Skocz do zawartości

strony z DC - prawny punkt widzenia


Dinth

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jesli mam rowniez forum dyskusjne i zdaza sie ze ktos wklei na nie w calosci artykul z interii czy innej gazety.pl to czy jako wlasciciel forum moge poniesc prawne konsekwencje tego?

Czy ktos slyszal o przypadku takich procesow ?

Tutaj bedzie sygnaturka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli mam rowniez forum dyskusjne i zdaza sie ze ktos wklei na nie w calosci artykul z interii czy innej gazety.pl to czy jako wlasciciel forum moge poniesc prawne konsekwencje tego?

Czy ktos slyszal o przypadku takich procesow ?

Na pewno warto pouczyc uzytkownikow, aby wklejali tylko cytaty i dawali link..jesli jest to sporadycznie, ze ktos daje caly artykul. to raczej problem maly. Jako moderator najlepiej dodaj jeszcze pod artem wtedy linka...Jesli ktos notorycznie lub duzo userow czesto wkleja cale arty, to radze zwrocic uwage na problem. Szkoda, aby stracic dobre imie gdy ktos przypadkowo trafi na artykul.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z prawnego punktu widzenia tekst "Forum stanowi tylko platforme wymiany informacji, ekipa zarzadzajaca forum nie ponosi odpowiedzialnosci za teksty wklejane przez uzytkownikow" nie zadziala?

Akurat na moim forum jest bardzo duzo artykulow wklejanych w calosci, a ze kiedys juz mialem powazny konflikt z prawem wiec troche sie boje. Czy jak dokleje pod taki artykul link do zrodla to jest ok ?

Tutaj bedzie sygnaturka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak dokleje pod taki artykul link do zrodla to jest ok ?

Nie, wklejenie linku pod caly artykul NIE JEST OK! Jest naruszeniem prawa. Wystarczy na zdrowy pomyslec o kilku rzeczach i wtedy odpowiedzi cisna sie same:

1. Grzecznosc wymaga zapytania sie wlasciciela praw autorskich o mozliwosc przxedrukowania lub wklejenia artykulu w calosci. Tez nie chcialbys, aby ktos sobie wkleil bez Twojej zgody Twoja prace na strone i w sposob bezposredni (chamska sprzedaz Twojego artykulu) lub posredni (wieksza klikalnosc w google adsense bo wiekszy ruch na stronie podniesiony m. in poprzez publikowanie wartosciowych artow) czerpal korzysci z Twojej pracy tworczej.

2. Czasem jako autor chcialbys wiedziec, gdzie znajduje sie Twoja praca tworcza. Jak ktos zobaczy, ze Ty, Iksonski Mariusz, piszesz arty na strone, w ktorej jest nasr...e Adsensa lub strona nie ma wartosci, to w przyszlosci jak ktos to znajdzie w sieci, to sobie pomysli, "Ech tam, ten Iksinski nie ma talentu, wstawia arty na jakies goweniane strony, nie zatrudnimy go do pisania artow na nasza strone". Wlasnie takie powyzej rozumowanie nawet przez mysl nie przejdzie zlodziejom contentu.

3. Nawet jesli masz strone niekomercyjna, warto sie po prostu po ludzku zapytac o mozliwosc opublikowania czyjegos tekstu.

4. co innego jest napisanie na Forum: "Gazeta ABCXYZ pisze dzisiaj na pierwszej stronie, ze (tu wybrany cytat z gazety)...A poten dziennikarz XYZ dodaje, ze (tu cytat z gazety(" A co innego wkleic caly ART i napisac "przeczytajcie sobie" Jak podasz tylko link, to jest OK! Jak widzisz, w tym pierwszym przypadku (pierwszym zdaniu, czlowiek piszacy na forum musi sobie zadac trud sklecenia zdania i odpowiedniego zacytowania tekstu, a to kosztuje czas. W tym drugim przypadku (wklejenie tekstu) w ogole nie zawraca sobie takimi duperelami glowy i jedzie rowno wklejajac caly art. Warto jednak zwracac forumowiczom uwage, zeby nie miec klopotow...

Ja na przyklad monitoruje czesto siec, czy moje arty nie pojawiaja sie na innych stronach. Jesli sie pojawia, dyskretnie, aczkolwiek stanowczo interweniuje i kontaktuje sie z osoba odpowiedzialan za dana strone czy forum. I takich monitoringow w siieci jest mnostwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przyklad monitoruje czesto siec, czy moje arty nie pojawiaja sie na innych stronach.

właśnie sobie teraz spojrzałem na moje artykuły cieszące się największym powodzeniem, i widzę, że posiłkował się nimi... senator RP :) przy zgłaszaniu poprawki do ustawy, wystąpienie zaczyna się: Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

ależ dumny jestem, aż tam moje 'wypciny' dotarły :)

w różnorakich prezentacjach (pdf, ppt) też są fragmenty, tylko już w źródle nie chcą podać, że to dana strona www :)

generalnie www (to co nie wydane w druku) uważana jest przez 'ludzi nauki' jako mało wiarygodna, choć sami z nich korzystają...

o, jakiś lekarz skopiował 2 akapity, też nie podał źródła :)

na szczęście Google zwykle wrzuca w uzupełniające, albo zamieszcza niżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności