Skocz do zawartości

Linux lepszy do internetu?


Tomahawk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Fajnie, ale jaki sens mają te wywody z tematem przewodnim tego postu ? Żaden!

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie zadajesz pytania, na które publicznie sa udzielone jednoznaczne odpowiedzi. Tak wiec co do internetu, to bedzie dzialal tak, jak sobie skonfigurujesz. Ja mam adsl przez ppp i jestem bardzo zadowolony. Samo sie przy boocie ladnie laczy i potem juz nie musze sie niczym przejmowac.

Co do dystrybucji to jest kwestia indywidualna co sobie wybierzesz. JA chyba jestem troche nietypowem czlowiekiem, bo wszyscy na około trąbią, że na poczatek najlepiej brac ubuntu, suse, czy tez mandrive. Moja przygoda byla taka, ze zainstalowalem debiana, posiedzialem 3 dni, a nastepnie wzialem sie za gentoo. Tego systemu na tej instalacji uzywam juz od ponad 2 lat, a system chodzi dokladnie tak, jak zaraz po postawieniu. No moze nawet lepiej, bo inaczej, wydajniej jest skonfigurowany. Niedawno wydano tez nowy baselayout, wiec system wlacza sie blyskawicznie.

Generalnie jednak jesli nie pobróbujesz, to na pewno nic z tego nie bedziesz mial. Ja Nie żałuję zmiany ani trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisze jeszcze jedna sprawe odnosnie bezpieczenstwa o ktorem nikt nic nie napisal.

Jest spora roznica w siedzieniu w lanie a na zewnetrznym ip.

Na zewnetrznym masz kilkanascie-kilkadziesiat prob na sekunde laczenia sie z twoim kompem przez inne hosty szukajace u ciebie dziur.

W lanie czegos takiego praktycznie nie ma - chyba ze ktos ma robaki (tak jak ty) lub bawi sie w hakiera, ale generalnie w lanie mozna swobodnie siedziec bez firewalla i antywira i utrzymac sie dosc dlugo bez reinstalacji - do czasu gdy ktos z lanu nie zlapie robaka i nie zacznie samoczynie rozsylac - a im lepiej zaprojektowany lan tym masz dostep do mniejszej liczby sasiadow mogacych cie potencjalnie zarazic.

Przy zewnetrznym ip jestes na celowniku strasznie duzej ilosci wrogich hostow, i nie ma znaczenia czy otwierasz zalaczniki czy nie, wiec stwierdzenia ze siedzialo sie dlugo bez zabezpieczenia, bez jakiegokolwiek uscislenia sa IMO niewiele warte...

JA: Miał Pan już nie pisać - tak trudno to zrozumieć, nie życzę sobie już od Pana maili

KLIENT: to po co Pan odpisuje? lubi Pan miec pewnie ostatnie zdanie ..ja również

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może podejdę do tematu od innej strony. Linux to linux i nie ważne czy mandriva, czy slackware czy inna dystrybucja da isę to skonfigurować do swoich wymagań aby chodziło jak chcemy ale. No właśnie jak ktoś miał dłuższą styczność z linuxami zauważył pewnie że nie każdą dystrybucję da się łatwo aktualizować. Jeśli stawiasz już coś do sieci jako komputer domowy to polecam taką dystrybucję, która umożłiwi ci dość szybkie i bezproblemowe aktualizacje. Np. Debian, gentoo, slackware, ubuntu. Bo może się okazać że po dwuch czy 3 latach mimo że system sprawnie działa będziesz miał doś archaiczne pakiety, a to dla domowego komputera może być uciązliwe jak np będziesz chciał zainstalować jakieś oprogramowanie a ono ci wywali błąd że potrzebuje np. glibc w wersji 2.4.x a ty masz 2.2.x lub inne tego typu żeczy.

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stawiasz już coś do sieci jako komputer domowy to polecam taką dystrybucję, która umożłiwi ci dość szybkie i bezproblemowe aktualizacje. Np. Debian, gentoo, slackware, ubuntu.

Piszesz o łatwej aktualizacji i aktualnych pakietach i jako przykłady dałeś Slacka (bez menadżera pakietów); oraz Debiana (i Ubuntu), który nawet w wersji Sid potrzebuje sporo czasu na poważniejsze aktualizacje. ;-)

Ogólnotematyczny katalog stron - moderowany katalog na domenie z 2001 roku. Moderowany minimum 2 razy dziennie. PR 3, megaszybka indeksacja. Dodaj swój unikalny wpis już dziś.

Ostatnio dodane strony w katalogu.

najpiękniejsze kobiety świata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż odpaliłem ostatnio kilka dystrybucji z live cd...

W debianie nie mogłem się dostać do sieci a mandriva niechciała hulać bo coś z ekranem było nie tak...

Ubuntu poszło jak należy i musze powiedzieć że byłem bardzo zaskoczony... miałem czuja z tym netem...

Naprawdę u mnie strony szybciej chodza pod ubuntu...

Na windzie mam pinga 67ms a pod ubuntowcem 56ms... Wprawdze nie dużo ale lubie jak wszystko lepiej hula...

Prawdopodobnie spowodowane jest to tym że pod windą mam avasta i jakieś firewall'e

Tak czy siak będę się teraz przymierzał do Debiana+fluxbox lub +XFCE Bo mój lapciak ma tylko 2,4GHZ i 512ramu także niechce go zajechać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastepnie wzialem sie za gentoo. Tego systemu na tej instalacji uzywam juz od ponad 2 lat, a system chodzi dokladnie tak, jak zaraz po postawieniu.
To prawda - Gentoo jest dystrybucją ciągłą i wystarczy jedna instalacja "na zawsze".

Ostatnio przeinstalowałem Gentoo, ale tylko dlatego, że lubię je instalować... ;) No i miałem 2 dni wolnego a tyle zajmuje jego instalacja i konfiguracja ;)

Program partnerski na Twoje katalogi i precle! Nawet 20% prowizji!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kutek linuxem zajmuje się od 96 roku więc wiem coś na ten temat. Mówisz że podałem akurat takie przykłady tak ale instalacja automatycznej aktualizacji pakietów w slacku z pominięciem określonych pakietów których nie chcemy akltualizowac jak np jądro, iptables, iproute z nałożonymi przez nas łatami to kilkanaście minut roboty, aktualizacja takiej mandrivy to niestety stawianie na nowo systemu więc wybacz ale twoje argumenty są troche nie namiejscu. Gento i debian także nie wymagają stawiania systemu na nowo. Życze ci natomiast spróbowac zaktualizować np. kde do najnowszej wersji pod mandrivą czy redhatem.

Pewnie będzie cie to kosztowało spisywania ręcznie zależności i wymagań nowych pakietów i ręcznej aktualizacjio połowy systemu ;]

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak będę się teraz przymierzał do Debiana+fluxbox lub +XFCE Bo mój lapciak ma tylko 2,4GHZ i 512ramu także niechce go zajechać...

Ja przez długi czas jechałem na sempronie podkręconym do prawie 2Gh + 256MB ramu i do tego KDE. Śmigało ładnie - wszystko to kwestia konfiguracji.

(-:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gielo: Ja Cię kolego rozumiem, po prostu przyczepiłem się do przymiotnika "łatwej" - jesteśmy na forum, gdzie raczej niewieli procent ludzi ma wiedzę chociaż zbliżoną do Twojej i "łatwa" aktualizacja to klik w pomarańczowe okienko Synapica i czekanie, aż komputer wybuchnie z przeciążenia. :angry:

Ogólnotematyczny katalog stron - moderowany katalog na domenie z 2001 roku. Moderowany minimum 2 razy dziennie. PR 3, megaszybka indeksacja. Dodaj swój unikalny wpis już dziś.

Ostatnio dodane strony w katalogu.

najpiękniejsze kobiety świata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności