portoflio rozdzilieć

nasze projekty:

...

a potrm np.:

Poniże projekty zostały wykonane przez XXX właciciela naszej firmy podacz pracy w firmie XYZ. :)

Ewentulanie coś w stylu

Inny projekty wykonane przez członków naszego zespołu w okresie przed zatrudnieniem w naszej firmie.

treści dokładnie ci nie napiszę, ale po pierwsze baaardzo trudno jest pozwac kogoś za pisanie prawdy, a prawa do autorstwa są niezbywalne - czyli materialne rpawa do projektu mogę być zerowe, ale jak ty coś zrobiłeś to Zrobiłeś ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze mtrn pisze, to że Majkel Dżekson ma prawa do piosenek bitlesow nie znaczy, ze jest ich autorem, oznacza to, ze autorem bedziesz zawsze i mozesz o tym informowac, chociaz wszelkie prawa mogą należenić nie do ciebie.

Katalogi stron kdir i free web directory only english please!!! : system wymiany linków - Czyli zostań moim referralem w link vault

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc zwięźle są dwa pojęcia praw autorskich:

1. Osobiste prawa autorskie - czyli to, co określa kto jest autorem i te są nie zbywalne (wyjątek stanowi umowa o pracę, bo może tam być określone, że wszystkie prawa autorskie należą do firmy i podpisuje się pod tym firma a nie indywidualni twórcy, gdy np. pracują w zespole - tak przynajmniej ja słyszałem).

2. Majątkowe prawa autorskie - te są jak najbardziej zbywalne i chodzi o to, kto ma prawo zarabiać na danej rzeczy, w tym wypadku stronie internetowej. I sądze, że te prawa należą do firmy, w której pracowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe co piszecie.

ja przez rok czasu praowałam jako hmmm niby specjalista od optymalizacji stron a w rzeczywistości bylam zwykłym grafikiem i webmasterem. Hmmm było by miło wspomniec że brałam udział w tworzeniu tego czy owego.

Ciekwe...ciekawe...

Najlepszejsza, najoryginalniejsza i najprofesjonalniejsza Fotografia Ślubna w Bolesławcu:)

I taka skromna Grafika Reklamowa

Oczywiście wszystko to jest tam, gdzie lezy Bolesławiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności