Skocz do zawartości

Koszty stworzenia i utrzymania serwisu spolecznosciowego


marlonk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja mam tylko nadzieję, że jak ludki co biorą takich "programistów" się na nich przejadą to przypomną sobie adres mojej strony www :-)

tak z ciekawości, nie odbieraj inaczej...

jesteś w stanie napisać / pokierować zespołem mającym wykonać skrypt serwisu społecznościowego, postawionego na więcej niż jednym dedyku, z np. 10tys. użytkowników on-line? masz może podobne doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, ja mam nadzieję - że ludki którzy takich "prosów" biorą dostaną to za co zapłacili. Pracy mam dość, klient który mało płaci najbardziej gdera i ma największe wymagania, z klientami niepoważnymi niech się użerają dzieci neo :( Z resztą popatrz tu. Powie ci taki, że np. wordpress jest gratis, cośtam jest gratis a on i płaci i chce do swojego skryptu pisany od podstaw system blogowy. No i jak z takim dyskutować.

Witam,

Zlecimy wykonanie bazy kontaktów on-line.

Aplikacja będzie ściśle zintegrowana z naszym CMSem.

Specyfikacje można pobrać kontaktując się z nami poprzez email.

Pozdrawiam,

Pamela Kamińska

Senior Account Manager

bok@targi-reklama.pl

Cena: 150zł, o k**wa! nie wiem, śmiać się czy płakać :( Dobra, raczej śmiać. To 50x lepsze niż jakikolwiek rentacoder ;)

Orientujecie się może, jak się kończą takie zlecenia (w ilu % przypadków ludzie otrzymują kod który spełnia założenia specyfikacji - nawet zabugowany, źle napisany i nieefektywny?).

a mi sie wydaje ze ona tez startowala od bezplatnego skryptu

Taaa... podobnie jak youtube no i jeszcze miał bezpłatny bandwidth i serwery na yoyo.pl, ale to już wiemy :)

https://web.archive.org/web/20010401095346/...//www.fotka.pl/

mi się podoba ta skala nad ocenami

WIOCHA ... FAJOCHA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości, nie odbieraj inaczej...

jesteś w stanie napisać / pokierować zespołem mającym wykonać skrypt serwisu społecznościowego, postawionego na więcej niż jednym dedyku, z np. 10tys. użytkowników on-line? masz może podobne doświadczenie?

Jestem w stanie pokierować zespołem ludzi mających stworzyć taki system.

Nie jestem w stanie administrować klastrem dedyków bo się na tym kompletnie nie znam.

Jestem programistą i mogę napisać system skryptów, który umożliwi administrowanie stroną.

Do czegoś takiego jest potrzebna grupa fachowców z różnych dziedzin. Jedni do napisania skryptów inni do postawienia i administracji serwerami. Jedna osoba wszystkiego nie załatwi. Będąc szefem takiego zespołu nie trzeba wiedzieć jak postawić klaster wydajnościowy albo niezawodnościowy. Od tego są spece od serwerów.

EDIT: Poza tym umówmy się. Nowy serwis nie będzie potrzebował od razu pięciu dedyków. Na pierwszy kwartał z pewnością wystarczy jeden Pentium III :-)

Najwyższej jakości strony internetowe można zamówić w firmie Invini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko pytam. Mam taki bardzo prosty skrypt statystyk php/mysql. Na podstronie tylko mały insert do tabeli (id/IP/czas/podstrona). Przeglądanie statystyk to proste sortowania. Ostatnio ktoś wpuścił robota, w 2 godziny zrobił 30k odsłon (czyli 30k rekordów, raptem 250 / minutę). I co? Nie wiem co, krzaczki na stronie. Admin serwera polecił kliknąć 'napraw bazę' w Cpanel. Pomogło.

Ja się na tym nie znam. Może pytanie głupie, ale wydaje mi się, że nie. Masz doświadczenie z 10k-20k-50k rekordów/zapytań na minutę?

A tak z innej beczki. Ile może kosztować stworzenie skryptu na którym stoi to forum? Jak myślicie?

70-100k usd?

tj. tyle wydano na to od początku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzenie oprogramowania po przekroczeniu pewnej skali kosztuje kosmicznie drogo :)

Bo to co widać to tylko wierzchołek , z tyłu są analitycy, projektanci testerzy serwis itd....

Zeby coś takiego zrobić to potrzeba:

1)Analityk za ok 4-10k zł

2)Programisci sztuk 2-3 za około 3-10k zł

3)1/2 roku :)

Razem 60-240k zł

Kaviorek! Nie podglądalem , a górna kwota wyszła podobna :(

Przy wiekszych projektach dochodzi tez problem związany z komunikacją wymianą informacji i kosztem tych działań.

Najlepiej widać to na wykresie gdzie jest wydajność w funkcji ilości osób w zespole.

Nawet miał ten wykres ładną nazwę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko pytam. Mam taki bardzo prosty skrypt statystyk php/mysql. Na podstronie tylko mały insert do tabeli (id/IP/czas/podstrona). Przeglądanie statystyk to proste sortowania. Ostatnio ktoś wpuścił robota, w 2 godziny zrobił 30k odsłon (czyli 30k rekordów, raptem 250 / minutę). I co? Nie wiem co, krzaczki na stronie. Admin serwera polecił kliknąć 'napraw bazę' w Cpanel. Pomogło.

To wcale nie musiała być wina skryptu. Serwer mógł mieć chwilowy problem w prawidłowym działaniu. MySQL też pewnie nie jest bezbłędne.

Ja się na tym nie znam. Może pytanie głupie, ale wydaje mi się, że nie. Masz doświadczenie z 10k-20k-50k rekordów/zapytań na minutę?

Nie. Jeszcze mi się nie zdarzyło pisać CMSa dla onetu. Problem nie polega na tym czy coś się zepsuje - zawsze się zepsuje. Problem jest w tym czy masz ludzi, którzy to naprawią. Jeśli skrypt mi się zacznie przytykać z powodu dużej liczby odwiedzin to mam w kieszeni kilka pomysłów na poprawę sytuacji... np. cachowanie wszystkiego co się da etc. Ważną sprawą jest też posiadanie takich adminów od bazy i serwerów, którzy je będą monitorować i zawczasu informować, że wykorzystanie zasobów zbliża się do poziomu krytycznego. I wtedy decyzja... albo kolejny dedyk do klastra albo coś optymalizujemy. To nie jest tak, że pisze się jebutny skrypt do obsługi czegoś tam i koniec - zwalnia się programistów bo już niepotrzebni, zrobili co mieli zrobić. Oczywiście, że tak nie jest. Zawsze jest monitorowanie, poprawianie, planowanie. Nikt Ci nie napisze od ręki na umowę o dzieło skryptu z gwarancją, że wytrzyma 100k zapytań na minutę. Tutaj wchodzą w grę prawa wielkich liczb i tyle. To nie jest tak, że programista, który pisze strony na które wchodzi 100 osób dziennie nie będzie umiał pracować nad stroną na którą wchodzi 100k osób na minutę. Oczywiście nie wszyscy się do tego nadają. Ja myślę, że z odpowiednim zespołem spokojnie bym sobie poradził.

A tak z innej beczki. Ile może kosztować stworzenie skryptu na którym stoi to forum? Jak myślicie?

Mam wrażenie, że ta dyskusja jest trochę błędna.

Wszyscy mówią o tym, że przychodzi jakiś gość i od zera tworzy jakiś wortal, no. fotke.

Nikt nie myśli o tym, że funkcjonalność tych stron powstawała latami, każdego dnia programiści coś dokładali. To jak z budową domu - cegła do cegły.

Nie da się czegoś takiego zrobić ot tak w miesiąc.

Problem polega na tym, że wiele osób chce z tego torciku wykroić coś dla siebie. Problem w tym, że on już dawno został dość szczelnie podzielony (w latach 90. - w Polsce z pewnym opóźnieniem). W każdej dziedzinie wortali są już pewni liderzy, z którymi bez ogromnej fury pieniędzy nie ma co zaczynać walki. A jest mnóstwo osób, którzy myślą, że strzelą za 500zł coś podobnego do grono.net i nagle będą mieli miliony wejść dziennie na wirtualnym hostingu w home.pl

Masakra.

Najwyższej jakości strony internetowe można zamówić w firmie Invini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaviorek! Nie podglądalem , a górna kwota wyszła podobna biggrin.gif

No, ja nie wiem jak to dokładnie się odbywa, ale przynajmniej kilka osób musi być w to zaangażowanych.

Jako, że w stopce jest 2.2.1 czyli wcześniej tych numerków też trochę było, więc z hamerykańskimi stawkami to w dolarach, pewnie i tak za mało. W Polsce to w złotówkach, pewnie ktoś by zrobił taniej ;p

kawa, ile zatem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bazy - jeśli mySQL to możliwe że została uszkodzona dlatego, że masz tabele myISAM a nie innoDB (myISAM dobre do prostych tabel których się nie modyfikuje bo np. nie obsługuje row-level-locking). Ja mam teraz coś co generuje ~300q/s do sql i 40-50q/s do www. Sama baza do geolokacji ma parę GB, jest jeszcze taka mniejsza do geolokacji po zipcode 250mb ~700k rekordów. Fajnie i bardzo prosto to wygląda jak się wpisuje kod pocztowy albo nazwę miasta a skrypt automatycznie odnajduje położenie na mapie i liczy odległość między użytkownikami i oczywiście dla kogoś kto się nie zna będzie to "jeden formularz" a kody pocztowe i współrzędne geograficzne z całego świata "podopisywały się same" :rolleyes:

Maximus: no już bardziej rozsądna kwota ale mi się wydaje że IPB od początku to wydatek rzędu _minimum_ 600k wzwyż (chociaż mogę się mylić, nie znam danych). Jednak jeśli skrypt sprzedaje się po 140$ to 60k jest kwotą średnio śmieszną za jego stworzenie.

4.) administrator

5.) obsługa klienta

6.) dział pomocy technicznej

7.) grafik

8.) prawnik

A co do tego co pisze Cicik - to ma rację i wystarczy trochę pomyśleć. Wszystkie większe polskie serwisy powstawały latami, dużo ma 10 lat albo więcej. Jeśli na ich pozycji mógłby się znaleść każdy z 10k zł i pół roku czasu to... nikt nawet sprzątaczki by tam nie zatrudnił. Bo nawet taka inwestycja w te sajty by się nie opłaciła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy każdym projekcie warto mysleć z polotem i szerokimi wizjami :rolleyes:

Zastanowić sie jak projekt będzie wyglądał na rok dwa pięć. I tacy ludzie osągają sukces.

Jeżeli ktoś madry piszę kod to myśli takimi kategoriami :) A jak ktoś odwala chałturę to wtedy nie ma co się dziwić ze przy odrobinę wieksze ilości danych i strona leży.

W serwisach spolecznosciowych liczy się pomysł, a to jest bezcenne bez tego to można wtopić i 10 milionów i 1000 użytkowników z tego nie bedzie :) NO chyab ze bedzie sie im płacić za korzystanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej dziedzinie wortali są już pewni liderzy, z którymi bez ogromnej fury pieniędzy nie ma co zaczynać walki.

A może na początek coś mniejszego, niszowego, za mniejsze pieniądze i z mniejszymi dochodami ? Jakieś zaplecze finansowe wtedy jest, pewne doświadczenie również. Może wtedy łatwiej o tę furę pieniędzy lub o inwestorów ?

Eksperyment Discover.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na początek coś mniejszego, niszowego, za mniejsze pieniądze i z mniejszymi dochodami ? Jakieś zaplecze finansowe wtedy jest, pewne doświadczenie również. Może wtedy łatwiej o tę furę pieniędzy lub o inwestorów ?

Zawsze tak jest. Każdy dobry wortal zaczynał od niszowej strony, której właściciele ciężko pracowali na swoją obecną pozycję. Tyle, że ludzie tego nie widzą. Chcieliby sukcesu bez pracy i to za 500zł.

EDIT: Potem tylko mówią: "Wow Microsoft kupil 5 proc. udzialow w jego stronie za 2mln dolarow. Ale ma fajnie. Ja tez tak chce!"

Sytuacja sprzed chwili: Dzwoni człowiek i chce kupić wielojęzycznego CMSa za 1200zł Aż mnie korciło żeby mu jakąś Joomlę zaproponować.

Najwyższej jakości strony internetowe można zamówić w firmie Invini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja sprzed chwili: Dzwoni człowiek i chce kupić wielojęzycznego CMSa za 1200zł Aż mnie korciło żeby mu jakąś Joomlę zaproponować.

Niech cię nie korci tylko mu sprzedaj, ten człowiek niczego innego nie oczekuje. Prawdopodobnie chcę postawić jakąś stronę, chcę by to ktoś za niego zrobił i było tanio, nazwa go już nie obchodzi, ważne byś ty potrafił wprowadzić jakieś zmiany które on tam będzie chciał mieć. Postaw mu to gdzieś pokaż jak działa, zapytaj sie jakie zmiany chcę w ramach tych 1200 zł, czy jakieś szkolenie w obsłudze, czy instalacja, czy jakaś opieka i przypuszczam ze będzie bardziej zadowolony niż gdybyś mu pisał tego cms od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech cię nie korci tylko mu sprzedaj, ten człowiek niczego innego nie oczekuje. Prawdopodobnie chcę postawić jakąś stronę, chcę by to ktoś za niego zrobił i było tanio, nazwa go już nie obchodzi, ważne byś ty potrafił wprowadzić jakieś zmiany które on tam będzie chciał mieć. Postaw mu to gdzieś pokaż jak działa, zapytaj sie jakie zmiany chcę w ramach tych 1200 zł, czy jakieś szkolenie w obsłudze, czy instalacja, czy jakaś opieka i przypuszczam ze będzie bardziej zadowolony niż gdybyś mu pisał tego cms od nowa.

Problem w tym, że ja się zawodowo zajmuję pisaniem własnego CMSa i na Joomli się totalnie nie znam :-) i nie chcę się znać.

Najwyższej jakości strony internetowe można zamówić w firmie Invini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności