Skocz do zawartości

Stare komputery


Daniel Kędzierski

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, Panowie... ja mam zabytki literatury informatycznej.. np:

"Przewodnik po ZX Spectrum"

"wszystko o komputerze" maj 1986, spectrum - basic, spectrum asembler

Instrukcja obsługi C64 po polsku

No, jest trochę tego :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
intru, dlaczego łatwe ?

mi chodzi o gry - tzn ja nie gram bo nie mam na to czasu ale za ladne to wszystko z tego co widzialem - to juz nie ten klimat ;)

ja mam zabytki literatury informatycznej

ja tez - kupilem sobie kiedys jakas stara ksiazke "podstawy informatyki i czegos tam"

tam mam komputery które ledwie miescily sie w srednim mieszkaniu i jedyne co potrafily to dziurkowac papier wedg jakiegos tam systemu :D

my jestesmy chyba tym pokoleniem które zamiast kupowac antyki bedzie kolekcjonowalo stary sprzet komputerowy - i ja to popieram ;)

Dla tych co lubią na biało i dla tych co na czarno:
logo_ap.jpg godmodelogo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem dumnym posiadaczem sprawnego IBM XT działającego z zawrotną prędkością 4,77 Mhz z preinstalowanym BASICem i przepięknym monitorem typu Amber (dla mniej wtajemniczonych - brązowo - czarnym 8) )....

Leży jeszcze gdzieś Mac II ale to przecież nówka sztuka prawie.... ;)

ach....cóż to były za czasy.... kółko komputerowe z czsów podstawówki, shneider-amstrad - ten z zielono-czarnym monitorem, trochę nowszych ze stacjami dysków 3 cale..... mmmmmmm.....

te dyskietki o wielkości chyba 8 cali (nie pamiętam - wyglądały jak 5 1/4 tyle, że chyba ze 4 razy większe)

że nie wspomnę o odrze, która straszyła wszystkich swoimi gabarytami

..... no i nowość na rynku XT !! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek postanowiłem wybrać się do piwnicy w poszukiwaniu mojego pierwszego Comodore C64.

Znalazłem, nawet stacja dysków do teraz działa :D

Płyta z pierwszego mojego PC 386 25 Mhz też jest.

Chyba będe musiał znaleść wyeksponowane miejsce dla tych okazów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh miłe wspomnienia

ja standardowo najpierw miałem C64 z magnetofonem do ktorego musiałem sobie dokupić specjalistyczny śrubokret (cienki, dlugi) :D do strojenia głowicy.. he he LOL ;)

Potem po drodze była ukochana Amiga 600, 1200, pierwsze HDD (caviar 850MB ;) dopalacz 040/40 ;) a potem bodajze pentium 75.

Po drodze jeszcze kilka lat zabawy w scenę ale to wy nie wiecie co to jest więc daruje sobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he no to sie pomyliłem...

na początek skan pudełka dyskietek które stoi obok mnie:

zlotc64.jpg

oczywiście naklejki otrzymałem osobiście na imprezie :D

zaraz poszukam jeszcze innych ciekawych rzeczy, skoro jest taki luxny wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, znalazłem jeszcze

baaardzo stare zdjęcie, chyba z 1998 roku:

na zdjęciu identy z parties, identy które mi się swego czasu zachowały.

he he lol... gdzieś mam jeszcze trochę votek z parties (nigdy nie wrzucałem, zawsze zabierałem na pamiatke z sobą;) no i z 1 CD samych zdjęć z pijackich zabaw ;) he he co sie wtedy działo...

jakby moja żona wiedziała ile wtedy byłem w stanie wypic :D to bym miał... #$@$#... a teraz jestem grzeczny :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie karzcie mi wygrzebywać materiałów.. :>

Ale chyba sobie zakupię tego typu sprzęty.. Amiga, Atari, ZX Spectrum. W moich okolicach akurat tego sprzętu trochę jest i za około 50 zł jestem w stanie kupić praktycznie każdy z tych komputerków.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja chce ZX SPECTRUM, choć na kółku komputerowym za kare że niechciałem pisać ochydnych żółwików dostałem ZX SPECTRUM - a reszta bawiła się na +, minus to takie które miało przyciski dotykowe zamiast normalnych klawiszy coś ala kalkulatory z kiosku za 3 zl.

Ale XT chętnie zakupię, ja akurat miałem XT z monitorem CGI więc karty typu Hercules raczej mnie mineły i 2 kolorówki na PC, tego uzywałem właśnie na ZX, pamiętam jak 3-4 kartki pisania z jakiegoś czasopisma w języku logo lub basic zakończył się klęską, dostałem jakiegoś złomskiego kasprzaka który miał tak lipną głowice że po zapisie było tylko PIIIII.

Tak czy tak fajnie było, ile to czlowiek musiał mieć wtedy pasji żeby siedzieć nad basiciem i pisać takie bzdury które teraz byłyby stratą czasu.

Tak samo overcloking to jie to co teraz, kiedyś podkręcenie zegara o 10 MHZ przy zegarku 25 MHZ to było cudo i taki zysk wydajności że głowa boli.

Teraz podkręcenie o 500 MHZ czasem pogarsza sprawę a wydajność nie jest już tyle razy większa.

Kiedyś sie w dosie w plikach config i autoexec cuda wyprawialo zeby dzialal szybciej, to jakis buffers, files itd czy cudo ktore doszlo w dosie himem.sys nie pamietam dokladnie co to dawalalo ale chyba cachewalo do pamieci gornej czy jakos tak, wiem ze efekty kilku komend poprawialy znacznie wydajnosc pamieci :D 2048 KB ram czy dysku twardego.

Ale powiem Wam, bo wywodząc się bardziej z grafiki reklamowej, składu DTP, pozycjonowaniem zajmuje się od kogą jest na to rynek, to w branży DTP nie wiele można znaleźć osób które projekty robily juz na XT czy ATARI a tutaj widac na forum ze dosc znaczna część miała doczynienia z tym sprzętem.

W DTP Atari czy XT to było pragnienie poligrafy, eee nie drukarnie nie miały sprzętu, w Szczecinie były może z 2 studia DTP które dysponowały komputerem, a i tak mimo to dość dużo naświetleń klisz drukarskich robiło się za pomocą powiększenia.

Szkoda że w branży IT mało można znaleźć osóbek które wiedzą więcej o grafice i nie opierają jej tylko o grafikę cyfrową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

branży DTP nie wiele można znaleźć osób które projekty robily juz na XT czy ATARI a tutaj widac na forum ze dosc znaczna część miała doczynienia z tym sprzętem.

wlasnie DTP - w tych czasach bylem jeszcze chlopczykiem w krutkich spodenkach a wolalem grac ale pamietam jak przychodzilem do mamy do pracy - gazeta - gdzie skladali prace do druku na jakis przedpotopowych komputerach - jak to wtedy wyglądało ?

pamiętam linotypy - gazety szły do specjalnej maszyny która odlewała szablon w ołowiu i z niego się drukowało ale nie pamiętam jak wyglądała sprawa druku reklamowego czyli np. plakatów, bilboadów itp - jak to się robiło np. na atari ? :hello:

Dla tych co lubią na biało i dla tych co na czarno:
logo_ap.jpg godmodelogo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel mówił, że jak chcieli wyciąć brzuszek w literce 'D' to z drukarki ciągnęli kartkę pod odpowiednim kątem, żeby odpowiednio nadrukowało, bo nie mieli sterowników odpowiednich..

Cholera, minęły chyba fajne czasy.. "Kombinatoryki" :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze jeszcze kilka lat zabawy w scenę ale to wy nie wiecie co to jest więc daruje sobie :hello:

A propo sceny pamiętam jedno super demko przy końcu ery c-64 prawdziwy wolfenstein3d. To co mi się włąśnie podobało w tych starszych maszynkach to ich stosunkow nieskomplikowana struktura. Przy odrobinie chęci można było pisać w kodzie maszynowym (właściwie nic innego nie było), teraz to nierealne. Koderzy potrafili wycisnąć 7 poty ze sprzętu, pamiętam jak zachwycałem się straszliwie migoczącymi obrazkami na c64, można było oglądać obrazki 320x200 ze 128 kolorami strasznie mi się to wtedy podobało, prawie jak zdjęcia ;)

A Pamięta ktoś giełdę w warszawie mieszcząca się w szkole, bileciki po kilka złoty, opasłe katalogi z grami.... Wcześniej zanim weszło cd na rynek ogromne stoły z tysiącami dyskietek...

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności