Skocz do zawartości

Linux lepszy do internetu?


Tomahawk

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc to NIEKTÓRE dystrybucje linuxa są tak samo proste/łatwe w obsłudze jak windows. Dla mnie aktualizacja pakietów w ubuntu to taka mała ikonka która mi wyskakuje raz w tygodniu i mówi "słuchaj koniecznie zainstaluj to to i tamto a dodatkowo są nowe wersje tego i tego też warto zainstalować, ale nie jest to konieczne" - ja zawsze biorę wszystko i naciskam ok - koniec instalacji. Aktualizacja systemu do nowej wersji jest trochę bardziej skomplikowana - mniej więcej tak jak instalacja programu pod windowsem ;-)

Ja wybrałem linuxa 2 lata temu (był to ubuntu) i jestem z tym systemem do teraz. Już wtedy był prosty w obsłudze, ale nowa wersja 8.04 jest już chyba tak prosta w obsłudze, że łatwiej nie będzie.

Każda ma swoje powody aby wybrać system - ja bawię się w php i tego typu sprawy i linux jest bardziej naturalnym środowiskiem (łatwiejsza instalacja i konfiguracja serwera, nie ma niespodzianek po przenosinach na serwer typu zła wielkość liter itd). Plusem jest to, że nie martwię się o jakieś syfy z sieci, które mogę ściągnąć - choć i pod windą nie było z tym problemu większego, tu jednak mogę się wyluzować i nie muszę się zastanawiać czy ta strona jest bezpieczna czy nie.

Moja żona np. jakieś 6 miesięcy temu stwierdziła, że jakiś ładny ten mój system (w sensie ikonki itd). A że ma zdolność otwierania wszystkich załączników z poczty, to pociągnąłem temat i już siedzi na ubuntu - jest socjologiem, a radzi sobie nieźle. Ona jest zadowolona bo ma ładne ikonki a ja mam spokój z jej kompem ;-)

Ogólnie to polecam każdemu spróbować, choć wiem że nie każdy się przekona. Czasami ma się jakąś nietypową konfiguracje sprzętu i coś "nie zadziała od ręki" i się zrezygnuje, ale warto chociaż spróbować dla satysfakcji. Dla niezdecydowanych polecam WUBI - można zainstalować sobie Ubuntu pod windowsem jak każdy inny program i zobaczyć o co w ogóle chodzi. LiveCd też jest ok, ale strasznie muli i mało można pod nim zrobić.

Polecam również osobom, które spróbowały kilka lat temu i się sparzyły, do ponownej próby bo linux zmienił się nie do poznania przez ostatnie 2-3 lata.

Kobol is the name of a planet in the fictional universe - the birthplace and original home of humanity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Tak czy siak będę się teraz przymierzał do Debiana+fluxbox lub +XFCE Bo mój lapciak ma tylko 2,4GHZ i 512ramu także niechce go zajechać...

ja generalnie na kde siedze od czasu gdy mialem jeszcze p500 i 256 ramu, i po wylaczeniu przezroczystosci i innych animacji chodzilo tak samo jak gnome, i tylko troszke wolniej od windy (obciazonej antyvirem i firewallem). wyrazne zwolnienie bylo gdy seti wlaczalem, a trzeba wziac poprawke na to ze od tamtego czasu kod kde zostal zoptymalizowany co teraz przyspieszylo srodowisko. Od predkosci srodowiks sporo zalezy tez to czy masz dobrze dobrane stery od grafiki. Jesli automat wybierze ci svga, albo na dzien dobry nie bedziesz mial modulu od karty to bedzie ci 'rznac'.

Szczerze mowiac nie wiem jak teraz wygladaja te przyjazne userom dystrybuje gdyz kozystam od 4 lat ze slacka (chociaz slack tez sie zrobil w tym czasie bardziej przyjazny:)), ale wtedy byla duza roznica w ilosci uruchamianych procesow w zaleznosci czy instalowalo sie redhata, debiana czy slaka - co oczywiscie rowniez wplywalo na szybkosc systemu zanim nie powylaczalo sie zbednych i przestawilo jajka...

a fluxbox jest wlasnie dla takich co nie maja takiego sprzetu jak ty ;)

moim zdaniem nie powinienes testowac 3 dystrybuji w ciagu tygodnia skoro nie znasz podstaw dzialania systemu. Posiedz na jednej przez 1-3 miesiace i po tym czasie bedziesz mial juz wystarczajaca wiedze aby zobaczyc roznice w sposobie konfiguracji i budowie systemu w zaleznosci od dystrybucji, czy chociazby sposoby zarzadzania paczkami.

Bo narazie to chyba tylko ikonki mozesz oceniac :)

JA: Miał Pan już nie pisać - tak trudno to zrozumieć, nie życzę sobie już od Pana maili

KLIENT: to po co Pan odpisuje? lubi Pan miec pewnie ostatnie zdanie ..ja również

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć że linux z KDE chodzi wolniej niż winda xp? No bez jaj...

No cóż ja mam zwykle włączone dużo programów...

Na windzie jak wypalam płytkę to już nic innego zrobić nie mogę ale rzadko wypalam więc to mnie nie boli...

Najbardziej mnie wkurza to że jak mam odpaloną przeglądarkę, program do poczty, komunikator, edytor php, klienta ftp i piszę np. w edytorze przez parę minut to potem jak chce zminimalizowac i przejść do innego programu to łapie taką zamułę że muszę czekać, a minimalizuje się po kawałku (dosłownie)...

Ale jak szybko przeskakują co chwila między programami to wszystko ładnie śmiga...

Chce mieć jak najszybszego OS'a bo zależy mi na czasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć że linux z KDE chodzi wolniej niż winda xp? No bez jaj...

A co w tym dziwnego? Zauważ, że xp był projektowany dla kompów z procesorami 1ghz i 128mb ramu, a linux zazwyczaj jest wydawany znacznie częściej (np. Ubuntu co 6 miesięcy), albo są to dystrybucje ciągłe - czyli innymi słowy jest dostosowany do obecnego sprzętu.

Ogólnie (o ile nie zoptymalizujesz wszystkiego samodzielnie) to linux z KDE/Gnome będzie wolniejszy od XP, ale szybszy od Visty. Z drugiej strony jest tak jak mówi sleaquit - jak wiesz co i jak pomajstrować, to i wolny sprzęt pociągnie kde.

Kobol is the name of a planet in the fictional universe - the birthplace and original home of humanity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyłączajcie animacje, przeźroczystości i inne bajery w kde jeśli posiadacie słaby sprzęt to powinno przyśpieszyć kde. Mozna zainteresować sie także którymś z lżejszych managerów okien, chociaż tutaj osoby przyzwyczajone do windy mogą mieć problem z początku z ich obsługą. Plecam fluxbox

fluxbox.png

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ja gdzieś pisałem że instalacja oprogramowania na linuksie jest od razu gotowa do działania ? Cóż trzeba trochę posiedzieć ale juz taki urok systemów linuxowych, że jak chce mieć się coś dostosowane do własnych potrzeb i sprawnie działąjące trzeba troche nad tym posiedzieć dla mnie to jednak zaleta a nie wada. Google twoim przyjacielem więc znajdziesz tam opisy co do konfiguracji fluxboxa

Sklep dla sportowców w którym znajdziesz Odżywki oraz suplementy diety dla sportowców, sprzęt siłowy i fitness oraz akcesoria do sportów walki i treningowe Hurt-Detal. Szybka wysyłka na terenie polski i za granicę.

Sklep producenta sprzętu siłowego, fitness oraz akcesoriów do sportów walki. Wysoka jakość, przystepne ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć że linux z KDE chodzi wolniej niż winda xp? No bez jaj...

na p500 256ram kde chodzilo mi troche wolniej niz xp+norton antyvirus

bylo to chyba w latach 2003-2004 przed silna modyfikacja kodu kde, p500 najnowszym sprzetem tez juz nie byl

jesli jest tutaj ktos kto dobrze pamieta tamten okres, moze mnie poprawic jesli sie myle co do daty.

swoja droga napisales ze aby srodowisko pod fluxboxem wygladalo tak przyjaznie trzeba poswiecic sporo czasu...

a ile czasu trzeba poswiecic po instalacji windy aby zaczac z niej normalnie kozystac?

JA: Miał Pan już nie pisać - tak trudno to zrozumieć, nie życzę sobie już od Pana maili

KLIENT: to po co Pan odpisuje? lubi Pan miec pewnie ostatnie zdanie ..ja również

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności