Skocz do zawartości

Rozliczanie podatku VAT


Buncol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pytanie kieruję do osób, które prowadzą działalność gosp. i rozliczają się z podatku VAT.

https://prawo.vagla.pl/node/7464 (kopia wniosku do MF). Z odpowiedzi MF wynika, że osoba fizyczna, prowadząca Działalność Gosp. nie musi rozliczać się z podatku VAT za usługi świadczone dla Google w przypadku kiedy strona internetowa (na której są umieszczone reklamy Google) umieszczona jest na serwerze w USA. Analogicznie, jeśli strona internetowa (na której są umieszczone reklamy Google) umieszczona jest na serwerze w Polsce - podatnik ma obowiązek płacenia podatek VAT.

Chciałbym poznać Wasze stanowisko w tej sprawie (zakładam, że nie wszyscy, którzy wypowiedzieli się w temacie mają strony internetowe na serwerach w USA). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Wyraźnie jest podane, że informacja o miejscu ustawienia serwerów pochodzi od zadającego pytanie Podatnika i nie ma wpływu na odpowiedź. Nie ma mowy o żadnej analogii. Co więcej:

Usługi (...) na rzecz osób fizycznych, osób prawnych (...) posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (...) są opodatkowane w kraju usługobiorcy, niezależnie od tego, gdzie usługi te są faktycznie wykonywane.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabywcą usług świadczonych przez Podatnika jest kontrahent z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, dlatego też miejscem świadczenia jest terytorium Stanów Zjednoczonych i w związku z tym przedmiotowe usługi będą podlegały opodatkowaniu na terytorium tego państwa.

Skoro świadczymy usługi na rzecz firmy z USA, która ma obowiązek rozliczać się w swoim kraju, odnośnie VAT interesuje nas opcja "nie podlega" bez względu na lokalizacje serwerów. Pozdrawiam.

Jeśli cytaty to tylko tutaj,

dla zrozumienia, czym są aforyzmy, tylko tam.

Czyżby Scylla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałbym odświeżyć temat.

Czy coś się zmieniło w ciągu tych dwóch lat w kwestii rozliczania, czy te zasady opisane w tym wątku są nadal aktualne?

Interesuje mnie głównie to na kogo powinna być wystawiona faktura. W umowie z adsense mamy bowiem:

„Google” oznacza Google Ireland Limited, spółkę zawiązaną zgodnie z prawem irlandzkim, zarejestrowaną pod numerem 368047, z siedzibą pod adresem Gordon House, Barrow Street, Dublin, 4. Numer identyfikacji podatkowej Google dla celów VAT to IE6388047V.

Czy mimo to faktura idzie na USA?

Czy faktury mogą być wystawiane w złotówkach po przeliczeniu. Czyli w dniu otrzymania przelewu wystawiamy fakturę w złotówkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dostaliście dzisiaj maila od Google w zakresie zmian w walucie raportów?

Wszystko wskazuje na to, że niestety szykuje się spora zmiana w zakresie rozliczania Adsens.

Poniżej przedstawiamy główne zmiany, które

zostały w Warunkach wprowadzone:

* Strona, z którą wydawcy zawierają umowę, zmienia się z Google Inc. na Google

Ireland Limited.

* Wydawcy są odpowiedzialni za odprowadzanie wszelkich wymaganych lokalnych

podatków. Zwroty podatku VAT będą dokonywane wyłącznie na rzecz wydawców z siedzibą

w Irlandii.

* Prawem obowiązującym nie jest już prawo kalifornijskie, ale prawo angielskie

lub lokalne.

Przed dokonaniem aktualizacji konta zostaną Państwo poproszeni o dokładne zapoznanie

się z Warunkami korzystania z usługi. Niestety nie możemy interpretować za wydawców

znaczenia zmian w naszych dokumentach prawnych. We wszelkich kwestiach prawnych

dotyczących nowych Warunków należy konsultować się z prawnikiem.

Prawem podatkowym się nie zajmuje więc nie wiem jak te zmiany wpłyną na rozliczenie VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dostałem tego maila. Wygląda na to że będzie trzeba teraz płacić normalnie 22% VAT. :)

Nie - bo to jest export usługi :)

No chyba że masz na myśli osobę bez DG...

TA przy okazji.. czy ktoś wie czy trzeba będzie mieć euro NIP do tego żeby wystawić fakturę do irlandii (ja słyszałem że trzeba)?

Oczywiście bo to wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług.

iDir - skrypt na katalog stron lub firm - następca projektu SEOKatalog, dostosowany do dzisiejszych standardów, w pełni responsywny, na nowoczesnym frameworku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie trzeba Euro NIP to niestety wróże szybki regres po stronie Adsens.

Raz, że samo uzyskanie EuroNIPu wymaga masy zabiegów, to później można tylko współczuć księgowej, która będzie musiała bawić się w jakieś odpowiednie deklaracje Vat UE, Intrastat i inne pierdoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz, że samo uzyskanie EuroNIPu wymaga masy zabiegów

Mniej więcej 30 minut w skarbówce :(

Jak ktoś zakłada DG to teraz chyba jest to już do zaznaczenia (lub nie) bezpośrednio na 1 formularzu.

A co do dodatkowych deklaracji VAT UE - tutaj się zgadzam - chora biurokracja.

iDir - skrypt na katalog stron lub firm - następca projektu SEOKatalog, dostosowany do dzisiejszych standardów, w pełni responsywny, na nowoczesnym frameworku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba zmieniać NIPu na europejski, jeśli świadczymy tylko i wyłącznie usługi poza terytorium naszego kraju.

Informację tą uzystkałem od samego kierownika US. Potwierdzeniem tego może być to, że VAT-R/UE wypełniamy tylko jeśli dostarczamy/nabywamy towary lub nabywamy usługi wewnątrzwspółnotowe. Nie ma tam słowa o dostarczaniu usług wewnątrzwspółnotowych :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktos z was interesowal sie zawieszeniem dzialalnosci? Niedlugo mijaja 2 lata od rozpoczecia dzialalnosci i przyjdzie mi placic prawie 900 zl ZUSu, wiec zastanawiam sie czy moze zawiesic dzialalnosc np. na 6 miesiecy, po tym czasie ja odwiesic na jeden czy dwa miesiace, zrealizowac wyplate z google i innych programow partnerskich za te 6 miesiecy, potem znowu ja zawiesic itd. czy takie cos przejdzie ? oprocz tego pozostaje sprawa faktur za serwery, doemeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

któyś kolega pisze bzudry na temat NIP UE ... uzyskanie jego jest tak proste, ze wystarczy wypelnic VAT-R (najnowsza wersja) i po sprawie kolego - o ile oczywiscie masz juz dzialalnosc i rozliczasz sie jako vatowiec

wystarczy zatem za pomoc vat-r zaktualizowac dane i tyle

zadnych dodatkowych obowiazkow, bzdury kolega pisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności