Skocz do zawartości

Sprzedaję vortal - jak go wycenić?


Milano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym sprzedać jeden z swoich tematycznych serwisów. Mam już chętnego klienta, tylko za bardzo nie wiem jaką cenę zaproponować. Myślę, że nie będzie przesadą jeśli koszt zakupu serwisu będzie równy 3-letnim przychodom z reklam? Dodam, że nakład pracy na rozwój serwisu i pozycjonowanie jest dość mały. Powiedzmy, że serwis ma: ~6 tys uu/dzień, a miesięczne przychody to ok 5 tyś $.

Doradzicie mi coś? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Naprawdę wycena serwisów jest bardzo trudna. To co napisałeś o wycenie to jedna z metod wstępnego wyceniania. Jednak wszystko zależy od tego kto chce kupic i co z tego bedzie robił. Niekiedy kupuje konkurencja tylko po to by zamknac ;) czasami kupuje się dla bazy userów. Oczywiście masz pełne prawo powiedzieć tyle ile uważasz za stosowne. Nie ma jednej słusznej metody na wycene serwisów.

Negocjacje - zaproponuj kwote jaka Cie satysfakcjonuje a usłyszysz kwotę jaką są w stanie zapłacić. Spotkacie się pewnie w któryms punkcie jesli rozbiezności nie beda zbyt wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycena serwisu na podstawie 3-letnich dochodów to chyba jednak trochę za dużo.

Dlaczego? Jeśli jest popyt na usługi i w biznes planie właściciel przewiduje zarobki przez kolejne lata, to sprzedaż za mniejszą kasę mija się z celem. Załóżmy, że weźmiemy kredyt 150.000$ na 36 miesięcy - po 3 latach mamy nadal serwis i spłacony z miesięcznych dochodów kredycik - więc jaka jest jego wartość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graft wspomniał o pożyczce - i to jest bardzo dobry sposób na wycenę. Jeśli uznasz, że możesz sobie pozwolić na kredyt 150k $, to znaczy, że możesz go za tyle sprzedać.

Po spłacie kredytu serwis nadal byś miał, ale zyskujesz czas potrzebny na opiekę i gotówkę.

Kiedyś na TVN Biznes było o wycenie jakieś większego portalu/serwisu. Oni wtedy przyjęli mniej więcej taki schemat.

Średnia miesięcznych dochodów z serwisu * 50 miesięcy.

A co jak to jest portal o euro 2008? Nie możesz tak wyceniać, bo nie znasz perspektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności