Skocz do zawartości

Wpływ dynamicznego URL na SEO strony internetowej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chcę wprowadzić na moją stronę internetową funkcjonalność, która wprowadza do indeksu potencjalnie tysiące stron generowanych na podstawie URL. Posłużę się przykładem. Strona 

https://kalkulatory.livecity.pl/kalkulator-procentowy/przyklad/oblicz-liczbe-ktorej-16-procent-wynosi-70

 posiada w URL dwa parametry: 16 i 70. Mogą być one zmieniane i na tej podstawie na stronie wyświetla się odpowiedni wynik. Technologia mojej strony internetowej (SvelteKit) pozwala na generowanie stron na podstawie danych z URL, więc po wpisaniu jakiejkolwiek poprawnej wartości, wyświetlane byłyby odpowiednie dane. W sitemap dodałbym po prostu tysiące URL z różnymi parametrami - np. oblicz-liczbe-ktorej-65-procent-wynosi-60, oblicz-liczbe-ktorej-88-procent-wynosi-90, ewentualnie podlinkowałbym je dodatkowo gdzieś na stronie. Oczywiście wszystkie te strony będą miały link kanoniczny do strony podstawowej.

 

Moje pytanie brzmi: Czy taka praktyka będzie dobra pod względem SEO? Czy Google nie ma nic przeciwko takim sztuczkom? 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gouda105 napisał(a):

Czy taka praktyka będzie dobra pod względem SEO?

NIE Będzie 😬

9 godzin temu, gouda105 napisał(a):

SEO? Czy Google nie ma nic przeciwko takim sztuczkom? 

NIE indeksuje się wyników wyszukiwania.

 

W tym wypadku jest jeszcze gorzej 😆

  • Like 2

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli masz mocną domenę, możesz pozwolić sobie na więcej. Zdaje się, że Google zmienił retorykę, nie ma nic przeciw generatorom, jeśli dostarczają użyteczną treść.

Kod PROMO 20% ZNIŻKI tylko na WEEKEND do image.png.8bd2fb28808ba69a6ea4e4b82ff40c9b.png  WEE-KEN-DPR-OMO

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolan napisał(a):

Gogle ma chyba inne zdanie na ten temat. 

Jeśli uważasz, że te strony są wartościowe i przynoszą produkcyjny ruch, to zrób tak....
Tylko nie skwiercz jak dostaniesz bana na domenę.... 

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mion napisał(a):

Jeśli uważasz, że te strony są wartościowe i przynoszą produkcyjny ruch, to zrób tak....
Tylko nie skwiercz jak dostaniesz bana na domenę.... 

 

Robię też w taki sposób od wielu lat i nie skwierczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu 😆

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Podejście  @Mion jest jak najbardziej zrozumiałe. Biorąc na logikę - taka praktyka nie jest zalecana ale też nie spotkałem się z oficjalnym stanowiskiem google, co do dynamicznych urli (chyba że przeoczyłem). Spotkałem się więcej razy z podobnym rozwiązaniem i PODEJRZEWAM, że w google mają bardziej tolerancyjne podejście od momentu generowania contentu przez AI. Najważniejsze żeby treść na stronie spełniała HCU, spełnia? Możliwe, że nie będzie bana.

 

Inny przykład dynamicznego urla to:  zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/xxx-brutto

  • w miejsce XXX wprowadź nieokreśloną ilość cyferek, np. https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/111111111111111111110000005435345345034533333333333333333333333333112093029-brutto

Skrypt wyświetli obliczenia ale "wysypuje" się dopiero przy ilości 309/310 znaków w miejscu XXX.

 

Podobna sytuacja z kalkulatorem. Maksymalna liczba to 999,999,999, wiec to też nie jest takie "generowanie w nieskończoność".

  • https://kalkulatory.livecity.pl/kalkulator-procentowy/przyklad/oblicz-liczbe-ktorej-999999999-procent-wynosi-999999999

Temat jest interesujący imo, nie można z góry zakładać, że google zbanuje takie strony. Nie można też być pewnym, że tego nie zrobi :D

Rydzyk fizyk, pozostaje jedynie życzyć powodzenia!

Pozdrawiam

 

Pomogłem->

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Harry napisał(a):

Biorąc na logikę - taka praktyka nie jest zalecana ale też nie spotkałem się z oficjalnym stanowiskiem google, co do dynamicznych urli (chyba że przeoczyłem).

Kiedyś, bo obecnie nie mogę tego znaleźć były wytyczne odnośnie NIE indeksowania "dynamicznych" wyników wyszukiwania, co można uznać za temat pochodny do tego.

 

Domeny klasy "pracuj.pl" z pewnością mają większą tolerancje na filtry i przede wszystkim większy crawl budget .


Jak chodzi o samo indeksowanie, to z moich ostatnich obserwacji wynika, że Google ochoczo indeksuje strony, które mają niewielka zmieniająca się  treść np samą  nazwę kategorii jednocześnie brak wpisów w tej kategorii, co występuje przy starcie domeny.

----

Poza tym sam tytuł jest nieadekwatny do pytania "Wpływ dynamicznego URL na SEO strony internetowej"
Bo tu nie chodzi o sam URL, ale o generowanie stron z minimalnie zmienną treścią.


Przykładowo można by zrobić kalkulator mnożenia liczb w teorii o nieskończonej liczbie wyników i tym samym generowanych podstron tychże wyników ;)

  • Like 1

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mion napisał(a):

Kiedyś, bo obecnie nie mogę tego znaleźć

potwierdzam. dynamicznych nie indeksujemy.

  • Like 1
  • Thanks 1

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę to szokujące. Z jednej strony, ludzie szukający na polskich forach odpowiedzi sami się o to proszą. z drugiej specjaliści jak pan zgred. cóż. najwyraźniej allegro do kosza bo szukając praktycznie dowolną frazę, znajdą się wyniki wyszukiwania, np. "kolorowe kredki" da nam allegro.pl listing?string=kolorowe kredki .

 

Mion, ładny wywód chłopskiej logiki. Więc inne portale też do kosza, bo indeksują np. czarna koszulka zamiast koszulka. ah ta polska myśl szkoleniowa

Dodam jeszcze, że oczywiscie kazda glupote mozna wyobrnic "crawl budget'em", ale bez odpowiedniego zarzadzania strona to zacznijmy od tego, ze sama strona padnie bo boty zaczna wyszukiwac zapychajac serwer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności