Skocz do zawartości

Rozliczanie hostingu z Niemiec


Tomen

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od 1 grudnia mam zarejestrowaną DG i zastanawiam się jak rozliczyć comiesięczną opłatę za serwer dedykowany w 1paket.com. Do tej pory płaciłem po prostu PayPalem z prywatnego konta i nie dostawałem od nich żadnego potwierdzenia. Powiedzcie czego potrzebuję i jak to ugryźć bo na prawdę jestem jeszcze zielony :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z usługodawcą. Podaj dane swojej firmy. Powinni ci wystawić fakturę. Jeżeli masz NIP UE, to może będzie bez VATu. Nie wszystkie firmy tak robią - mój dostawca zaprzestał, bo niemiecka skarbówka zakwestionowała to - uznała, że usługa nie opuściła kraju i nie było dostawy usług.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usługa wykonywana jest przez niemiecką firmę na terenie Niemiec (Tam jest zlokalizowany serwer) więc nie ma żadnych podstaw do zastosowania stawki VAT 0%, nawet jeżeli z usługi korzysta obcokrajowiec. Niestety, nie ma też żadnej możliwości aby taki VAT sobie odliczyć. Natomiast całą miesięczną kwotę po przeliczeniu na złotówki możesz wrzucić w koszty. Musisz mieć jednak na to rachunek. Oczywiście wydatek na ten hosting musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu. To w praktyce oznacze że musi być jakikolwiek związek tej usługi z twoimi przychodami, choćby tylko tymi planowanymi w przyszłości. Warto więc mieć na takim koncie choćby wizytówkę internetową swojej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili płacę 75$ miesięcznie, czyli jakieś 220 PLN. Czy jeżeli zechcę od nich rachunek na firmę, to podwyższą tą kwotę podatek ?

No i jak po angielsku jest faktura - jak się do nich zwrócić z tym tematem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hosting to usługa elektroniczna, i jak podasz NIP UE, to nie powinni naliczyc vatu. Niestety w Niemczech sa problemu z przestrzeganiem tego przepisu i wtedy zaplacisz tak jak teraz tj. z niemieckim vatem.

Zeby to wrzucic w koszty trzeba wystawic fakture wewnetrzna i dolaczyc cos od nich (ang. invoice) i dowod zaplaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że Niemcy nie przestrzegają zasad tylko że usługa jest wykonana przez firmę niemiecką na terenie Niemiec. W związku z tym firma nalicza normalnie VAT. I ne ma tutaj znaczenia że usługę zamawia obcokrajowiec. Podobnie za hotel w Niemczech dostaniesz rachunek z naliczonym VATem obojętnie jaki masz paszport. Stawka Vat 0% przysługuje wtedy gdy usługa jest wykonywana w kraju innym niż siedziba firmy. Wtedy mamy do czynienia z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem usług. Mogły by to być na przykład jakieś usługi wykonywane zdalnie przez niemiecką firmę na serwerze zlokalizowanym w Polsce. Wtedy jednak nabywca takiej usługi ma obowiązek doliczyć i zapłacić VAT u siebie w kraju. Korzyść jest tylko taka że ten VAT można sobie odliczyć.

Tutaj jednak tak nie jest. Taki VAT zapłacony w Niemczech (pomijam juz jego wielkość :D ) dla firmy polskiej jest stracony i obecnie nie ma żadnej możliwości jego odliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to teraz inny problem. Skoro w mBanku do biznesowego eKonta nie dodają eKarty, to w jaki sposób mogę zapłacić z firmowego rachunku za hosting via PayPal ?? Czy istnieje możliwość zapłacenia w prywatnego eKonta i otrzymania faktury na firmę ? Chyba muszę oprócz faktury udowodnić, że faktycznie zapłaciłem, tylko jak to zrobię, skoro pieniądze nie wyszyły z firmowego konta tylko z prywatnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zapłacić na ich paypal swoją prywatną kartą kredytową. W uproszczonej księgowości (KPiR, Ryczałt) nie masz obowiązku ewidencjonowania obrotu środkami pieniężnymi, nie musisz też prowadzić raportów kasowych. Wystarczy że masz fakturę lub rachunek i jakiekolwiek potwierdzenie że za nie zapłaciłeś. W działalności gospodarczej wszystkie pieniądze po opłaceniu podatków, składek i innych należności są i tak twoje, bez względu na którym są koncie. Nie ma takiego rozdziału jak pieniądze twoje i pieniądze firmy.

W pełnej księgowości jest inaczej - należałoby zaewidencjonować przekazanie zaliczki lub zwrot równowartości środków którymi została opłacona usługa. Ale chyba nie masz pełnej księgowości? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności