Skocz do zawartości

Sprzedaż strony


patro

Rekomendowane odpowiedzi

Opodatkowanie sprzedaży na Allegro podlega takim samym zasadom jak opodatkowanie sprzedaży w jakiej kolwiek innej formie. Różnica polega na tym że sprzedaż na Allegro (w przeciwieństwie do takiej ręcznej na bazarku) jest dobrze udokumentowana a Allegro chętnie udostępnia swoje archiwa skarbówce.

Jeżeli jednorazowa transakcja nie przekracza 1000 złotych i jest faktycznie "jednorazowa" to znaczy nie ma znamion działalności gospodarczej, wtedy nic się nie zgłasza i nie płaci.

Jeżeli wartość przekracza 1000 złotych, jest obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji w urzędzie skarbowym i zapłacenia podatku od czynności cywilno prawnych w wysokości 2% od wartości przedmiotu.

Jeżeli sprzedaż jest prowadzona w sposób ciągły (nawet za niewielką kwotę) to może byc potraktowana jako działalność gospodarcza. Wtedy sprawa jest bardziej złożona bo obowiązują przepisy dotyczące podatku dochodowego, podatku VAT, kasa fiskalna, ZUS, rejestracja firmy i wiele innych bzdetów. Kary za niedopełnienie takich formalności są bardzo dotkliwe. Jeżeli nie masz zamiaru zakładac firmy to powinieneś zdecydowanie unikać takich sytuacji.

Moim zdaniem narażają się na kłopoty m. in osoby nie prowadzące działalności gospodarczej ale sprzedające w sposób ciągły różnego rodzaju skrypty, bazy z opisami gg, szablony, linki (tu będzie dyskusja czy to jest sprzedaż czy wynajem) a także różne drobiazgi kupowane w hurtowniach.

Wyprzedaż kolekcji np. znaczków czy monet nie jest interpretowana przez urządy jako działalnośc gospodarcza.

Sprawa interpretacji czy dana sprzedaż ma znamiona działalności gospodarczej czy też nie, jest skomplikowana ponieważ nie ma jednoznacznej definicji w przepisach. Dla tego dyskusja czy sprzedaż kilku sztuk czegoś tam to jest sprzedaż incydentalna czy już prowadzona w sposób ciągły może się nigdy nie skończyć.

W Polsce prowadzenie drobnej działalności gospodarczej tak aby legalnie dorabiać kwoty rzędu 0 - 500 złotych miesięcznie lub co kilka miesięcy jest w świetle polskich przepisów niewykonalne, chyba że ktoś będzie dopłacał i poświęcał więcej czasu na formalności niż na działalność. Trzeba o tym pamiętać i wogóle nie zabierać się za zbyt drobne przedsięwzięcia gospodarcze.

Inaczej wygląda sprawa sprzedaży roślin, nasion, sadzonek i innych produktów rolnych sprzedawanych przez producentów, działkowców, ogrodników amatorów itp. Jeżeli produkcja nie łapie sie na kryteria działu specjalnego produkcji rolnej to nie podlega opodatkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi. Bardzo byłbym wdzięczny za konkretną odpowiedź jeśli ktoś wie jak zajać się tym problemem. Prosze nie odsyłać mnie do googla ani nie pisać o sprzedazy na allegro. Chce uzyskac konkretna odpowiedź. Bardzo będę wdzięczny. Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierzesz kalkulator, przyszlo na konto 100zl liczysz z tego 19% idziesz do us wplacasz te 19zl dostajesz dowod wplaty i tak co miesiac, na koniec roku bierzesz pita, w ktorejs z tych rubrtyk wpisujesz ze dodatkowo zarobiles 1200zl i oplaciles z tego podatek 19% oni sprawdzaja to u siebie na kontach i jest si.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierzesz kalkulator, przyszlo na konto 100zl liczysz z tego 19%
- koszty uzyskanie dochodów.

Np. jezdziesz autobusem do US - to już masz koszty - tylko zachowuj dowód :)

PS: konkretnie powinno być:

przyszlo na konto minus koszty uzyskanie dochodów - i z tego podatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- koszty uzyskanie dochodów.

Np. jezdziesz autobusem do US - to już masz koszty - tylko zachowuj dowód :)

PS: konkretnie powinno być:

przyszlo na konto minus koszty uzyskanie dochodów - i z tego podatek.

reasumujac czy moge wlaczyc w te koszty uzyskania dochodow platnosc za serwer, domene? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem BUMFANK, że właśnie w ten sposób można to robić, ale mi chodzi o taką sytuację w której od stycznia tego roku zarabialem tą kasę i nie płaciłem podatku co miesiąc, i w jaki sposób mogę teraz zapłacić zaległy podatek i do kiedy mam czas na uregulowanie tego. Czy istnieje taka możliwość, żebym na początku przyszłego roku zapłacił zaległość?

Kolejne pytanie to, jak mam uznać dochód z Adsensa, czy mam wpisać go w przychodach jako INNE?

Proszę o odp. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin rozliczenia rocznego pita jest do końca kwietnia następnego roku. Zarobek wpisujesz w złotych, tak jak weszło na konto bankowe, w rubryce inne. Chyba że wcześniej wydawałeś kasę z paypala to liczysz ko kursie średnim NBP z dnia wpływu. Powinieneś zastosować jednolita metodę za cały rok.

Właściwie to powinno się odprowadzać zaliczki za każdy miesiąc (do dwudziestego następnego miesiąca) w kwocie 19% zarobku ale dopiero gdy zarobek przekroczy kwotę wolną od podatku czyli 3013,37 zł w 2007 roku. Za grudzień nie odprowadza się zaliczki tylko robi się rozliczenie roczne w terminie j. w.

Nie ma żadnych deklaracji miesięcznych przy podatku dochodowym PIT. Są tylko wpłaty zaliczek.

Obecnie możesz postąpić następująco:

Policzyć zaliczki za poszczególne miesiące i odsetki od nich na dzień dzisiejszy i wpłacić to wszystko natychmiast do US (przy takich zarobkach odsetek wyjdzie kilkanaście, może kilkadziesiąt złotych, więc nie jest to powalająca kwota). Odprowadzić jeszcze ewentualnie w terminie zaliczkę za pażdziernik i za listopad. Rozliczyć sie rocznym pitem do końca kwietnia 2008.

Możesz spróbować zignorować te odsetki. Jeżeli urząd skontroluje twoją deklarację to najwyżej każe doliczyć te odsetki ale i to niekoniecznie. Żadnych innych konsekwencji być nie powinno - ale to tylko moja opinia.

Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej to w przypadku adsensa nie ma mowy o kosztach uzyskania przychodu. Koszty uzyskania są tylko w przypadku działalności gospodarczej albo w przypadku umów o pracę, zlecenie czy o dzieło.

Zaliczka = 19% * podstawa podatku

Podstawa podatku - twój miesięczny dochód ale tylko ta część która narastająco w roku przekroczy kwotę wolną. Podstawę zaokrągla się do pełnego złotego i wtedy liczy się 19%.

W przypadku adsensa nie ma VAT ale jeżeli to są dochody innego rodzaju to może być różnie.

Jak coś jest nie tak to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W takim razie lepiej bede placil podatki:D. A sluchaj MarekGl powiedz mi np. od stycznia chcialbym placic co miesiac podatki z Adsensa, jakiego pita mam wypelniac i jak wyglada cala procedura? chodzi mi konkretniej o taką sprawę czy musze robić jakieś screeny i nosić różne kwitki w każdym miesiącu, bo sluszalem że niektorzy chyba tak robią, tzn jeśli możesz to napisz jak Ty sie rozliczasz. W mBanku jest mozliwosc przelewow do Urzedu Skarbowego takze w sumie chyba mozna co miesiac sobie liczyc ile podatek wyniesie i przelewac im, a potem w rozliczeniu rocznym dołączyć całą dokumentację.Z gory dzieki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności