Skocz do zawartości

Koszty stworzenia i utrzymania serwisu spolecznosciowego


marlonk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawia mnie jakie są koszta oskryptowania, utrzymania (jaki serwer jest potrzebny) i prowadzenia rozwiniętego i popularnego serwisu spolecznosciowego?

dajmy na to serwis gdzie ludziki sie rejestruja dodaja wlasne fotki, opisy, komentarze, ankiety, opinie itp itd. Nie chodzi mi o portal w stylu wykop.pl tylko raczej jak hmm no nieh bedzie fotka.pl

jaki jest koszt skryptu? nowy pisany na zamowienie.

koszt utrzymania serwera?

koszt utrzymania zalogi?

koszt reklamy?

i inne koszta ktorych nie wzialem pod uwage..

ktos sie z Was orientuje?

pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ciekawy temat, pracuję przy tworzeniu dość rozbudowanego serwisu społecznościowego. Dokładnych wyliczeń nie znam ale koszt stworzenia samego skryptu mieści się z tego co wiem w granicach paruset tyś - mln zł. Zależy oczywiście od wykonania i "jakości" samego rozwiązania.

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że np. kupno licencji na czat z kamerkami to "przyjemność" rzędu 400-1000USD (bez dostępu do kodu), kolejny 1000USD to proste modyfikacje tej aplikacji (raczej mam na myśli modyfikacje szablonu), potem dochodzi macromedia FMS (streaming) - licencja ok. 4500USD. Nie wiem ile sam czat by kosztował, gdyby to było robione od podstaw. Firma która tym się zajmuje ma ok. setkę serwerów do obsługi tych czatów dla "mniejszych" klientów a cena jak widać nadal bardzo wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zrobić na 2 sposoby: dobrze i bezpiecznie ale drogo i kiepsko i niebezpiecznie ale tanio.

Samo zrobienie serwisu i oskryptowanie go nie musi koniecznie być bardzo drogie (w granicach 10 - 20 tys) jednak musisz się liczyć z tym, że w niedługim czasie coś zacznie sie sypać, czegoś będzie brakować, będziesz ograniczony możliwościami tych tanich lub bezpłatnych skryptów. Dojdą te tego luki w skryptach i włamania na stronę jak tylko stanie się nieco bardziej popularny.

Oczywiście znajdą się magicy którzy zaoferują napisanie skryptu za 2-3 tysiące :D - życzę powodzenia, ale mam już dość takich magików. Dobry programista, potrafiący przewidzieć wiele sytuacji i mozliwość dalszego rozwoju portalu nie zejdzie poniżej kilkunastu tysięcy.

Jak kawa pisze - dobrze napisany serwis, z dobrymi i bezpiecznymi skryptami + utrzymanie tego na hostingu o wysokim standardzie (a to warunek powodzenia) to koszt od kilkuset tys w górę. Co do załogi i reklamy - ile masz - zawsze będzie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kadzielawski poruszył kwestie która nie raz jest zapominana ale już coraz mniej biorąc pod uwagę koszta.

Warto mieć jeśli się nim nie jest jakiegoś speca który będzie wszystko trzymał "w kupie".

Taki scrypt wymaga sporej opieki a co za tym idzie wydatków.

Do wydatków należy doliczyć hosting (dedyk jeśli liczymy na średnią lub sporą oglądalność).

Koszty reklamy to już nie ma widełek, ne pewno nie zrobisz tego za kilkaset złotych, ale np skupiając się na niszowym serwisie społecznościowym jakim jest np zicherka.pl to koszty promocji mogą być nie duże.

W niektórych przypadkach jeśli serwis zainteresuje gości to może dojść do marketingu wirusowego.

Podsumowując przy ograniczonych kosztach szedł bym w stronę jakiejś niszy, jeśli bym miał koszta większe poszedł bym w stronę miejsc które podałeś ponieważ skoro dla nich jest miejsce, znajdzie się i dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym co pisze Lolki. Poza jednym - koszta hostingu to promil kosztów softwareu który na tym ma chodzić. Weźmy na przykład taki digg.com, chyba w usa to strona która ma całe 1% ruchu a powstała za 200$ na rentacoder. Gdzieś w okolicach pakistanu z tego co wiem. Nie wspomnę jak to na początku wyglądało i w żadnym razie nawet nie przypominało tego czym digg jest obecnie. Taki klon digg, który wygląda jak digg na początku, sprzed 10-15 lat można zrobić tanim kosztem i szybko. Tylko kto na to wejdzie DZISIAJ?

@kadzielawski - serwis taki jak fotka, który ma 5 mln użytkowników a online dochodzi do 100000 nie pójdzie na żadnym darmowym skrypcie :( To jest zupełnie inna para butów niż stawianie jakiegoś fora phpbb na przemie co się wysypie przy 30 online ;) Tutaj musi być kod odpowiedniej jakości, napisany z myślą o czymś takim jak wydajność, bezpieczeństwo, skalowalność. Pewnie kilka/naście serwerów, wszystko dobrze zaprojektowane, diagramy, wykresy, IoP, optymalna baza, wydajne cache, szybkie dyski. Parę osób które czuwa nad tym żeby to dobrze działało (programiści, admini, moderatorzy, etc).

Jakbyś chciał sklonować fotkę to czeka cię wydatek rzędu kilku milonów zł i to jest wersja IMO optymistyczna ;) Zatrudniając średniej klasy specjalistów a nie studentów co jedyne co zrobili to hello world na kursie PHP albo konfiguracja routera na laborach z sieci zapłacisz 20000-30000zł/miesiąc (realna płaca 10-20k) i to raczej marna płaca, niżej nie zejdziesz.

10,20k - za tyle to możesz pociąć szablon albo grafikę zrobić. Zgadzam się, że pewnie znalazłby się ktoś kto podjąłby się tego za 20k... pewnie po paru miesiącach projekt by upadł, albo byłby zlepkiem skryptów. Forum na VB, kamerki na red5, newsy na wordpresie, shoutbox z przema a wszystko by się pięknie codziennie sypało przy 3 znajomych online ;) Z resztą to nie jest zadanie dla jednej osoby, raczej dla sztabu 5-10 osób i menadżera który wszystko ogranie, podzieli zadania, zadba żeby wszystko szło do przodu, etc.

Z resztą pomyśl. 10k to grosze. Praktycznie każdy gimnazjalista mógłby tyle "wysupłać", zwłaszcza, że przy takiej liczbie userów strona zarobiłaby tyle pewnie w 2h po otwarciu nawet gdyby byłaby darmowa to na samej reklamie. Jeśli za takie pieniądze dałoby się stworzyć system który tyle zarobi - to nikt nie inwestowałby w akcje. Sam bym tyle wyłożył, tu i w tym momencie gdybym dostał taki skrypt dobrze napisany na zamówienie. Wysłałbym to do fotki a oni daliby 10x tyle, żebym go wyrzucił do kosza ;)

Oczywiście za 10-20k zrobisz marny klon fotka.pl na darmowych skryptach gdzie wszystko się sypie, tylko tutaj jest jeden problem. Kto będzie z tego korzystał, skoro pierwowzór działa świetnie i jest jakieś 10 lat do przodu, jeśli chodzi o każdy aspekt. Z innej beczki: na co przeznaczono pieniądze z ostatniej emisji akcji komputronik.pl - m.in. na modernizację sklepu internetowego, gdyby to były kwoty jakie tu padają - to po co emisja akcji, pewnie dzienny zysk by wystarczył. I tutaj jest właśnie taki haczyk bo coś co prosto wygląda, prosto działa i prosto obsłużyć najtrudniej wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady Panowie to ze Nasz kraj jest pelen zlodzieji ,ktorzy wykorzystuja niewiedze ludzka do entego stopnia,aby sie dorobic szybko i nieucziciwie na innych to nie znaczy ze takie kwoty musza padac jak piszecie za wykonanie chodzby ala fotki ;) i straszyc ludzi :(

Poza tym zastanawia mnie jedna sprawa ciekawe skad nasi programisci maja te wypasione scrypty i jak zbudowali swoje warte tys, miliony?

Ja wiem skad bo znam ten rynek nie od wczoraj i nie oszukujmy sie poczatki kazdego z polskich ( wiekszosc programistow )

pochodza z przebudowy scyptow darmowych z wiedzy setki tysiecy ludzi z calego swiata ,a koszt tak napawde programisty ujawnia sie w

chwili gdy nalezy poprawic roznego rodzaju widzi-misie ,grafika, lub cos w czym nie jestesmy az tak dobrzy ,ale napewno to nie kosztuje tyle co stworzenie owego oscryptowania pod ala fotke ;)

Doddam jeszcze ze za Oceanem bezpieczenstwo jest o wiele bardziej trudniejsze i wydaje sie grom dolcow

( oczywiscie jest o wiele wiecej glownych powodow chocby jezyk eng. ( wieksze zagrozenie, wieksza konkurencja lecz mentalnosc amerykanow mogl aby duzo ulatwic w tej konkurencji ) nienawisc do USA od strony arabow, hindusow,

chinczykow etc, a nie ukrywajmy w tych krajach sa jedni z najlepszych hakerow,spamerow itp. )

a w polsce kto zajmue sie hakowaniem jak ludzie do dzisiaj nie potrafia wyslac dobrze emaila z zalacznikiem

poza tym co myslicie ze swietne witryny nie wybijaja sie na darmowych sryptach ? poczytajcie o youtube, i inne hity

to dowiecie sie o wiele wiecej...

Moja rada marlonk jesli nie masz odpowiednich srodkow na scrypt full wypas to dzialaj na darmowych scryptach ,a jak bedzie Ci fajnie szlo inwestuj wtedy w rozbudowe tych darmowych ( zabezpieczenia , dodatkowe opcje etc. ) a pozniej jak juz bedziesz mial taka kase, ze spokojnie zrobia Ci to juz twoi pracownicy czyli nowy scrypt ,lecz jesli juz mialbys wydawac na scrypt proponuje szukac go na rynku USA uwierz mi

na slowo - platny i do tego rozwijany scrypt mozesz tam miec za 10 razy mniejsza kase niz w naszym kraju !

Zostaje tylko spolszczyc go od strony langu.

Co do hakerow w naszym kraju jest to karane i musi to byc naprawde niezly haker i mysle ze za zaplata

konkurencji i wtykach bo komu by sie chcialo uwalac czyjas strone dzieki ktorej moze dodac fotke wiedzac do tego ze u nas niezle karaja

za to i mysle ze byle kto napewno by nie narazal swojej przyszlosci dla fotki ...

Natomiast jesli doszlo by do tego proponuje ci zabezpieczyc sie od strony serwerow ,a jak ;)

jest jedna swietna metoda ,a zastosowal ja w dawnych latach amerykanski rzad - byly to czasy gdy komputery mialy wielkosc gigantycznych szaf wazacych kilkanascie ton w ktorych przechowywano tajne dane panstwa ,uzbrojenia , etc.

( dodam ze wtedy komputer byl nie znany dla wiekszosci ludzi z UsA i byl to projekt tajny )

,lecz istniala obawa przed wrogiem czyli innym panstwem ze moga zdobyc tajne pliki metodami obecnego hakera etc.

i co zrobili ? mianowicie posiadali kilkadziesiat serwerow awaryjnych w calym kraju ( mozliwe ze w innym panstwie takze )

i spali duzo lepiej niz przed tym jak mieli jeden ,ale atak i tak nastapil tak jak przypuszczali ,lecz zmiana lokalizacji i szybka reakacja

awaryjnosci uratowala pliki wszytko wrocilo do normy ,a co najlepsze nastepne serwery byly tak zbudowane ze przypominaly klatke lwa

ktora w wiekszosci procentach gwarantowala ujecie szkodnika ( ktorego ujeto )

No ale ty nie masz zamiaru stawiac chyba mocarstwa ;) wiec mozesz z tego co tu napisalem wywnioskowac mysle ze niezle wnioski

i smialo realizowac swoj pomysl co do budowania serwisu spolecznosciowego.

( jezyk angielski moze Ci duzo ukazac wiec warto go umiec lub uczyc sie to tak na marginesie aby bardzo zminimalizowac srodki na projekt www ).

pozdrawiam i zycze sukcesu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://blog.forret.com/2006/05/youtube-ban...abytes-per-day/

poczytajcie o youtube, i inne hity to dowiecie sie o wiele wiecej...
Haha! no świetny dowcip, nie wiem czy to ironia ale youtube za sam transfer miesięcznie płaci miesięcznie ~1 mln USD. Faktycznie wybił się chyba na darmowym skrypcie ;) (masz na myśli te niedoróbki-klony youtuba które sprzedaje się po 300$?)
Meanwhile the site’s bandwidth costs, which increase every time a visitor clicks on a video, may be approaching $1 million a month–much of which goes to provider Limelight Networks. (…) Industry observers estimate that YouTube, which is streaming 40 million videos and 200 terabytes a day
Let’s get a feel for that number. 200 terabytes a day adds up to 6 petabyte per month, or 72 petabyte per year. That’s a lot of Libraries of Congress. It’s equivalent to a sustained 9.26 Gbps stream, more than any single Serial-ATA or Fibre Channel can deliver.

If you would build your own distributed network of ’standard’ unmetered 100Mbps caching servers, optimistically delivering 20TB/month at $2000/month, you would need at least 300 servers - or $600K per month. With Streamload, it’s way more expensive: $4400/15TB or $1,76mio per month for Youtube’s 6PB/month. Although I think Youtube would get a better price since they would need 400 Streamload servers.

1-2 miliony USD za transfer miesięcznie i 400 serwerów, no i oczywiście do tego musiał być jakiś "darmowy skrypt" :(

New future - ja zauważyłem coś zupełnie innego. Tzn. że zawsze kiedy w polsce przedstawiam komuś realną kwotę za wykonanie czegoś to traktuje mnie jak złodzieja i opowiada banialuki jakie to jest wszystko łatwe i proste ;) Chociaż nikt kto tak stwierdził nie pokazał mi jeszcze, że umie zrobić cokolwiek. Baaa... nawet nie chciał się nauczyć, a przecież to czysty zysk skoro "jest tak drogo". "Przecież są darmowe skrypty" (które chyba same się piszą ;) ) Z tego co mówisz, że niby w stanach kwoty są 10x niższe to nie wiem dlaczego, ale właśnie w stanach dostaję tyle ile tutaj nigdy bym nie zarobił - więc raczej na mnie nie oszczędzają.

Weźmy na przykład taki skrypt do aukcji rewersyjnych z ilance.ca. Jest nawet wersja polska i znam z grubsza ludzi, którzy ją robili. Wiesz ile kosztuje "goła" kopia? 500$ z limitem do jednej domeny i 5000 zarejestrowanych użytkowników, dochodzi PHP kodowane zend-encoder i dobry serwer bo skrypt jest średnio optymalny (wymaga np. min 20mb ram do instalacji i nieźle ubija serwer). za 5000$ możesz kupić kopię bez limitów, ale i rak jest limit domen. Pewnie jak napiszę że do wersji 3.0 alpha wpakowano w to prawie pół miliona USD to i tak nie uwierzysz :) To było jeszcze zanim wydano pre-release co trwało pół roku a potem jeszcze pół do wersji finalnej.

Tak BTW: zapytaj może znajomych (jeśli masz) w krakowskim prokomie ile się tam zarabia.

Między firmami w US i PL różnica jest taka, że jak ktoś w firmie w US stwierdzi, że potrzebny jest serwer macromedii za prawie 5k$ to na następny dzień się go kupuje, jak potrzeba chatu za 2k$ to się go po prostu bierze. Jak ktoś potrzebuje jakiegoś oprogramowania oprócz np. eclipse to na następny dzień ma. Bo tam się ludzie biorą za projekty na poważnie. Później w polsce jest wysyp kopii i podróbek, bo jeśli się nie ma pieniędzy na paru klepaczy kodu to tym bardziej na jakąś rozsądną inżynierię oprogramowania, przypadki użycia, projekt, badanie rynku, etc. Nie chce się nawet samemu pomyśleć "bo jest taka fajna strona to się skopiuje". Mi tu jeszcze brakuje ludzi którzy chcą stworzyć kopie google za 50zł bo "przecież to tylko jeden formularz i logo" ;)

Takie kwoty muszą padać, bo zauważ że jest to realna kwota za wykonanie takiego serwisu, nie za kopie czegoś co się sprzedaje w 1928 egzemplarzach i ty nie rozróżniasz tych dwóch pojęć. Równie dobrze możesz twierdzić, że microsoft office można napisać od podstaw za 1200zł, bo za 1000zł stoi na półce w sklepie ;) Ba... może nawet za 200zł bo przecież jest darmowy openoffice ;)

Z resztą poszukaj ile w stanach kosztuje np. MM Server albo aplikacja czatu. Nie taka "darmowa" na "darmowym" red5 która chodzi jak chce i może obsłużyć maks 50uu bez padu, ale taka napisana porządnie przez firmę która ma zaplecze żeby to utrzymywać i zapewniać support a która może na jednym serwerze pociągnąć i parę K osób.

ale napewno to nie kosztuje tyle co stworzenie owego oscryptowania pod ala fotke

Nieee.... no pewnie że nie. Może taka umowa. Ty mi stworzysz taki serwis jak fotka a ja ci przeleję na konto 10000zł? Wyjaśnie ci od razu dlaczego to nigdy się nie stanie. Jeśli otrzymałbyś prawa autorskie to spokojnie takie coś możesz sprzedać za 2000zł od sztuki. Jaka jest stopa zwrotu? 5 kopii? Jeśli myślisz, że ktoś poszedłby na taki układ to chyba zwariowałeś - musiałby być idiotą. Idiota z założenia tak skomplikowanej aplikacji nie napisze jeśli wymagamy, żeby działała choć czasem ;)

Chyba trochę nie wiesz o czym mówisz z tym hackowaniem, bo nie łamie się teraz zabezpieczeń serwerów - najsłabszym elementem są skrypty. Poza tym nie da się postawić takiego klastra bez replikacji danych no i znowu jest problem bo trzeba mieć albo wsparcie hardware'u od strony hostingu, czyli praktycznie własny sprzęt - bardzo drogi, albo wsparcie ze strony skryptu. Już widzę jak darmówki pisane pod 10-20 osób online w PHP obsłużą replikacje. Nie obsłużą bez napisania skryptu od nowa. No i tutaj następny problem - jeśli zabezpieczenia skryptu (nie systemu operacyjnego czy serwera WWW / bazy) zostaną złamane to i tak zmiany wprowadzone przez włamywacza muszą być replikowane na pozostałe serwery. Po co? Bo jak ktoś sobie wejdzie na twój serwis i np. zmieni profil to byłoby miło gdyby wszyscy widzieli te zmiany a nie tylko osoby które się wbiją na mirror X z 20.

Oczywiście rada jest dobra - bo z zerowym budżetem tylko darmowe skrypty pozostają, instalacja to już bardzo mały wydatek bo praktycznie każdy umie to zrobić (nawet dziecko sąsiada za czekoladę) serwer też przy odrobinie dobrych chęci można postawić za darmo i jako-tako skonfigurować. Ale ty całkowicie mylisz pojęcia. Myślisz, że skrypt pisany przez dzieciaka po szkole podstawowej = fotka.pl a ten licznik online to tylko taka cyferka i równie dobrze może tam być 10x więcej a i tak nie będzie różnicy. Otórz będzie. Ludzie po studiach z ogromnym doświadczeniem zawodowym nie piszą skryptów na poziomie "darmówek" z przema a ilość osób nie wpływa liniowo na koszty i obciążęnie serwerów.

Jest tu właśnie takie małe "ale", po prostu trzeba mieć pomysł, wtedy inwestując nawet 200zł można zarobić miliony. Pokaż mi jeden serwis na stocku który się wybił. Wszystkie serwisy startowały od zera, zyskiwały popularność a potem pakowano w nie miliony $, ty myślisz, że za 200 zł stworzysz sobie kopię fotki czy czegokolwiek i jeszcze nadrobisz 10 lat straty oraz zmienisz przyzwyczajenia ludzi.

Co do kosztów programistów to nie wiem jakie ma znaczenie to, na czym się uczyli - znaczenie ma tylko i wyłącznie to, jaki piszą kod i ile możesz na tym zarobić czy stracić ;)

Moja rada marlonk jesli nie masz odpowiednich srodkow na scrypt full wypas to dzialaj na darmowych scryptach ,a jak bedzie Ci fajnie szlo inwestuj wtedy w rozbudowe tych darmowych ( zabezpieczenia , dodatkowe opcje etc. ) a pozniej jak juz bedziesz mial taka kase, ze spokojnie zrobia Ci to juz twoi pracownicy czyli nowy scrypt ,lecz jesli juz mialbys wydawac na scrypt proponuje szukac go na rynku USA uwierz mi

na slowo - platny i do tego rozwijany scrypt mozesz tam miec za 10 razy mniejsza kase niz w naszym kraju !

Dlaczego? To musi przecież z czegoś wynikac. Więc albo a. koszty życia są tam 10x mniejsze, albo ten skrypt sprzedaje się hurtowo 10x większej liczbie osób. Dochodzą jeszcze bardzo restrykcyjne licencje - w US najczęściej per-domain / per-user no i oczywiście zamykany kod ;)
Co do hakerow w naszym kraju jest to karane i musi to byc naprawde niezly haker i mysle ze za zaplata

Większość polskich serwisów może "zhaczyć" każde dzieco wykorzystując nawet najdebilniejszy atak XSS czy SQLI, to nie jest technologia kosmiczna. Kto się dzisiaj będzie bawił w hakowanie serwerów skoro nawet allegro czy świstak są dziurawe jak ser szwajcarski.

jezyk angielski moze Ci duzo ukazac wiec warto go umiec lub uczyc sie to tak na marginesie aby bardzo zminimalizowac srodki na projekt www

Albo masz pomysł albo masz kasę innego wyjścia nie ma i żaden język nawet chiński tu nie pomoże (no może jeśli chcesz zająć się importem odzieży:).

Tak czy inaczej życzę powodzenia, także w udowadnianiu mi tego - że się mylę i za parę K można zrobić serwis który jest kopią innego a zawojuje polski internet. Serwisów do kopiowania coraz mniej. Z resztą sam się zarejestruję na takiej udanej kopii jeśli tylko będzie lepsza od oryginału ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

primo: przestańcie pisać "scrypty" bo się ośmieszacie

secundo: wypowiedź new future to kupa takich bzdur, że aż ciężko to skomentować ("Ja wiem skad bo znam ten rynek nie od wczoraj i nie oszukujmy sie poczatki kazdego z polskich ( wiekszosc programistow ) pochodza z przebudowy scyptow darmowych" => mistrzostwo w pier* farmazonów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko zawsze rozwala jak widzę oferty na www.zlecenia.przez.net. Kolesie chcą żeby im zbudować allegro i ludzie licytują 300-700 zł :-)

A ja biedny nie umiem żadnej aukcji wygrać bo za byle wortaliczek nie licytuję mniej niż 10k ;-)

Najwyższej jakości strony internetowe można zamówić w firmie Invini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolesie chcą żeby im zbudować allegro i ludzie licytują 300-700 zł :-)

Cicik chyba zgłupiałeś że chcesz cokolwiek pisać. Za taką kasę to tylko rozkręcać nowe allegro :) Albo weź z providenta pożyczkę 1000zł i niech ci zrobią allegro, gazeta.pl, onet, google i rozkręcaj międzynarodową korporację :) Jak jeszcze dobrze ponegocjujesz to fotkę i 5 dedyków dostaniesz gratis do zestawu :(

A ja na zagranicznych potralach freelance widzę ludzi którzy chcą very easy project - google clone - $50 :( Oj przepłacają polacy na tych zleceniach-przez-net za kopie allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, ze koszty nie sa niskie, ale i tak uwazam ze troche przesadzacie. jak ktos zaczyna interes nie przewiduje od razu 10 000 osob online po 10 minutach istnienia strony w necie. uwazam, ze mozna isc po kosztach, i dopiero jak sie rozwinie to inwestowac w przerobki i ulepszenia. w koncu nie kazdy pomysl to zloty pomysl i moze niewypalic. a serwis spolecznesciowy, jak jest to jakas niszowka typu ludzie z mazur, itd to nigdy nie bedzie mial takiej ogladalnosci, wiec straszenie kolesia kosztami rzedu miliony to troche przegiecie....

Nauka angielskiego online - https://www.e-angielski.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich milionów. Rzędu kilkuset tysięcy do miliona. Zależnie od funkcjonalności, czasu wykonania, etc. Jasne, że można pisać powoli i od podstaw ale nie znasz chyba kosztów zatrudnienia i ile takie coś zajmuje. Gość chce fotkę to podałem szacunkowe koszty, gdyby np. chciał czat to ma napisane ile takie coś kosztuje nie pisane od podstaw tylko gotowy skrypt + soft (2000USD + hosting) lub (6500USD + dedyk), pisane od postaw 100-1000x więcej i to jest super-optymistyczny przelicznik.

W ogóle przyjmujesz 2 błędne założenia:

* że programistę cokolwiek obchodzi to czy pracodawca ma dobry pomysł i na co liczy gdy zaczyna interes, to jego zmartwienie.

* że w IT nie obowiązują żadne zasady wolnorynkowe i każdy projekt ma być żyłą złota i się powieść nawet robiony za darmo dla jakichś pokemonów (ogłoszenia w stylu - napisz mi portal za link/banner, etc:) )

w koncu nie kazdy pomysl to zloty pomysl i moze niewypalic
Ameryki to ty nie odkryłeś :(
wiec straszenie kolesia kosztami rzedu miliony to troche przegiecie

Lepiej niech wpakuje 10k w coś co nie będzie działać. Bo za takie pieniądze nie ma prawa.

Napisz do pierwszej lepszej firmy wykonującej skrypty i poproś o wycenę. Kiedy usłuszą że masz 30-40k i jesteś osobą prywatną - usłyszysz śmiech w słuchawce.

Faktycznie można stworzyć taki serwis społecznościowy prawie darmo (bez ironii) na phpbb by przemo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na zagranicznych potralach freelance widzę ludzi którzy chcą very easy project - google clone - $50 :( Oj przepłacają polacy na tych zleceniach-przez-net za kopie allegro.

Niedawno skończyła się licytacja na zrobienie klona grono.net. Wygrała oferta za 2,5k :-)

EDIT: Normalnie lepszy ubaw niż oferty pozycjonowania na allegro

Najwyższej jakości strony internetowe można zamówić w firmie Invini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Cicik, potem ludzie tu wchodzą i się śmieją z "pozycjonowania za 1,50" albo z "tworzenia stron za 12,99"... a sami chcą kopię fotki za 2000zł :) No i jeszcze gadają jacy to w kraju złodzieje i jak chcą ich ograbić, jeśli nie znajduje się nikt kto jest gotowy to wziąść od zaraz z bananem na ryju :(:)

"a sami by to napisali albo kupili za 2000zł gotowe (lub w ogóle dostali gratis) - tylko czasu nie mają / nie chce im się szukać" ;)

Jeśli pomysł byłby genialny i unikalny to nawet mógłbym się (podobnie jak pewnie wielu innych ludzi) - podjąć tego gratis (podział zysków), ale co takie osoby wnoszą do projektu? "świetny plan - róbmy kopię, taką jak X" nie ma nawet specyfikacji wymagań pisanej na kolanie ;)

A tak jeszcze BTW: to na allegro są oferty pisania skryptów od 20zł... można by tam uderzyć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności